پچ های پوستی رهاننده‌ی دارو، ادغام شده با گرم کن‌های انعطاف‌پذیر به منظور بهبود زخم

پج‌های پوستی رهاننده‌ی دارو، ادغام شده با گرم کن‌های انعطاف‌پذیر به منظور بهبود زخم

کد خبر: ۶۰۲۰۶۱

تاریخ انتشار: ۷ ژانویه ۲۰۱۶


پیشرفت‌های اخیر در زمینه‌ی وسایل الکترونیک انعطاف‌پذیر و پوشیدنی، دانشمندان را قادر به ساخت انواع جدیدی از ابزارآلات کنترل کننده‌ی سلامت کرده است. تجویز موضعی داروها و فاکتورهای رشد می‌تواند روند بهبود زخم را تسریع بخشد. به این منظور گروه تحقیقاتی دکتر خادم حسینی پچ‌های پوستی را طراحی کردند که حاوی میکروحامل‌های حساس به دما هستند. این میکروحامل‌ها به بستری از هیدروژل متصل شده‌اند.

رهایش وابسته به دما از طریق گرم‌کن‌های انعطاف‌پذیر متصل به مدار صورت می‌گیرد. این پچ پوستی پس از پوشش‌دهی ناحیه‌ی زخم، امکان رهایش کنترل شده‌ی دارو را از طریق کنترل دمای هیدروژل امکان‌پذیر می‌سازد. دارو داخل میکروذراتی اِنکپسوله شده است. این میکروذرات حاوی ذرات فعالی هستند که به روش میکروفلوئیدیک ساخته شده است. این سیستم برای رهایش دو نوع از مولکول‌ها که وزن مولکولی آن‌ها مشابه با داروها و فاکتورهای رشد است، مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.

پچ پوستی بهترین روش درمان برای زخمهای دیابتی

پوست بزرگ‌ترین اندام بدن است که سدی در برابر محیط بیرون و تنظیم دمای بدن فراهم می‌کند. در بعضی از انواع آسیب‌های پوستی مویرگ‌ها آسیب می‌بینند و خون‌رسانی به ناحیه‌ی زخم دچار مشکل می‌شود. این شرایط در انواع زخم پای دیابتی و مزمن بسیار حادتر است. همچنین در بعضی از انواع استفاده از دارو،  مانند تجویز از راه تنفسی و یا خوراکی محدودیت‌های دیگری ایجاد می‌کند. در این شرایط مصرف موضعی دارو از طریق پچ‌های پوستی که اتصال مناسبی را با بدن برقرار می‌کنند و در طول حرکت فرد حفظ می‌شود، بسیار کارآمد است. این پچ‌های پوستی با حفظ رطوبت زخم که در این مورد توسط هیدروژل‌ها تامین می‌شود، روند بهبودی را تسریع می‌بخشند.

در میان مواد حساس به دما اِن-ایزو پروپیل آکریلامید با علامت اختصاری NIPAM  توجه زیادی را به خود جلب کرده است. این ماده در دمای پایین خاصیت آبدوستی و در دمای بالاتر از حد بحرانی خود خاصیت آبگریزی نشان می‌دهد. دمای بحرانی این ماده کمی بالاتر از ۳۷ درجه است و با توجه به اینکه دمای سطح پوست به طور متوسط ۳۱-۳۲ درجه‌ی سانتی‌گراد است، در حالت عادی پس از قرارگیری پچ روی سطح پوست توانایی نگه‌داری داروها و عوامل رشد را به کمک شبکه‌ی آبی هیدروژل داراست.

گرمکن هایی از جنس طلا

هیدروژل‌ها توانایی نگه‌داری مقدار آب زیادی را از خود نشان می‌دهند. عوامل دارویی و فاکتورهای رشد در شبکه‌ی آبی هیدروژل  قرار می‌گیرند.

پس از قرارگیری پچ در ناحیه‌ی زخم دمای بحرانی اِن-ایزو پروپیل آکریلامید توسط گرم کن‌های از جنس طلا که درون پچ پوستی قرار گرفته است، تامین می‌شود. به بیان دیگر  پچ پوستی بهبود دهنده‌ی زخم جریان الکتریکی را به سمت گرم کن‌های انعطاف‌پذیر هدایت می‌کند و به این طریق با بالا رفتن دما و  ظهور خاصیت آبگریزی اِن‌ایزو پروپیل آکریلامید در این ناحیه، عوامل دارویی و فاکتورهای رشد از میان شبکه‌ی آبی هیدروژل آزاد می شوند. با توجه به بررسی‌های انجام شده این سیستم توانسته است در روند بهبود زخم جانور مدل، رضایت قابل قبولی را کسب کند.

منبع :

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26501166

More from نگار نصراللهی

ساخت مدار در سلول زنده با الهام از علم الکترونیک

کد خبر: ۶۰۴۲۷۲   ساخت مدار در سلول زنده با الهام از...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *