در نهایت نیمی از ماده موجود در جهان هستی کشف شد!

در نهایت نیمی از ماده موجود در جهان هستی کشف شد!

کد خبر:۶۰۷۲۷۲

تاریخ انتشار: ۹ اکتبر ۲۰۱۷

 

در نهایت نیمی از ماده موجود در جهان هستی کشف شد!

ارتباطات گم شده میان کهکشان­ها در نهایت کشف شد. این اولین رصد تقریباً نیمی از ماده موجود در جهان هستی (پروتون‌ها، نوترون­ها و الکترون­ها) است که در مشاهده‌های پیشین ستاره‌­ها، کهکشان­‌ها و اجرام نورانی در فضا غیرقابل توضیح بود.

حتماً قبلاً درباره جستجوی ماده سیاه شنیده­اید ، ماده‌ه­ای اسرارآمیز که در جهان هستی نفوذ کرده است و ما می­توانیم اثرات آن را در قالب نیروی جاذبه‌­اش ببینیم. همچنین مدل­‌های ما از جهان هستی به ما می­گویند تقریباً به اندازه­ی دو برابر آنچه تا کنون مشاهده کرده­‌ایم، از ماده‌­ی متداول در جهان وجود دارد.

دو تیم مستقل این ماده نامعلوم (بر خلاف ماده سیاه این ماده از ذراتی به نام باریون­ها درست شده است) که ارتباط بین کهکشان­ها را با رشته­های گاز داغ و پراکنده برقرار می­کند، کشف کردند.

هیدکی تانیمورا رهبر یکی از این گروه­‌ها از انستیتوی فیزیک نجومی در اورسای فرانسه می­گوید: “مسئله باریون گم­شده حل شده است.” تیم دیگر توسط آنا دی گراف از دانشگاه ادینبورگ انگلستان هدایت می­شود.

چون این گاز بسیار رقیق است و به اندازه­ کافی داغ نیست تا توسط تلسکوپ­‌های پرتو ایکس شناسایی شود، هیچکس تا به حال قادر به دیدن آن نبوده است.

ریچارد الیس از دانشگاه کالج لندن می­گوید: “نه نقطه جالبی وجود دارد و نه هنوز دستگاهی اختراع شده است که بتواند این گاز را به صورت مستقیم مشاهده کند. این مسئله تا الان یک نظریه خالص بدون بنیان­‌های قوی است.”

بنابراین، دو گروه ناچار شدند تا راهی برای نشان دادن قطعی این که آن رشته‌­های گازی واقعاً در آن­جا وجود دارند، پیدا کنند.

هر دو تیم از برتری­ یک پدیده به نام اثر سونیائف زلدوویچ استفاده کردند. این پدیده وقتی اتفاق می­افتد که نور خارج شده از بیگ بنگ از درون گاز داغ عبور می­کند. همان‌طور که نور عبور می­کند، تعدادی از آن­­ها به­وسیله الکترون­‌ها در گاز پراکنده می­شوند و نشانه‌­ای ضعیف از خود در تابش زمینه کیهانی به جای ­می­گذارند که تصویر بقایای ما از تولد کیهان­‌ها است.

در سال ۲۰۱۵، ماهواره پلانک نقشه­ای از این اثر از میان جهان قابل مشاهده درست کرد. چون پیچش گازها بین کهکشان­ها بسیار پراکنده است، نشانه‌­های ضعیفی از آن­ به صورت مستقیم روی نقشه پلانک قابل مشاهده است.

هر دو تیم جفت­‌هایی از­ کهکشان­ را که انتظار می­رفت به وسیله رشته‌ای از­ باریون‌­ها به‌هم متصل باشند، از سامانه Sloan Digital Sky Survey انتخاب کردند. آن­ها سیگنا­ل‌­های پلانک برای مناطق بین کهکشان­‌ها را جمع­آوری کردند و رشته­‌های منفرد کم نور را به صورت گروهی قابل شناسایی کردند.

تیم تانیمورا اطلاعاتش را از ۲۶۰۰۰۰ جفت­ کهکشانی جمع‌­آوری کرد و گروه گراف از بیش از یک میلیون جفت استفاده کرد. هر دو گروه مدرکی قطعی از رشته‌های گازی بین کهکشان­‌ها کشف کردند. گروه تانیمورا دریافت که آن­ها سه برابر چگال­تر از ماده معمول موجود در جهان­‌هستی هستند و گروه گراف آن­‌ها را شش برابر چگال­تر گزارش کرد. این یافته‌­ها تایید کننده‌­­ی این موضوع است که گاز در این نواحی به اندازه کافی چگال است که باعث تشکیل رشته‌­های گازی شود.

تانیمورا گفت: “ما انتظار وجود اختلافاتی بین نتایج بدست آمده را داریم، چون از فواصل مختلف به رشته­ها نگاه می­کنیم.” وی همچنین افزود: “اگر این فاکتور را دخیل کنیم، یافته­‌های ما بسیار منطبق با گروه دیگر است.”

در نهایت یافتن باریون­‌های اضافی که طی دهه‌­ها شبیه‌­سازی پیش­بینی شده بود، بعضی از فرضیات ما را درباره جهان‌­هستی تایید می­کند.

راف گراف از مرکز فیزیک نجومی هاروارد اسمیتسونیان در ماساچوست در این­باره می­گوید: “هرکسی می­دانست که این مواد باید در آن­جا وجود داشته باشند، اما این اولین بار است که دو گروه مختلف موفق به شناسایی قطعی آن شدند.”

او همچنین می­گوید: ” این اکتشاف کمک بزرگی به نشان­ دادن درستی ایده­‌هایمان درباره چگونگی شکل­گیری کهکشان­‌ها و ساختارها در طول تاریخ جهان هستی خواهد کرد.”

 

لینک:

 

https://www.newscientist.com/article/2149742-half-the-universes-missing-matter-has-just-been-finally-found/

More from سحر احمدوند

فیزیکدانان توانستند به یکی از سردترین دماهای مولکولی دست پیدا کنند

‌ کد خبر: ۶۰۷۰۱۲ تاریخ انتشار: ۱۳ آگوست ۲۰۱۷ با توجه به مطالعه...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *