دو استارت‌آپ بیوتکنولوژی در مقابله با از دست دادن شنوایی

کد خبر: ۵۱۱۱۰۲

زندگی مدرن برای شنوایی بسیار آزاردهنده است. صنعت، ترافیک، ساخت‌و‌ساز، هدفون‌ها و حتی آنتی‌بیوتیک‌ها باعث بروز مشکلاتی برای شنوایی می‌شوند. برای رفع مشکلات شنوایی از سمعک یا کاشت حلزونی استفاده می‌شود. با این‌ حال دارویی برای کمک به حل این مشکلات وجود ندارد.

در حال حاضر برای حل این مشکلات دو استارت‌آپ در زمینه بیوتکنولوژی Frequency Therapeutics و Decibel Therapeutics تحقیقاتی در زمینه تولید دارو و درمان مشکلات ناشنوایی آغاز کرده‌اند. به احتمال زیاد نتایج این تلاش‌ها تا اواخر سال ۲۰۱۸ به دست کلینیک‌ها نمی‌رسد، اما شرکت‌هایی که فعالیت‌شان را در این زمینه آغاز کرده‌اند، انگیزه زیادی برای توسعه کارشان  دارند.  بنابر آمار سازمان بهداشت جهانی حدود۳۶۰ میلیون نفر در جهان با مشکلات ناشنوایی روبه‌رو هستند و میلیون‌ها نفر دیگر با سایر مشکلات در زمینه شنوایی مواجه هستند.

کریس لوس، نماینده علمی شرکت Frequency، درباره این پژوهش این‌گونه توضیح می‌دهد: «ما با حدود ۱۵۰۰۰سلول مویی متولد می‌شویم و این سلول‌ها به سمت مغز حرکت می‌کنند تا اعلام کنند ما صداها را می‌شنویم. این سلول‌ها هنگامی که آلودگی صوتی بسیار زیاد باشد، یکی پس از دیگری می‌میرند. حال چقدر خوب است اگر ما بتوانیم داروی مولکولی کوچکی بسازیم که سلول‌های بنیان‌گذار را فعال و سلول‌های مویی را بازیابی کند و شنوایی بازگردد.»

تحقیق دیگری کمتر از یک مایل دورتر از Frequency، توسط Decibel  با رویکرد گسترده‌تری روی همین مشکل در حال انجام است. این کمپانی در تلاش است با پشتیبانی Third Rock Ventures، با استفاده از داروهای مولکولی کوچک، آنتی‌بادی‌ها،  siRNAها یا دیگر روش‌ها عملکرد گوش داخلی را بازیابی کند.

همچنین بنا بر اظهارات Steven Holtzman، رئیس و مدیرعامل Decibel دیگر هدف مهم این کمپانی پی بردن به دلیل از دست رفتن شنوایی افراد است.

به گفته Holtzman؛ «شما به هر شرکت بزرگ دارویی در زمینه سرطان مراجعه کنید، مشاهده می‌کنید برای کشف داروهای ضدسرطان در حال مطالعه و انجام آزمایش هستند، اما این‌گونه بررسی‌ها و مطالعات در هیچ نقطه‌ای از جهان در زمینه شنوایی وجود ندارد.»

Decibel در تلاش برای ساخت پلتفرمی جامع، توسعه مدل‌های حیوانی و همچنین پیشبرد روش‌های تشخیصی رادیومتری،  الکتروفیزیولوژیک و … است. آنها در تلاشند تا دلایل طبیعی و انواع مختلف از دست دادن شنوایی را درک کنند. برای مثال، آنتی‌بیوتیک توبرامایسین  اغلب برای بیماران فیبروز کیستی (CF)  مبتلا به عفونت تنفسی تجویز می‌شود.

در این باره Holtzman  می‌گوید: «فرض کنید دو بیمار مبتلا بهCF  داریم. یکی از آنها به میزان دو دوز دارو دریافت می‌کند و شنوایی خود را از دست می‌دهد. دیگری برای مدت یک سال به این روش درمان ادامه می‌دهد و هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید. چگونه این تفاوت را درک کنیم؟»

این شرکت برای یافتن نتایج در حال آزمایش روی تعدادی از داوطلبان است که به دلایل مختلف مانند داروها، صدا یا شرایط ژنتیکی شنوایی خود را از دست داده‌اند و همچنین به‌دنبال این است تا عواملی را توسعه دهد تا از شنوایی افراد محافظت کند. Holtzman معتقد است پلتفرم Decibel در نهایت درمانی را برای این منظور خواهد یافت.

وی در ادامه می گوید: «اولین دارو بهترین دارو نخواهد بود. هر چه ما درک بهتری داشته باشیم، به سمت تولید داروی بهتر پیش خواهیم رفت.»

منبع:

http://medcitynews.com/2017/01/biotech-startups-hearing-loss/?rf=1

More from ناهید عزیزی

پوشش‌­های پیشرفته ۲۰۱۷

کد خبر: R51201 نام رویداد: پوشش‌های پیشرفته ۲۰۱۷ نوع رویداد: کنفرانس موضوع:...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *