نوارهای لاستیکی نشکن گرافن

نوارهای لاستیکی نشکن گرافنی

کد خبر:۶۰۶۲۰۴

تاریخ انتشار: ۴ سپتامبر ۲۰۱۷

نوارهای لاستیکی نشکن گرافن

تعریف جدیدی از قابلیت استفاده مجدد

آخرین باری که از یک نوار لاستیکی استفاده کرده‌اید را به یاد دارید؟

به نظر می‌رسد این نوارهای کوچک در زندگی روزمره اهمیت چندانی ندارند، اما با نگاهی به کاربردهای این نوارها می‌توان متوجه شد که آن چنان هم بی‌اهمیت نیستند!

قدیمی‌ترین سازنده نوارهای لاستیکی جهان، شرکتی ۹۴ ساله واقع در اوهایو است که در آستانه تولید بادوام‌ترین نسخه این ابزار است.

نوارهای لاستیکی از ساده‌ترین ابزاری هستند که هنوز هم مفیدند و استفاده می‌شوند. امروزه، با تلاش‌هایی که توسط بزرگ‌ترین سازندگان نوارهای لاستیکی و محققان انگلیسی این ابزار ساده مفیدتر نیز شده است. این شرکت به کمک دانشمندان، نوارهای لاستیکی را طراحی کرده است که با تزریق گرافن به آن، غیرقابل شکستن می‌شوند.

گرافن حدود ۲۰۰ برابر سخت‌تر از فولاد است و ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم این نوار لاستیکی مانند این ماده شگفت‌انگیز بادوام باشد. گرافن از گرافیت به دست می‌آید که یک شکل بلوری از کربن است.

کلید انجام دادن این کار، ترکیب کردن کاملا متعادل مواد است. استفاده از گرافن به میزان خیلی کم نوار لاستیک را به اندازه کافی بادوام نمی‌کند. از سوی دیگر، استفاده زیاد از گرافن باعث می‌شود خاصیت الاستیسیته نوار لاستیکی از بین برود.

سازندگان قصد دارند نوارهای لاستیکی ساخته شده با تزریق گرافن را به تعدادی از صنایع به فروش برسانند. احتمال می‌رود عمده فروشان و تامین کنندگان این نوع ابزار به این محصول علاقه‌مند باشند.

قابلیت استفاده

گرافن علاوه بر نشکن کردن دیگر کمبودهای نوارهای لاستیکی را نیز جبران می‌کند. در یک مورد این نوارهای لاستیکی گرافنی می‌توانند برای ضد استاتیک بودن ساخته شوند که مفید بودن آن‌ها برای استفاده در بسته‌بندی کالاهای الکترونیکی را افزایش می‌دهد.

یکی از سازندگان درباره این نوارهای لاستیکی بیان کرد: “نوار لاستیکی را تصور کنید که هنگامی که دما به بالاتر از ۹۵ درجه فارنهایت (۳۵ درجه سانتی‌گراد) برسد، تغییر رنگ می‌دهد. این ویژگی می‌تواند به افرادی که از این نوارها استفاده می‌کنند کمک کند. برای مثال اگر در بسته‌بندی موادی در فروشگاه‌های غذایی از این نوارها استفاده شود، به محض تغییر رنگ می‌توان متوجه شد که باید دما را خنک کرد یا محصولات را به محل دیگری انتقال داد. به این صورت از فاسد شدن و خرابی مواد خوراکی جلوگیری می‌شود.”

البته برای افرادی که از این نوارهای لاستیکی برای بسته‌بندی مواد در اداره یا خانه استفاده می‌کنند، مهم‌تریم مزیت دوام این نوارها است. پژوهش انجام شده یکی از جدیدترین کاربردهای منحصر به فرد ماده  گرافن است.

 

منبع:

futurism.com/rubber-bands-are-becoming-unbreakable-thanks-to-graphene/

More from رضا اسلامی

حسگرهای تشخیص دهنده مشکلات در خطوط نفت و لوله

کد خبر: ۶۰۷۰۲۴  تاریخ انتشار: ۲ ژانویه ۲۰۱۷ گروهی از دانشمندان دانشگاه گریفیث حسگرهای...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *