دستاورد جدید این امکان را به ماشین‌ها می‌دهد تا رفتار مولکول‌ها را پیش‌بینی کنند

 

دستاورد جدید این امکان را به ماشین‌ها می‌دهد تا رفتار مولکول‌ها را پیش‌بینی کنند

 

کد خبر:۶۰۷۲۸۴

تاریخ انتشار: ۱۷ اکتبر ۲۰۱۷

دستاورد جدید این امکان را به ماشین‌ها می‌دهد تا رفتار مولکول‌ها را پیش‌بینی کنند.

یک تیم بین‌المللی از محققان الگوریتم یادگیری ماشینی را توسعه داده‌ است که می‌تواند رفتار پیچیده مولکولی را یاد گرفته و طراحی کند. این امر می‌تواند به توسعه داروهای جدید، همچنین بهبود عملکرد باتری‌های امروزه، سلول‌های خورشیدی، و صفحه نمایش دیجیتالی منجر شود.

یکپارچه‌سازی کامپوننت

گرچه سر و صداهای زیادی از آنچه که هنوز از هوش مصنوعی به دست می‌آید وجود دارد، این فناوری زندگی روزمره ما را تغییر داده است. تشخیص تصویر ماشین یادگیری، تجزیه و تحلیل متن و ابزارهای ترجمه زبان این امکان را به ما می‌دهد که جهان را به روش‌هایی که قبلا غیر قابل پیش‌بینی بود، هدایت کنیم و دستگاه‌های تلفن همراهمان اکنون می‌توانند بسیاری از رفتارهای ما را بر اساس واکنش‌های گذشته‌مان پیش‌بینی کنند.

در حال حاضر، یک تیم بین‌المللی و بین رشته‌ای از محققان روشی را برای استفاده از ماشین یادگیری جهت انجام کاری بسیار پیچیده‌تر از پیش‌بینی حرکت بعدی کاربران گوشی هوشمند ابداع کرده است. آن‌ها ماشینی ساخته‌اند که می‌تواند رفتار مولکولی را پیش‌بینی کند، کاری بسیار برجسته که قبلاً به محاسبات کوانتومی بسیار پیچیده‌ای نیاز داشت. تحقیقات آن‌ها در Nature Communications  منتشر شده است.

برای ایجاد این سیستم که می‌تواند رفتار مولکولی را پیش‌بینی کند، محققان یک الگوریتم را با استفاده مجموعه نمونه کوچکی دارای مولکول ساده‌ای که مالون‌آلدهید نامیده می‌شود، آموزش دادند. بنابراین آن‌ها ماشینی داشتند که رفتارهای شیمیایی پیچیده این مولکول را پیش‌بینی می‌کرد. محققان این شبیه‌سازی‌های پیش‌بینی شده را با دانسته‌های شیمیایی فعلی خود از مانول‌آلدهید مقایسه کردند و دریافتند که این دستگاه قادر است نحوه رفتار مولکول را با استفاده از اطلاعات محدودی که آموزش دیده بود، یاد گیرد.

محقق مارک تاکِرمن از دانشگاه نیویورک در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: با شناسایی الگوها در رفتار مولکولی، “الگوریتم یادگیری” یا “ماشین” ، ما پایگاه دانشی در مورد فعل و انفعالات اتمی در یک مولکول ایجاد کردیم. و پس از آن اطلاعات را برای پیش‌بینی  پدیده‌های جدید به ماشین دادیم.

مدل‌های داده‌ها

این کار نمونه دیگری از توانایی هوش مصنوعی برای تاثیرگذاری بر صنایع متنوع است، با علم مولکولی همه چیز از تحقیقات پزشکی گرفته تا علم روانشناسی به هم پیوند خورده‌اند. این تحقیق نشان می‌دهد که چگونه روش‌های یادگیری ماشین می‌تواند برای انجام همه نوع وظایف دشوار تا زمانی که به سیستم داده‌های کافی داده شود، مورد استفاده قرار گیرد.

محققان بر این باورند که این توانایی پیش‌بینی رفتار مولکولی می‌تواند تا حد زیادی به توسعه داروها کمک کند و همچنین طرح‌های مولکولی مهمی را برای بهبود عملکرد فناوری‌های جدید مربوط به باتری‌های امروزه، سلول‌های خورشیدی، و صفحه نمایش دیجیتالی شبیه‌سازی کند و اساساً هر چیزی که از محاسبات مکانیک کوانتومی برای مدل‌سازی فعل و انفعالات اتمی یا مولکولی استفاده می‌کند، می‌تواند از این کار بهره برد.

در حالی که دستگاه خود این امکان را برای مدل‌سازی این رفتار بدون محاسبات پیچیده فراهم می‌کند، ساده‌سازی این وظیفه پیچیده تنها نقطه جهش است. طبق گفته مولر:” اکنون ما نه تنها به توانایی استفاده از هوش مصنوعی برای یادگیری داده‌ها دست یافتیم، بلکه می‌توانیم مدل هوش مصنوعی را برای درک علمی بیشتر خود بررسی کرده و دستاوردهای جدید پیدا کنیم.”

 

 

منبع:

https://futurism.com/new-breakthrough-allows-machines-to-literally-predict-the-behavior-of-molecules/

More from فاطمه رهنما

اینتل پردازنده‌ای را برای شبکه‌های عصبی عرضه می‌کند.

کد خبر:۶۰۸۰۲۳ تاریخ انتشار: ۱۹ اکتبر ۲۰۱۷ اینتل پردازنده‌ای را برای شبکه‌های...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *