پنجره هوشمندی با قابلیت روشن و تاریک شدن

پنجره هوشمندی با قابلیت روشن و تاریک شدن

کد خبر: ۶۰۵۲۱۲

پنجره هوشمندی با قابلیت روشن و تاریک شدن

مهندسان دانشگاه استنفورد، پنجره‌ای ساخته‌اند که در ظرف چند دقیقه شفاف یا مات می‌شود و می‌تواند بین این دو حالت تغییر کند. نمونه‌های اولیه ساخته شده صفحه‌هایی از شیشه‌های رسانایی هستند که یون‌های فلزی در تمام سطوح پخش شده‌اند و در پاسخ به جریان‌های الکتریکی مانع نور می‌شوند. این گروه پژوهشی طرح خود را به عنوان یک اختراع به ثبت رساندند و نتایج کار خود را در ماه آگوست منتشر کردند.

این پنجره‌های پویا توانایی تغییر خانه‌‌ها، ماشین‌ها و … را دارند و  همچنین می‌توانند هزینه‌های گرمایش و سرمایش را کاهش دهند. هم‌اکنون نیز پنجره‌های هوشمند مانند مواردی که در خطوط هوایی استفاده می‌شود فروخته می‌شوند. این پنجره‌ها از موادی نظیر تنگستن اکسید ساخته می‌شوند و هنگامی‌که با برق شارژ می‌شوند تغییر رنگ می‌دهند اما این مواد گران هستند.

میشل مکگی پروفسور مهندسی علم مواد دانشگاه استنفورد، نویسنده سرپرست این مطالعه می‌گوید: “ما در این کار پژوهشی روش متفاوتی را ارائه داده‌ایم . ما مدت زمان زیادی بر روی پنجره‌های هوشمند و این‌که چیزی را بسازیم که عملکرد سریعی داشته باشد مطالعه کردیم و در حال حاضر نیز این تکنولوژی را با شرکت‌های مختلف اجرا کرده‌ایم.”

در نمونه اولیه ساخته شده، نور با حرکت مس و دیگر فلزها در محلولی بر روی یک ورق اکسید قلع شفاف اصلاح شده با نانوذرات پلاتین مانع نور می‌شود. هنگامی‌که شیشه شفاف است به حدود هشتاد درصد از نور طبیعی که در اطراف وجود دارد اجازه عبور می‌دهد و هنگامی‌که تاریک می‌شود این مقدار به حدود پنج درصد کاهش می‌یابد. پژوهشگران این شیشه را حداقل ۵۵۰۰ مرتبه بین دو حالت مات و شفاف بودن تغییر دادند و هیچ تغییری در انتقال نور مشاهده نکردند که نشان‌دهنده پایدار بودن طراحی است.

هنوز برای افزایش مقیاس کار راه زیادی در پیش رو است و محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد. برای مثال میزان مساحتی که با این تکنولوژی قابل پوشش است مشخص نیست و محققان بر روی این موارد در حال کار هستند. هدف این گروه کاهش هزینه ساخت نمونه‌ها می‌باشد به نحوی‌که هزینه ساخت این پنجره‌های هوشمند پنجاه درصد هزینه پنجره‌های هوشمند موجود در بازار باشد.

مورد جذاب دیگر در پنجره‌های هوشمند طراحی شده، پتانسیل آن‌ها برای بهینه‌سازی کردن نور اتاق‌ها و ماشین‌ها و ذخیره بیست درصدی در هزینه‌های مربوط به سرمایش و کاهش است. ساخت و طراحی پنجره‌های هوشمند یکی از زمینه‌های تکنولوژی است که به ندرت بررسی شده است و فرصت‌های زیادی برای بهبود و گسترش آن وجود دارد.

 

لینک:

https://www.rdmag.com/news/2017/08/smart-windows-go-clear-dark-under-minute

 

کلمات کلیدی
More from ناهید عزیزی

روش جدید غنی‌سازی مواد غذایی با آهن

روش جدید غنی‌سازی مواد غذایی با آهن کد خبر: ۶۰۲۰۸۱ استفاده از...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *