نوارهای تست تشخیصی سرطان با نانو ذرات طلا بهبود یافته‌اند

نوارهای تست تشخیصی سرطان با نانو ذرذات طلا بهبود یافته‌اند

 کد خبر:۶۰۷۰۱۱

تاریخ انتشار: ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۷

نوارهای تست تشخیصی سرطان با نانو ذرات طلا بهبود یافته‌اند

رایج‌ترین نوارهای تست در میان مردم نوارهای تشخیص بارداری و افزایش میزان گونادوتروپین به عنوان نشانگر بارداری در بدن انسان است. این نشانگر به راحتی در ادرار قابل تشخیص است، به طوری‌که با تغییر رنگ لایه ضخیم پوشیده شده از آنتی بادی بر روی این نوارهای تست، وجود گنادوتروپین قابل تشخیص است.

با این وجود میزان این نشانگر در ادرار در مقایسه با نشانگرهای تشخیص سرطان در خون قابل مقایسه نیست. تشخیص غلظت‌های لحظه‌ای بزرگ‌ترین چالش نوارهای تست برای تشخیص همه چیز از جمله سرطان، بیماری‌های عفونی و قلبی عروقی است. نوارهای موجود به اندازه کافی حساس به تغییر رنگ نیستند به طوری که بتوان این تغییر رنگ‌ها را با چشم مشاهده نمود. اما برخی از انواع نانو ذرات طبق آخرین مطالعه استادیار شیمی دانشگاه میشیگان Xiaohu Xia می‌توانند این تغییر را ایجاد کنند طوری‌که تغییر محسوسی در هزینه تمام شده این نوارهای تست ایجاد نکند. این مطالعه اخیرا در مجله Nano Letters به چاپ رسید.

نانوذرات طلا در دهه‌های گذشته به طور گسترده‌ای برای تشخیص بیماری و اتخاذ تصمیم پزشکی سریع‌تر برای درمان استفاده می‌شد. نوآوری این مطالعه افزودن عملکرد ثانویه به نانوذرات با قرار دادن این نانوذرات در لایه نازکی از پلاتین است.

این کار سبب مشاهده آسان‌تر تغییرات بر روی نوارهای تست با چشم غیرمسلح می‌شود از طرفی صحت آزمایش را در اندازه‌گیری‌های کمی به خصوص در غلظت‌های بسیار کم (پیکوگرم بر میلی لیتر) افزایش می‌دهد. در این مطالعه محققان بر روی آنتی‌ژن پروستات (PSA) تمرکز کرده‌اند و سیگنال دریافتی از میلیون‌ها ذره را تنها در یک قطره خون مشاهده کردند.

Xia افزود: ما نیاز به حد تشخیص بسیار خوبی داریم و از آن‌جایی که پلاتینوم کاتالیست فوق العاده‌ایست و مقدار کمی از آن موجب تقویت چند برابری سیگنال می‌شود روش مناسبی برای استفاده در نوارهای تست خواهد بود. نانو ذرات طلا به صورت خط قرمز دیده می‌شود و به محض اضافه کردن لایه نازک پلاتین، قرمزی نانوذرات از طریق این لایه نشان داده خواهد شد.

 

نوارهای تست تشخیصی سرطان با نانو ذرذات طلا بهبود یافته‌اند
نانوذرات طلا به صورت خطی قرمز دیده می شود. نمونه فوق العاده حساس تیم Xia تیره تر از نمونه اولیه است و شدت بیشتری از آنتی ژن PSA را نشان میدهد.

 

علاوه بر این، Xia تخمین می‌زند که پوسته پلاتینی قیمت تمام شده نوارهای تست حاوی نانوذرات طلا را در بازار زیاد افزایش نخواهد داد و طراحی آن برای سایر نشانگرهای سرطانی هم مناسب خواهد بود.

او اظهار داشت ترکیب اصلی این نوارهای تست آنتی بادی‌ها هستند که برای هر سرطانی منحصر به فرد خواهند بود و در بازار وجود دارند. ما به راحتی می‌توانیم آنتی‌بادی مورد نظر را جایگزین کنیم و نمونه کلی از آن تشخیص عمومی را در دسترس قرار دهیم.

گام بعدی این مطالعه صحه‌گذاری این نمونه برای سایر نشانگرهای سرطانی و حتی انجام آزمایش بر روی نمونه‌های عفونی است.

Xia گفت: مزیت استفاده از این فن‌آوری سادگی آن است. منظور از استفاده از دستگاه‌های تشخیص آنی راحتی مردم برای خرید آن‌ها و تشخیص بیماری به وسیله خود آن‌ها و یا حتی درمان بیماری است. افزودن لایه نازک پلاتین به نانو ذرات طلایی که قبلا بارها از آن استفاده می‌شد موجب بهبود فن‌آوری نوارهای تست خارج از آزمایشگاه و در مراکز درمانی و منزل می‌شود.

 

 

منبع:

Zhuangqiang Gao et al, Platinum-Decorated Gold Nanoparticles with Dual Functionalities for Ultrasensitive Colorimetric in Vitro Diagnostics, Nano Letters (۲۰۱۷). DOI: 10.1021/acs.nanolett.7b02385

More from فرانک بنی‌احمد

نانوذرات سیلیکونی روشی جدید در مبارزه با سرطان

کد خبر:۶۰۳۱۶۲   فیزیکدانان دانشگاه ITMO روسیه دریافتند که نانوذرات کروی سیلیکون...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *