گسترش شیوه‌های تشخیص در محل با امواج فراصوت

کد خبر: ۵۱۱۲۳۱

تست‌های پزشکی سریع، دقیق و ارزان‌قیمت، تنها در برخی موارد در دفتر پزشک انجام‌پذیر هستند. محققان جهت ایجاد روش‌های جدید تشخیص در محل برای بیماری‌های بیشتری، روش نوینی را در مقاله ACS Nano گزارش کرده‌اند. این روش به کمک امواج فراصوت قادر به اندازه‌گیری غلظت نشانگرهای زیستی نشان‌دار شده با فلورسنت بیماری‌هایی است که به کمک تجهیزات معمول، در محل قابل تشخیص نیستند. سیگنال تولیدشده توسط نشانگر، ممکن است روزی توسط اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند قابل تحلیل باشد.

امواج فراصوت یک روش ایمن، غیرتهاجی، ارزان و قابل حمل است که در پایش بارداری زنان بسیار شناخته شده است، اما این امواج صوتی با بسامد بالا، می‌توانند برای به حرکت درآوردن آرام اجزای خون، سلول‌ها و کریستال‌های پروتئینی در ابعاد میکروسکوپیک نیز به کار روند. با نگاهی به کاربردهای دستگاه‌های تشخیص در محل، افرادی چون Tony Huang و Zhangming Mao و همکاران‌شان، قصد دارند این امواج صوتی را برای تشخیص ذرات و نشانگرهای زیستی کوچک‌تری تحت کنترل درآورند و این کار را در خصوص بیماری‌هایی مانند سرطان انجام می‌دهند که اغلب جهت تشخیص به تجهیزات آزمایشگاهی خاصی نیاز دارند.

محققان یک تراشه آکوستوفلوئیدیک (acoustofluidic) توسعه داده‌اند که می‌تواند از طریق اعمال ارتعاشات و با مصرف حداقل انرژی، داخل یک لوله مویرگی شیشه‌ای جریانی گردابی ایجاد کند. نتایج آزمایش‌ها، نشان داده است که این جریان گردابی می‌تواند نانوذراتی در ابعاد ۸۰ تا ۵۰۰ نانومتر را به سمت مرکز لوله مویرگی هدایت کند.

این نانوذرات نشانگرهای زیستی نشان‌دار شده با فلورسنت را در مرکز لوله مویرگی جذب می‌کنند. این اتفاق باعث افزایش غلظت نشانگرها در مرکز و در نتیجه قوی‌تر شدن سیگنال تولیدی آنها می‌شوند. این سیگنال روشنایی تقویت‌شده باعث خوانش سیگنال  به‌وسیله­ دوربین یک تلفن همراه خواهد شد.

 

منبع:

 

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/01/170125120804.htm

http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acsnano.6b06784

 

More from وحید جابی

گسترش شیوه‌های تشخیص در محل با امواج فراصوت

کد خبر: ۵۱۱۲۳۱ تست‌های پزشکی سریع، دقیق و ارزان‌قیمت، تنها در برخی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *