نور خورشید و چربی برای تولید سوخت هیدروژنی!

نور خورشید و چربی برای تولید سوخت هیدروژنی!

کد خبر:۶۰۶۲۰۵

 

نور خورشید و چربی برای تولید سوخت هیدروژنی!

به‌درستی پاک

امروزه وقتی که صحبت از انرژی‌های تجدید پذیر می‌شود متوجه می‌شویم انرژی‌های خورشیدی بیشترین توجه را به خود کسب کرده‌اند. با این حال سوخت هیدروژنی نیز همواره یک نامزد امیدوارکننده به‌عنوان یک منبع انرژی سبز به شمار می‌رود. شاید از میان جایگزین‌های انرژی پاک، هیچ یک به اندازه هیدروژن پاک نباشد. سوزاندن هیدروژن در سلول‌های سوخت تنها آب را به‌عنوان ماده جانبی تولید می‌کند. این انرژی همچنین کاملا تجدید پذیر است.

با توجه به مزایای سوخت هیدروزنی چرا این منبع در مقایسه با همتایان خود مانند انرژی خورشیدی و بادی به میزان کمتری پیشرفت کرده است و کمتر مورد توجه قرار گرفته است؟ هنوز ساخت سلول‌های سوختی هیدروژن در اندازه‌های بزرگ‌تر ساده نیست و دلیل اصلی آن این است که سلول‌های سوختی نیازمند مواد پیچیده و گران هستند.

گروهی از دانشمندان که در آزمایشگاه ملی آرگون در ایلینویس به پژوهش می‌پردازند، به همراه دانشمندانی از موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو، روش جایگزینی برای تولید هیدروژن به‌عنوان سوخت یافته‌اند. کلید، تولید هیدروژن از آب به همراه ترکیبی از نور خورشید و چربی‌های حساس به نور است. نتایج این کار پژوهشی در ژورنال ACS Nano به چاپ رسید.

مقداری نور، مقداری چربی و مقداری مغز

این پژوهش جدید این پتانسیل را دارد که روشی مقرون به‌ صرفه برای تولید سوخت هیدروژنی ارائه دهد. بر این اساس، این امکان وجود دارد که هیدروژن را از آب به کمک انرژی خورشید با استفاده از ترکیباتی مانند تیتانیوم دی اکسید که به‌عنوان کاتالیست نوری عمل می‌کند، به دست آوریم. گروه پژوهشگران امریکایی و روسی، پروتیین حساس به نور را در نانو دیسک‌هایی که از قطعات دایره‌ای غشاهای سلولی با دو لایه چربی ساخته شده‌اند قرار دادند، تا رفتار غشاهای سلولی طبیعی را تقلید کنند.

برای وادار کردن کاتالیست‌های نوری، آن‌ها نانودیسک‌ها را به همراه تیتانیوم دی اکسید در آب حل کردند. آن‌ها همچنین پلاتین را به مخلوط اضافه کردند تا واکنش موثرتری ایجاد کنند. برنامه ایجاد شده توسط این گروه شامل نور سبز و سفید است که نور سفید ۷۴ برابر بیشتر هیدروژن تولید می‌کند. اگرچه در هر دو مورد انتشار هیدروژن در نرخ ثابتی برای دو یا سه ساعت باقی می‌ماند.

کارآمدی سوخت هیدروژنی حدود ۴۵ درصد یا بیشتر است. این رقم در مقایسه با بازده بنزین که کمتر از ۳۵ درصد است رقم شگفت‌انگیزی می‌باشد. اگر بتوان این روش را در ابعاد بزرگتر گسترش داد در آینده پیامدهای عمیق آن بر انرژی قابل مشاهده خواهد بود.


هشتگ: #تکنولوژی#انرژی#نانو #انرژی_پاک #سوخت_هیدروژنی #نانو_دیسک_چربی #غشای_پروتیینی

 

 

منبع:

https://futurism.com/scientists-produced-hydrogen-fuel-with-nothing-but-light-and-fats/

More from رضا اسلامی

تکنولوژی بر مبنای کاغذ برای کشتن باکتری ها و بهداشتی کردن سطوح

کد خبر:۶۰۲۱۶۲ تکنولوژی بر مبنای کاغذ برای کشتن باکتری ها و بهداشتی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *