نرم‌افزار جدید اجازه می‌دهد اتومبیل شما آن‌چه که نیاز دارد را به شما بگوید!

 

نرم‌افزار جدید اجازه می‌دهد اتومبیل شما آن‌چه که نیاز دارد را به شما بگوید!

کد خبر:۶۰۸۱۰۱

تاریخ انتشار: ۲۵ اکتبر ۲۰۱۷

نرم‌افزار جدید اجازه می‌دهد اتومبیل شما آن‌چه که نیاز دارد را به شما بگوید!

نرم‌افزار جدید می‌تواند به رانندگان زمانی که اتومبیل‌هایشان به تنظیم، فیلتر ‌هوای جدید، تعادل چرخ یا یک تایر جایگزین نیاز دارد، فقط با استفاده از گوشی هوشمند اطلاع دهد. در طول یک یا دو سال آینده، افراد ممکن است بتوانند این نوع اطلاعات تشخیصی را در اتومبیل‌های خود یا هر اتومبیلی که در آن حضور دارند، فقط در چند دقیقه دریافت کنند. ایده اصلی، ارائه اطلاعات تشخیصی است که می‌تواند مسائل مربوط به آینده و یا تعمیر و نگهداری روزمره را به راننده هشدار دهد، قبل از این که این شرایط منجر به خرابی یا انفجار شود.

تصورکنید در یک اتومبیل در حال حرکت، با نگاهی به گوشی هوشمند خود به راننده بگویید که تایر چپ جلوی خودرو کم‌ باد است و به هوا نیاز دارد، فیلتر هوای آن باید هفته آینده تعویض گردد و موتور آن به دو شمع جرقه جدید نیاز دارد.

در طول یک یا دو سال آینده، افراد ممکن است بتوانند این نوع اطلاعات تشخیصی را در اتومبیل‌های خود یا هر اتومبیلی که در آن حضور دارند، فقط در چند دقیقه دریافت کنند. پژوهش MIT در رابطه با این ایده در یک سری مقالات اخیراً در شماره نوامبر مجله مهندسی نرم‌افزار هوش مصنوعی گزارش شده است. همکاران جدید مقاله شامل دانشمند تحقیقاتی جاشوا سایگل؛ سانجی سارما، فرد فورت فلاورز و دنیل فورت فلاورز پروفسور مهندسی مکانیک و معاون رئیس جمهور آموزش صریح در MIT؛ و دو نفر دیگر می‌باشند.

سایگل می‌گوید: یک برنامه گوشی هوشمند با ترکیبی از سیستم‌های مختلف تشخیصی که تیم آن را توسعه داده است می‌تواند به طور متوسط هزینه راننده را تا ۱۲۵ دلار در سال کاهش دهد و مسافت پیموده شده کلی با بنزین را با چند درصد امتیاز بهبود بخشد. برای کامیون‌ها، صرف نظر از مزایای اجتناب از خرابی که می‌تواند درآمد را از دست دهد، صرفه‌جویی می‌تواند تا ۶۰۰ دلار در سال برسد.

با استفاده از تلفن‌های هوشمند امروزی سایگل توضیح می‌دهد: ” حساسیت بسیار بالاست، شما می‌توانید یک کار خوب را (شناسایی سیگنال‌های مربوطه) بدون نیاز به هیچ ارتباط خاصی انجام دهید.”  گرچه برای برخی تشخیص‌ها، نصب گوشی به نگهدانده داشبورد سطح دقت را بهبود می‌بخشد. او می‌گوید، در حال حاضر، دقت نتایج سیستم‌های تشخیصی که آن‌ها توسعه داده‌اند بیش از نود درصد می‌باشد. و تست‌های تشخیص اشتباه در جایی که مشکل اشتباه شناسایی شد، هیچ نتیجه نادرستی را در بر نداشتند.

ایده اصلی، ارائه اطلاعات تشخیصی است که می‌تواند مسائل مربوط به آینده و یا تعمیر و نگهداری روزمره را به راننده هشدار دهد، قبل از این که این شرایط منجر به خرابی یا انفجار شود. به عنوان مثال، فیلتر هوا بگیرید—موضوع آخرین یافته‌های تیم است. صدای موتور می‌تواند نشانه‌هایی از چگونگی اشباع فیلتر هوا و زمان تغییر آن به ما نشان دهد. سایگل می‌گوید، بر خلاف بسیاری از وظایف تعمیر و نگهداری روزمره، این خیلی بد است که فیلترهای هوا را خیلی زود عوض کنید یا برای مدت طولانی صبر کنید. این بدان دلیل است که فیلترهای هوا با نام تجاری جدید، ذرات بیشتری را از خود عبور می‌دهند تا زمانی که در نهایت پوشش کافی از ذرات ایجاد شود که اندازه ذرات کوچک‌تر شده و به سطح مطلوب فیلتراسیون برسد. او می‌گوید: ” هرقدر سن فیلترها بالاتر رود،عملکردشان بهتر می‌شود.” سپس در ادامه فرآیند، در نهایت منافذ بسیار کوچک می‌شوند که جریان هوا را به موتور محدود می‌کنند و عملکرد فیلتر را کاهش می‌دهند. دانستن زمان مناسب برای جایگزینی فیلتر می‌تواند تفاوت قابل اندازه‌گیری در عملکرد موتور و هزینه‌های عملیاتی ایجاد کند.

چگونه تلفن می‌تواند بگوید که فیلتر مسدود شده است؟ سایگل می‌گوید: ” ما در حال گوش دادن به تنفس خودرو و گوش دادن به زمانی که شروع به خرخر می‌کند، هستیم. زمانی که شروع به مسدود شدن می‌کند، صدای سوت زدن در هوایی که کشیده می‌شود، به صدا در می‌آید. با گوش دادن به آن، شما نمی‌توانید آن را از سر و صدای موتور تشخیص دهید، اما گوشی شما می‌تواند این کار را انجام دهد.”

برخی از تشخیص‌ها نیاز به یک فرآیند چند مرحله‌ای پیچیده دارند. به عنوان مثال، برای این که بگوییم آیا تایر ماشین در حال خراب شدن است و باید به زودی جایگزین شود یا این که بیش از حد استفاده شده‌اند و ممکن است در معرض خطر قرار گیرند، محققان از ترکیبی از جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه وتحلیل آن‌ها استفاده می‌کنند. ابتدا، این سیستم از سیستم GPS داخلی گوشی برای نظارت بر سرعت واقعی خودرو استفاده می‌کند. سپس داده‌های ارتعاش می‌توانند برای تعیین سرعت چرخشش چرخ‌ها استفاده شوند. این به نوبه خود می‌تواند قطر چرخ را به دست آورد که می‌تواند در مقایسه با قطر مورد انتظار تایر زمانی که جدید بود و به درستی پر بود، قرار گیرد.

بسیاری از تشخیص‌ها با استفاده از فرآیندهای یادگیری ماشین برای مقایسه بسیاری از ضبط صدا و ارتعاش‌های ماشین‌های به خوبی تنظیم شده با موارد مشابه که مشکل خاص دارند، به دست می‌آید. در نتیجه سیستم یادگیری ماشین می‌تواند تفاوت‌های بسیار ظریف را استخراج کند.

سایگل می‌گوید، یک برنامه نمونه اولیه تلفن هوشمند که شامل تمام ابزارهای تشخیصی می‌باشد در حال توسعه است و باید در حدود شش ماه برای آزمایش میدانی آماده شود. نسخه تجاری بایددر حدود یک سال پس از آن در دسترس باشد. این سیستم توسط یک شرکت راه‌اندازی سایگل به نام Data Driven ایجاد شده است.

 

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/10/171025122431.htm

 

More from فاطمه رهنما

در دنیای فردا نه تنها شما فیلم‌ها را تماشا می‌کنید، آن‌ها نیز شما را تماشا می‌کنند!

کد خبر:۶۰۷۱۷۱ تاریخ انتشار: ۴ اکتبر ۲۰۱۷ در دنیای فردا نه تنها...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *