نانوژل‌ ها مناسب برای بیماران سکته قلبی

رسیدن به قلب موضوع: نانوژل‌ ها مناسب برای بیماران سکته قلبی

کد خبر:۶۰۷۰۳۱

تاریخ انتشار: ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷

نانوژل‌ ها مناسب برای بیماران سکته قلبی

سکته قلبی و بیماری‌های قلبی عروقی علت اصلی مرگ‌ومیر در دنیاست اما درمان این‌گونه بیماری‌ها همچنان محدود است. در حال حاضر گروهی تحقیقاتی، گزارشی در مجله ACS Nano به چاپ رسانده‌اند که موفق به کپسوله کردن سلول‌های بنیادی در نانو ژل‌ها شده‌اند که قادر به درمان ­­­­بافت آسیب‌دیده قلبی شده است.

سکته قلبی به طور کلی موجب آسیب به دیواره عضلانی قلب می‌شود. دانشمندان روش‌های متفاوتی را برای درمان این آسیب امتحان کرده‌اند. به طور مثال یکی از این روش‌ها شامل کاشت مستقیم سلول‌های بنیادی به دیواره قلب است اما این سلول‌ها در طولانی مدت باقی نمی‌مانند و گاهی مواقع باعث مقابله با ایمنی بدن و عفونت می‌شوند. روش جایگزین دیگر تزریق هیدروژل‌های قابل کاشت متشکل از آب و پلیمر است. پلیمرهای طبیعی چون کراتین وکلاژن در گذشته استفاده می‌شد اما این پلیمرها هزینه بر بوده و ساختار آن‌ها در هر نمونه متفاوت است. از این رو Ke Cheng و همکارانش به دنبال روشی برای جایگزینی سلول‌های بنیادی داخل هیدروژل‌های ارزان قیمت هستند که در آن تخلخل‌های کوچکی طراحی شده که در آزمایشگاه قابل استفاده است.

این تیم سلول‌های بنیادی را داخل نانوژل‌ها کپسوله کرده‌اند که در ابتدا به طور مایع بوده و بعد از تزریق در دمای بدن به ژل نرم تبدیل می‌شوند. این نانوژل تاثیر نامطلوبی بر روی عملکرد و رشد سلول‌های بنیادی نداشته و سلول‌ها بعد  از تزریق پس‌زده نشدند. هنگامی که این سلول‌های محصور در نانوژل‌ها به قلب خوک و موش تزریق شد محققین دریافتند چسبندگی سلول‌ها افزایش یافت و بازسازی دیواره قلبی با زمانی‌که سلول‌ها به طور مستقیم به دیواره عضلانی تزریق شد مقایسه شد. علاوه بر این دیواره قلب تقویت شد. در نهایت این سلول‌های بنیادی به طور موفقیت‌آمیزی در مدل خوکی دچار سکته قلبی امتحان شد.

منبع:

“Heart Repair Using Nanogel-Encapsulated Human Cardiac Stem Cells in Mice and Pigs with Myocardial Infarction” ACS Nano (2017).pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acsnano.7b01008

More from فرانک بنی‌احمد

تست نوار کاغذی کمکی برای مبتلایان به سکته قلبی برای نظارت در خانه

کد خبر:۶۰۳۰۷۱   سکته قلبی بر خلاف معنای لغوی به معنی ایست...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *