نقاط کوانتومی آنتی‌بیوتیکی می­تواند علیه پدیده مقاومت آنتی‌­بیوتیکی پیروز شود

نقاط کوانتومی آنتی بیوتیکی می­تواند علیه پدیده مقاومت آنتی­بیوتیکی پیروز شود

 

کد خبر:۶۰۸۰۳۱

تاریخ انتشار: ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷

 

نقاط کوانتومی آنتی‌بیوتیکی می­تواند علیه پدیده مقاومت آنتی­‌بیوتیکی پیروز شود

مقاومت آنتی‌­بیوتیکی (ناشی از افراط در نسخه‌­نویسی داروهای خاص در خدمات سلامت و کشاورزی) یک مسئله اضطراری جهانی است، که به صورت بالقوه می­تواند موجب مرگ میلیون­‌ها انسان شود. اگرچه یکی از امیدها تغییر سریع شرایط به سمت شرایط دلخواه است، اما دانشمندان هیچگاه دست از تلاش خود برای یافتن روش‌­های جایگزین برای از بین بردن مقاومت آنتی­‌بیوتیکی برنداشتند تا شاید این آینده ترسناک همین حالا از بین برود.

سال گذشته، گزارش شده بود که علم مکانیک کوانتوم می­تواند با روش هوشمندانه‌­ای مقاومت دارویی میکروب‌­ها را از بین ببرد. این روش قبلاً توسعه داده شده است و مطالعه‌­ای جدید در مجله Science Advances فاش کرده است که استفاده از چیزهای عجیبی به نام “نقاط کوانتومی” می­تواند ۱۰۰۰ برابر بیشتر از روش‌­های سنتی آنتی‌­بیوتیک‌­ها در درمان­‌های پزشکی موثر باشد.

حال دقیقاً این نقاط مرموز چه نقاطی هستند؟ آن­ها کریستال­‌هایی با اندازه نانومتری و قابل رویت با چشم انسان (برای مثال، تقریباً ۲۰۰۰۰ برابر کوچکتر از عرض یک تار موی انسان) هستند. به لطف ساختار عجیب و کوچک طبیعت، نقاط کوانتومی، می­توانند با روشی هماهنگ شوند که به طور خاص با فرکانس‌­های معینی از نور واکنش دهند.

در سال ۲۰۱۶، تیمی از دانشگاه Colorado Boulder نشان داد زمانی که نقاط کوانتومی به‌­وسیله نور مرئی بمباران شوند،  از نظر انرژی برانگیخته می­شوند. زمانی که این اتفاق بر روی محیط باکتری‌­های سنگین می­افتد، این نقاط کوانتومی پر انرژی بر واکنش­‌های اکسیداسیونی و کاهشی حیاتی که میکروب­‌ها شامل مقاومت آنتی­بیوتیکی به نام ((E. coli and Staphylococcus aureus (MRSA) برای زنده ماندن به آن نیاز دارند، تأثیر می­گذارند.

به طور خاص، این پدیده زمانی نمایان می­شود که این نقاط کوانتومی بتوانند ترکیبی شناخته شده با نام “سوپراکسید” را تولید کنند، که به راحتی توسط سلول­‌های باکتریایی جذب می­شود و روند تولید انرژی و رشد آن­ها را مختل کرده به طوری­که در نهایت باعث از بین رفتن آن­ها می­شود.

این تحقیق اثبات کرد که مفهوم نقاط کوانتومی ضد میکروبی جواب می­دهد، اما بیوفیزیکدانان همچنان درباره­­ی چند و چون موثر بودن این روش متحیرند.

خیلی زود مطالعه جدید این تیم بر روی ترکیب آنتی‌­بیوتیک­‌های سنتی با این نقاط کوانتومی آغاز شد. آن­ها این ترکیبات را بر روی سویه‌­های باکتریایی مقاوم شامل Salmonella و MRSA یک بار دیگر آزمایش کردند. در نهایت، دریافتند که نور سبز بهینه‌­ترین فرکانس کشنده به‌­نظر می­رسد.

با دانستن این مطلب، محققان کشف کردند که در بیش از ۷۵ درصد از کل ۴۸۰ تلاش­ خود، وقتی آنتی‌­بیوتیک‌­ها با نقاط کوانتومی بهبود داده شده‌­اند تعداد بسیار کمتری از آن­ها نیاز به این داشتند که مأموریتشان را با موفقیت به­ پایان رسانند.

به‌­طورکلی، این نشان­ می­دهد که نقاط کوانتومی آنتی‌­بیوتیک­‌هایی ساختند که ۱۰۰۰ برابر موثرتر از حالت عمل می­کردند که این چشم­‌انداز مثبتی را به نمایش می­گذارد. در این نقطه،به‌هرحال، نور سبز می‌تواند در فواصل بسیار کمی به درون پوست بدن نفوذ کند، بدین معنا که در حال حاضر، نقاط کوانتومی در ترکیب با آنتی‌­بیوتیک‌­ها می­توانند برای عفونت­‌های پوستی یا زخم‌­های باز کاربرد داشته باشند.

لینک:

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/quantum-dot-antibiotics-win-war-superbugs/

More from سحر احمدوند

در نهایت نیمی از ماده موجود در جهان هستی کشف شد!

کد خبر:۶۰۷۲۷۲ تاریخ انتشار: ۹ اکتبر ۲۰۱۷   در نهایت نیمی از...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *