پلیمر های گیاهی به کمک پاک‌سازی آب می‌آیند!

 

پلیمر های گیاهی به کمک پاک‌سازی آب می‌آیند!

 

کد خبر:۶۰۲۰۹۱

به‌تازگی موادی از گیاهان مشتق شده است  که برای پاک‌سازی آب استفاده می‌شود. این ماده، پلیمر ی با ساختار منظم و نانومتخلخل و برپایه اسیدهای چرب طبیعی مشتق‌شده از روغن‌های گیاهی است.

به گفته پروفسور اوسوجی: «ساختار به دست آمده از گیاهان به‌دلیل اندازه تخلخل‌ها بسیار انتخاب‌پذیر است و روزنه‌ها بسیار منظم هستند و این امر عملکرد کارآمد این پلیمر را تضمین می‌کند.» انتخاب‌پذیری به این معناست که این ماده می‌تواند برای حذف آلودگی‌های مختلف از آب مانند رنگ‌های نساجی، مواد دارویی، آفت‌کش‌ها و دیگر آلاینده‌ها استفاده شود.

زوندا فنگ، نویسنده همکار این مقاله اشاره کرد: «تکنولوژی‌های غشا نقش مهمی در خالص‌سازی آب دارند، اما تکنولوژی‌های حاضر دو نقص مهم نیز دارند. غشاهای موجود انتخاب‌پذیری ضعیفی دارند و همچنین کاملا از مواد نفتی ساخته می‌شوند. استفاده از مواد نفتی با توجه به مشکلات سوخت‌های تجدیدناپذیر و آلودگی‌های ناشی از آن، تاثیرات منفی روی محیط زیست دارند.»

با توجه به نگرانی‌های زیست‌محیطی موجود، تولید پلیمرهای مفید از منابع تجدیدپذیر یا مواد پایدار مشتق‌شده هدف جست‌وجوی بسیاری از محققان برای جایگزین شدن به جای مواد بر پایه نفت است.

محققان برای ساخت این ماده جدید از روش جدیدی که با نام قالب‌گیری مولکولی شناخته می‌شود استفاده کرده‌اند. در این روش یک مولکول، به‌عنوان راهنمایی برای مولکول‌های اسید چرب عمل می‌کند. به این صورت که برای خودآرایی مولکول‌های اسید چرب، درون ستون‌های شش ضلعی انباشته استفاده می‌شوند. به این دلیل که مولکول‌های اسید چرب از نظر فیزیکی نمی‌توانند به مولکول راهنما پیوند بخورند، قالب می‌تواند حذف شود و نانوحفره‌ها حاصل می‌شوند.

غشاهای تولیدشده در آزمایش‌های جذب استفاده شدند تا چگونگی داخل شدن آسان مولکول‌‌ها با اندازه‌ها و شارژهای (شارژ مثبت یا منفی) مختلف به حفره‌ها مشاهده شود. این غشاهای جدید می‌توانند به‌طور انتخاب‌پذیر، آب و مولکول‌های مورد نظر را انتقال دهند و موارد ناخواسته را نادیده بگیرند.

کوهسوک کاوباتا دیگر نویسنده همکار این مقاله اظهار کرد: «ساخت قالب مولکولی کم‌هزینه و دست‌یافتنی است و همچنین قالب مولکولی در نهایت حذف می‌شود و می‌تواند مجددا برای تولید غشاهای دیگر استفاده شود و این کارآمدی روش را افزایش می‌دهد.»

پروفسور چیندوم اوسوجی و پروفسور مناچم الیملک یافته‌هایشان در این زمینه را در ACS Nano به چاپ رساندند. در نهایت پژوهشگران به‌دنبال یافتن دیگر کاربردهای دستاوردشان برای استفاده در صنعت هستند.

 

لینک خبر:

https://scitechdaily.com/yale-engineers-develop-plant-derived-material-to-purify-water/

کلمات کلیدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *