زندگی‌نامه همایون صنعتی‌زاده(کارآفرین، اعجوبه دنیای کسب‌وکار) قسمت اول

 زندگی‌نامه همایون صنعتی‌زاده( کارآفرین ، اعجوبه دنیای کسب‌وکار) کد خبر: Z_60309

زندگی‌نامه همایون صنعتی‌زاده(کارآفرین، اعجوبه دنیای کسب‌وکار)

 

نام : همایون صنعتی‌زاده

متولد: ۱۳۰۴

محل تولد: تهران

تخصص: کارآفرین، اعجوبه دنیای کسب‌وکار

همایون صنعتی‌زاده موسس انتشارات فرانکلین، طراح کتاب‌های جیبی در ایران، موسس کارخانه کاغذسازی پارس، بانی کشت مروارید در کیش، موسس کارخانه گلاب زهرا، موسس شهرک صنعتی توریستی خزرشهر، پایه‌گذار صنعت نشر افست در ایران و یک مبارز جدی علیه بی‌سوادی در کشور بود.

همایون صنعتی‌زاده در سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمد و در سال ۱۳۸۸ در ۸۴ سالگی  در کرمان درگذشت. او در خانواده‌ای تاجر با پیشینه خوب ادبی پرورش یافت. پدرش عبدالحسین صنعتی‌زاده، نویسنده کتاب مجمع دیوانگان، از نخستین رمان‌های فارسی است. این کتاب نخستین تصویر مدینه فاضله در ادبیات فارسی است و از این نظر اثری قابل توجه به‌شمار می‌آید. مادرش خواهر میرزا یحیی دولت‌آبادی، از فعالان عرصه مشروطه و نویسنده کتاب حیات یحیی بود. بعد از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان البرز، صنعتی‌زاده تصمیم گرفت به جای رفتن به دانشگاه علیرغم خواست پدرش، به تجارت و بازرگانی رو بیاورد.

در نوامبر سال ۱۹۵۳ نمایندگی موسسه انتشارات فرانکلین در تهران آغاز به کار کرد. پایه‌گذار و مدیرعامل این موسسه همایون صنعتی‌زاده بود. فرانکلین به‌عنوان مهم‌ترین سازمان نشر ایران در سال ۱۳۳۷ موفق به چاپ کتاب‌های درسی کشور افغانستان شد. این موسسه اولین انتشاراتی بود که به حق کپی‌رایت بین‌المللی پایبند بود. صنعتی‌زاده در این ارتباط می‌گوید: «وضع کتاب‌های درسی ایران خیلی خراب بود.

شاه در هیات دولت کتاب‌های تاریخ و جغرافی را پرت کرده بود و گفته بود این مزخرفات چیست؟ وزیر فرهنگ گفته بود ما مشکل چاپ داریم. صنعتی همه چاپخانه‌ها را گرفته و دارد برای افغانستان کتاب چاپ می‌کند. واقعا چاپخانه‌ها پر بود. ما هم پول زیادی داشتیم. به فرانکلین گفتیم کمک کند یک چاپخانه تاسیس کنیم. گفتند بکن. من هم ناشرین را جمع کردم و از کسانی مانند سید حسن تقی‌زاده کمک گرفتم. تقی‌زاده که از ایام جوانی به چاپ علاقه‌مند بود، شد رئیس هیات مدیره افست. من هم شدم مدیرعامل. سهام افست را هم دادیم به ناشرانی که برای فرانکلین کتاب چاپ می‌کردند. سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی هم سهم عمده‌ای برداشت». قابل توجه است که این چاپخانه هنوز کتاب‌های درسی ایران را چاپ می‌کند و در خاورمیانه به‌عنوان یکی از پرتیراژترین و مهم‌ترین چاپخانه‌هاست.

عبدالرحیم جعفری بنیان‌گذار و مدیر پیشین انتشارات امیرکبیر در ارتباط با تاسیس انتشارات فرانکلین توسط همایون صنعتی‌زاده می‌گوید: «چند سالی که از تاسیس فرانکلین گذشت، همایون به صرافت افتاد که دست به چاپ و نشر متون ایرانی از جمله نشر آثار نویسندگان معاصر ایران بزند. از جمله کارهای مفید موسسه فرانکلین تاسیس سازمان کتاب‌های جیبی بود و از این راه کتاب‌های زیادی به بهای بسیار نازل در دسترس خوانندگان کم‌بضاعت قرار گرفت. قبل از تاسیس سازمان کتاب‌های جیبی، امیرکبیر مجموعه کتاب‌های چه می‌دانم؟ و بعدها کتاب‌های سیمرغ و پرستو و تعدادی دیگر از کتاب‌های خود را به قطع جیبی منتشر کرده بود، ولی کار اساسی را در این مورد همایون انجام می‌داد.»

ادامه دارد…

منابع :

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%88%D9%86_%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C%E2%80%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87

http://www.madomeh.com/site/news/news/7469.htm

More from نگار نصراللهی

زندگی نامه پریسا تبریز شاهزاده امنیت گوگل(قسمت اول)

کد خبر:Z_60812 زندگی نامه پریسا تبریز شاهزاده امنیت گوگل(قسمت اول) نام: پریسا...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *