زندگی‌نامه همایون صنعتی‌زاده(کارآفرین، اعجوبه دنیای کسب‌وکار) قسمت دوم

زندگی‌نامه همایون صنعتی‌زاده( کارآفرین ، اعجوبه دنیای کسب‌وکار)

 

کد خبر: Z_60309

قسمت دوم

نام : همایون صنعتی‌زاده

متولد: ۱۳۰۴

محل تولد: تهران

تخصص: کارآفرین، اعجوبه دنیای کسب‌وکار

همایون صنعتی‌زاده موسس انتشارات فرانکلین، طراح کتاب‌های جیبی در ایران، موسس کارخانه کاغذسازی پارس، بانی کشت مروارید در کیش، موسس کارخانه گلاب زهرا، موسس شهرک صنعتی توریستی خزرشهر، پایه‌گذار صنعت نشر افست در ایران و یک مبارز جدی علیه بی‌سوادی در کشور بود.

نیاز مبرم چاپخانه به کاغذ و پاسخگو نبودن کاغذهای وارداتی، صنعتی‌زاده را به فکر تاسیس کارخانه کاغذسازی انداخت. او با استفاده از نیشکر، بزرگ‌ترین کارخانه کاغذسازی ایران را تاسیس کرد. از دیگر اقدامات مهم صنعتی‌زاده انتشار نخستین دانشنامه فارسی به سبک جدید در سال‌های ۱۳۳۶-۱۳۳۵ است.

کشت مروارید در کیش از اقدامات جسورانه و جالب این مرد خلاق است. شنیدن داستان الهام این ایده از  زبان خودش خالی از لطف نیست؛ «اگر بخواهم همه چیز را تعریف کنم، این قصه از قصه سندباد بحری هم مفصل‌تر می‌شود. بندر لنگه تا سال ۱۹۲۱ مرکز صنعت مروارید بود. صنعت مروارید خلیج فارس در زمان خود از صنعت نفت مهم‌تر بود. ۱۲۰ هزار نفر در این صنعت کار  می‌کردند. اما این صنعت یک‌شبه از بین رفت. می‌دانید چرا؟ ژاپنی‌ها مروارید مصنوعی درست کردند. البته نه مصنوعی، اول باید بدانید که مروارید چیست. حیوانی است نرم‌تن به نام صدف، اگر ریگی وارد بدنش شود اذیتش می‌کند. مثل ریگی که به چشم آدم برود. البته برای آن حیوان صد برابر بدتر است. ناچار از خود دفاع می‌کند. دفاعش این است که به دور این ریگ غشایی می‌تند و آن را ایزوله می‌کند. این می‌شود مروارید. حیوان را می‌کشند و مروارید را درمی‌آورند. رفتن ریگ در بدن صدف در طبیعت به‌طور تصادفی رخ می‌دهد. ژاپنی‌ها گفتند این چه کاری است که منتظر شویم برحسب اتفاق رخ دهد. ما می‌رویم این حیوان را می‌گیریم و دانه شن را می‌ریزیم در بدنش. این کار را کردند و مروارید تولیدی آنها به مروارید مصنوعی مشهور شد.»

همسرش شهین‌دخت سرلتی از فارغ‌التحصیلان فلسفه و علوم تربیتی دانشگاه تهران به‌عنوان یک کارآفرین زن موفق همپای او در فعالیت‌های تولیدی صنعتی‌زاده مشارکت داشت. گلاب زهرا کارخانه تولید گلاب و روغن گل در سال ۱۳۵۶ توسط این دو تاسیس شد. صنعتی‌زاده از پایه‌گذاران کشت ارگانیک در ایران بود و به همین دلیل این کارخانه اولین واحد صنعتی بود که موفق به اخذ گواهینامه ارگانیک شد. تمدید این گواهی‌‌نامه هر ساله توسط کارشناسان انجمن خاک انگلستان صورت می‌گیرد و عمده مشتریان گارخانه گلاب زهرا، کارخانجات آرایشی و بهداشتی اتحادیه اروپا هستند.

شرح زندگی همایون صنعتی‌زاده در کتاب «از فرانکلین تا لاله‌زار» به قلم سیروس علی‌نژاد  توسط نشر ققنوس به چاپ رسیده است.

 

 

منابع :

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%88%D9%86_%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C%E2%80%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87

http://www.madomeh.com/site/news/news/7469.htm

More from نگار نصراللهی

۱۶ مارکر ژنتیکی که می‌تواند داستان زندگی انسان را کوتاه کند.

کد خبر: ۶۰۶۰۷۶ ۱۶ مارکر ژنتیکی که می‌تواند داستان زندگی انسان را...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *