واکسن نانوذرات؛ راه‌حلی موثر در درمان انواع سرطان

کد خبر: ۶۰۲۰۹۳


محققان مرکز پزشکی یوتی (UT) اولین نوع از واکسن متشکل از نانوذرات را ساخته‌اند که می‌تواند انواع مختلفی از سرطان‌ها را هدف قرار دهد.

این نانو واکسن متشکل از آنتی‌ژن‌های تومور یا پروتئین‌های توموری است که حتی داخل نانوذرات پلیمری سنتزی توسط سیستم ایمنی بدن شناسایی می‌شود. این واکسن ناقل ذرات بسیار کوچک است که در نهایت پاسخ دفاعی بدن را شبیه‌سازی می‌کند. هدف این مطالعه مبارزه بدن بیمار با سرطان خواهد بود.

نور لیزر توسط نانوذرات موجود در محلول پخش می‌شوددکتر جین مینگ (Dr. Jinming Gao)   پروفسور داروسازی مرکز سرطان اظهار کرد: «وجه تمایز موجود در طراحی ما سادگی ساختار پلیمر سنتز شده است که می‌تواند آنتی‌ژن‌های تومور را با دقت بالا به سلول‌های ایمنی منتقل کند. این روش ایمن بوده و تولید سلول‌های تی مخصوص سرطان را برای از میان بردن سرطان تقویت می‌کند. این مطالعه در تاریخ ۲۴ آوریل در مجله Nature Nanotechnology به چاپ رسید و نشان داد که این نانو واکسن خاصیت ضد توموری موثری برای موش‌ها داشت.

این مطالعه با همکاری آزمایشگاه‌های دکتر جینمینگ و پروفسور چن (Dr. Zhijian “James” Chen) استاد بیولوژی مولکولی و رئیس مرکز تحقیقاتی عفونت صورت گرفت. این موسسه در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد تا چگونگی حس کردن عفونت و توسعه روش‌هایی برای به‌کارگیری این دانش در درمان عفونت و اختلال‌های ایمنی مورد مطالعه قرار گیرد.

دکتر جینمینگ اعلام کرد واکسن‌های مختلفی برای سلول‌های ایمنی مورد نیاز است تا آنتی‌ژن‌های تومور را از ذخیره سیستم دفاعی بردارد و به ارگان‌های لنفی برای فعال کردن سلول‌های تی منتقل کند، ولی به جای آن نانو واکسن می‌تواند به‌طور مستقیم به گره‌های لنفاوی منتقل شده و پاسخ‌های ایمنی منحصربه‌فردی را فعال کند.

دکتر چن افزود: برای فعال کردن نانو واکسن باید آنتی‌ژن‌ها به ترکیبات مناسب سلولی حاوی سلول‌های ایمنی مخصوص منتقل شوند تا پاسخ ایمنی شروع شود. در این مطالعه، نانو واکسن با تحریک پروتئین‌های آداپتور به نام استینگ (STING) که به فعال شدن سیستم دفاعی منجر می‌شود با سرطان مبارزه می‌کند.

با پیدایش ابزارهای جدید نانوفناوری و افزایش درک رهایش داروی پلیمری تولید نانو واکسن‌ها رشد چشمگیری یافته‌اند و توجه زیادی از صنعت و دانشگاه را در دهه گذشته به خود جلب کرده‌اند.

دکتر چن اضافه کرد: پیشرفت‌های اخیر در زمینه ایمنی ذاتی همکاری بیشتری را میان ایمونولوژیست‌ها و نانوتکنولوژیست‌ها فراهم آورده است. این همکاری در توسعه سریع نسل جدید نانو واکسن‌ها بسیار مناسب خواهد بود.

این تیم تحقیقاتی در حال حاضر با پزشکان مرکز یوتی برای انجام تست‌های بالینی برای درمان انواع سرطان همکاری می‌کند. ترکیب نانو واکسن و شیمی‌درمانی و دیگر درمان‌های موثر می‌تواند اثر ضد سرطانی این واکسن را تسریع بخشد.

منبع:

 

A STING-Activating Nanovaccine for Cancer Immunotherapy, Nature Nanotechnology (2017).

nature.com/articles/ doi:10.1038/nnano.2017.52

More from فرانک بنی‌احمد

ماتریس نانوفیبری شفادهنده

کد خبر: ۵۱۲۰۹۴ نانوفیبر جدید موجود روی ماتریس میکروفیبری قادر به تولید...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *