آزمایش خون و تشخیص ساعت بدن

کد خبر: ۵۱۲۱۵۵

با کشف چگونگی خواندن ساعت بدن افراد توسط دانشمندان، ممکن است دوره جدیدی از (زمان‌درمانی) فرا برسد. برای چندین سال است که دانشمندان می‌­دانند داروها وابسته به اینکه در زمان مصرف دارو کدام یک از ژن‌­ها فعال یا غیرفعال هستند، در زمان‌­های خاصی از روز عملکرد بهتری دارند.

برای مثال، در کبد و کلیه‌­ها بیشترین فعالیت پس از ساعت شش بعدازظهر رخ می‌­دهد. در مقابل آن، قلب در ساعات اولیه روز در فعال­‌ترین حالت خود قرار دارد و این در حالی است ­که ریه­‌ها از نظر بیولوژیکی به گونه‌­ای برنامه‌­ریزی شده­‌اند که هنگام ظهر فعال­‌تر باشند. با این حال، فقط به این دلیل که الان ظهر است لزومی ندارد که ساعت بدن فرد نیز روی ظهر تنظیم شده باشد. اختلالات خواب و تغییرات ناگهانی همه روی ساعت بیولوژیکی بدن افراد تاثیرگذار هستند.

هم‌اکنون دانشمندان دانشگاه وندربیلت، آزمایش خونی را طراحی کرده­‌اند که با نظارت بر ۱۵ ژن‌ساعت، زمان ساعت بدن را نشان می­‌دهد. پژوهش انجام­‌شده به عصر جدیدی از زمان‌درمانی منجر می‌­شود که طی آن زمان داروی فرد با ساعت بدن فرد همسان می­‌شود و به این ترتیب مصرف دارو کارآمدتر می‌­شود.

به گفته­ جک هیگی: «مطالعه انجام‌گرفته روشی را برای پیش­‌بینی زمان نشان داد، به نحوی که آن زمان می­‌تواند برای تشخیص اختلالات خواب و نظارت بر آن و همچنین درمان‌­های شخصی استفاده شود. به­‌طور کلی روش مشخص می­‌کند که ساعت بدن، زودتر، دیرتر و یا ضعیف­‌تر از شرایطی که باید، عمل می­‌کند.»

وی در ادامه افزود: «احتمالا در طول چند سال آینده، تلاش‌­های برنامه‌­ریزی‌شده­‌تری را در زمینه زمان‌درمانی مشاهده خواهیم کرد. با استفاده از روشی که شرح داده ­شد، از آنجایی ­که ساعت بدن افراد با یکدیگر متفاوت است، زمان درمان هر فرد به‌صورت شخصی برنامه­‌ریزی می‌­شود.»

ریتمی که در بدن افراد مطابق با ساعت درونی بدن است، بنا بر دلایل مختلفی مانند میزان قرارگیری در معرض نور خورشید یا شیفت‌­های کاری و دلایل محیطی دیگر، در افراد مختلف است. اختلال در عملکرد ساعت درونی بدن همچنین می­‌تواند ناشی از سرطان، افسردگی و چاقی باشد. استفاده از داروها در زمان­‌های اشتباه و هنگامی­ که ژن­‌ها فعال نیستند، می­‌تواند مصرف آنها را بیهوده سازد.

برای آزمایش خونی که در این مطالعه طراحی شد، از ۵۰۰ نمونه خونی که ژن­‌های فعال داشتند و از ۶۰ نفر در زمان­‌های مختلف شبانه‌روز تهیه شده بود، استفاده شد.

این پژوهش در ژورنال Genome Medicine منتشر شد.

 

منبع:

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/03/04/blood-test-read-body-clock-could-usher-new-era-time-therapy/

 

 

More from ناهید عزیزی

پنجمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی

کد خبر:R_60720 پنجمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی تاریخ...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *