رشد سریع‌تر میکروجلبک­‌ها

کد خبر: ۵۱۱۲۷۱

میکروجلبک‌­ها از ارزشمندترین منابع بالقوه برای تولید سوخت­‌های زیستی هستند.  با این وجود متاسفانه، رشد آنها در مقیاس بزرگ می‌­تواند یک فرآیند پرهرج و مرج بوده و جنبه اقتصادی نداشته باشد. برای تغییر این فرآیند پرهرج و مرج،  بندی استیم از دانشگاه Syracuse  محیط کشت جدیدی را توسعه داده است که با استفاده از آن، کشت و برداشت میکروجلبک به‌صورت ساده و آسان­‌تری انجام می‌شود.

هنگامی که مساله رشد میکروجلبک­‌ها در ردیفی از لوله­‌ها مطرح می‌­شود، چالش‌­هایی به وجود می‌­آید. چالش اول این است که برخی از جلبک‌­ها تمایل به این دارند که به دیواره­‌های داخلی ظرف بچسبند و این باعث عدم رسیدن نور به بقیه جلبک‌­های در حال رشد در مناطق عمیق‌­تر می­‌شود. چالش دیگر این است که به‌منظور اینکه تمام توده­‌های جلبک در معرض نور قرار بگیرند، باید محیط کشت مایع رشد به‌طور مکرر هم زده شود. در نهایت هنگامی ­که جلبک برداشت می‌­شود، فرآیند جداسازی آن از محیط کشت نیازمند صرف زمان و انرژی زیاد است.

با در نظر داشتن این موارد، استیم محیط کشتی ساخته است که با نام Tris-Acetate-Phosphate-Pluronic (TAPP) شناخته می‌شود.

برای شروع استفاده از این فرآیند، هنگامی ­که TAPP در دمای ۱۵ درجه سانتی­گراد است و در حالت مایع قرار دارد، با میکروجلبک تلقیح می‌­شود. سپس دمای آن به میزان ۷ درجه سانتی­گراد بالا می‌­رود و به ژل تبدیل می­شود. جلبک در داخل این ژل به رشد خود ادامه می­‌دهد و در این حالت خوشه‌­های آن ۱۰ برابر بزرگ‌تر از زمانی است که از محیط کشت‌های رایج استفاده می­‌شود.

با نزدیک شدن زمان برداشت جلبک دمای TAPP مجددا به ۱۵ درجه سانتیگراد بازمی­‌گردد و دوباره به مایع  تبدیل می­‌شود. هنگامی که این اتفاق رخ می­‌دهد، جاذبه باعث می­‌شود تا خوشه­‌های میکروجلبک به سمت پایین لوله‌­ها هدایت شوند. پس از آن دوباره دمای محیط به دمای ژلی شدن بازمی­‌گردد و کلاهکی که در پایین محفظه قرار دارد، جدا می­‌شود و خوشه‌­ها به‌سادگی از ژل خراشیده می‌­شوند.

به گفته استیم: «کاربردهای صنعتی این سیستم بسیار جذاب است و این سیستم می‌­تواند ۱۰ برابر سریع‌تر از سیستم­‌های معمول به برداشت میکروجلبک‌­ها بپردازد، از نظر مصرف انرژی کار آمدتر است و تا حدودی به مقابله با چالش­‌های موجود در زمینه پرورش میکروجلبک­‌ها می­‌پردازد.»

مقاله­ مربوط به این پژوهش اخیرا در ژورنال Scientific Reports منتشر شده است.

 

منبع:

http://newatlas.com/microalgae-gel-medium/47666/?li_source=LI&li_medium=default-widget

 

 

More from ناهید عزیزی

مشتی پر از قرص یا مشتی پر از کامپیوتر؟

تا به حال بسیار مشاهده شده است که بیماران بعد از مراجعه...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *