تشخیص لحن صدا توسط دستگاه پوشیدنی

کد خبر: ۵۱۱۱۶۲

پژوهشگران دانشگاه «ام‌آی‌تی» سیستمی را راه‌اندازی کرده‌­اند که با استفاده از یک دستگاه پوشیدنی لحن شاد، غمگین و خنثی در افراد قابل تشخیص است. برای افرادی که درک نشانه­‌های رایج اجتماعی برای آنها دشوار است، این دستگاه دیجیتالی می‌­تواند با کمکی که به افراد می­‌کند به تسکین اضطراب کمک کند.

نمونه اولیه این سیستم از سیم بند سامسونگ (Samsung Simband) برای جمع‌­آوری  داده‌­های فیزیولوژیکی مانند جنبش، ضربان قلب، فشار خون و درجه حرارت پوست استفاده می‌­کند. این سیستم هوشمند می‌­تواند مکالمات را  برای آنالیز لحن، زیر و بم بودن، انرژی و واژگان افراد با استفاده از یک الگوریتم شبکه عصبی که به آن داده می­‌شود، ضبط کند و هر ۵ ثانیه یک بار حالت مکالمه را پردازش می‌کند.

مکث­‌های طولانی، الگوهای صوتی یکنواخت و لحن­‌های مختلف در موضوعات غم‌­انگیز، پرانرژی و شاد برای تجزیه‌و‌تحلیل داده‌­ها توسط این دستگاه مرتبط است. محققان ادعا می‌­کنند که این سیستم لحن کلی مکالمات داده شده به آن را با دقت ۸۳ درصد مشخص می­‌کند. مهم­‌ترین نوآوری که توسط تیم این دستگاه ارائه شده است، توانایی  سیستم در طبقه‌­بندی احساسی لحن‌­ها در واقعیت است.

ارتقای این تکنولوژی هنوز در مراحل ابتدایی آن است و برای اینکه دستگاه کاملا کاربردی شود به این نیاز دارد که داده­‌های فیزیکی هر دو طرف گفت­‌و­گو را تجزیه‌وتحلیل کند و همچنین توانایی این را داشته باشد که در زمان واقعی گفت­‌و­گو، مکالمات را ضبط کند. در حال حاضر ضبط مکالمه­‌ها بدون رضایت قبلی در بسیاری از مکان­‌ها غیرقانونی است و افرادی که خواهان استفاده از این دستگاه‌اند با مشکلاتی روبه‌رو هستند.

این تیم درحال حاضر گام­‌های زیادی برای توسعه این طرح برنامه‌­ریزی کرده است. نویسنده همکار این پژوهش، توکا الحانی (Tuka Alhanai) می‌­گوید: «گام بعدی ما در این طرح این است که الگوریتم احساسی به کار برده را بهبود دهیم؛ به‌­نحوی که در مکالمه‌­هایی که افراد خسته، پرتنش و هیجان‌زده هستند نتایج دقیق­‌تری ارائه دهیم.»

این پژوهش درکنفرانس انجمن پیشبرد هوش مصنوعی (AAAI) در سانفرانسیسکو ارائه خواهد شد.

در ویدئوی زیر می‌­توانید قسمتی از چگونگی عملکرد سیستم را مشاهده کنید.

 

منبع:

http://newatlas.com/mit-ai-wearable-conversation-tone/47698/

 

More from ناهید عزیزی

آزمایشگاه روی تراشه ای کوچک و نظارت دائم بر سلامتی به صورت شخصی

کد خبر: ۶۰۴۰۷۱ تاریخ انتشار: ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷   آزمایشگاه روی تراشه...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *