نانوپلیمری جدید با قابلیت پیشگیری از حمله قلبی

کد خبر:۶۰۳۰۳۲

 

پژوهشگران دانشگاه بن گوریون (Ben-Gurion) با همکاری مرکز پزشکی شبا (Sheba) درمان جدیدی برای بیماری تصلب شرائین و در نهایت جلوگیری از حمله قلبی ابداع کرده‌اند. این درمان از طریق پلیمری زیست سازگار که پلاکت‌های شریانی را کاهش داده و عفونت را در سیستم قلبی ـ عروقی از میان می‌برد صورت می‌گیرد.

طبق مطالعات Lancet Global Burden of Disease بیماری‌های قلبی ـ عروقی موجب مرگ سالانه ۵۶ میلیون نفر در سراسر جهان می‌شود. شریان‌ها توسط لایه‌ای از سلول‌ها به نام اندوتلیال پوشیده شده‌اند که موجب نرمی و حفظ جریان خون در داخل عروق می‌شوند. بیماری تصلب شرائین با آسیب رسیدن به اندوتلیوم آغاز می‌شود که در نتیجه فشار خون بالا، کشیدن سیگار و افزاش کلسترول پدید می‌آید. نتیجه حاصل از این آسیب تشکیل پلاکت خواهد بود.

 

نانوپلیمری جدید با قابلیت پیشگیری از حمله قلبی
ساخت نانوپلیمری جدید برای پیشگیری از حمله قلبی

 

وقتی سلول‌های اندوتلیال در معرض التهاب قرار می‌گیرند مولکولی به نام ای ـ سلکتین (E-selectin) از خود ترشح می‌کنند که موجب فراخوانی گلبول‌های سفید (منوسیت‌ها)  به محل التهاب شده و باعث تجمع پلاکت‌ها در داخل شریان‌ها می‌شود.

پروفسور دیوید (Ayelet David) استاد دپارتمان بیوشیمی و دارویی دانشگاه بی‌جی‌یو اعلام کرد: «در مطالعه ما پلیمری که ای ـ سلکتین را مورد هدف قرار می‌دهد، موجب کاهش تشکیل پلاکت‌ها و در نهایت کاهش احتمال حمله قلبی می‌شود. این نانو پلیمر جدید حاوی مزایای فراوانی است. از جمله اینکه فقط بافت آسیب‌دیده را مورد هدف قرار می‌دهد و به بافت سالم هیچ آسیبی وارد نمی‌کند. در حال حاضر درمان‌های بسیاری برای بیماری تصلب شرائین وجود دارد، اما هیچ کدام از این روش‌ها موجب بهبود بافت قلب نمی‌شود. در نهایت اینکه این پلیمر هیچ عوارض جانبی مانند استاتین‌ها ندارد که در حال حاضر داروی رایج در درمان این بیماری است.»

هم‌اکنون این پلیمر جدید در مرحله ثبت اختراع و گذشتن از آزمون‌های پیش‌بالینی است و در این مرحله نتایج مثبتی روی موش‌ها به ثبت رسیده است. در تحقیقی که مقاله آن به‌تازگی فرستاده شده است، محققان برای درمان گرفتگی عروق چهار تزریق مختلف از این پلیمر انجام داده‌اند و تغییرات شریان‌های این موش‌ها را برای چهار هفته زیر نظر گرفتند. پروفسور دیوید می‌افزاید: «ما از نتایج آزمون‌ها شگفت‌زده شدیم. عملکرد بافت قلبی به‌خوبی بهبود یافت و نشانه‌های التهاب کمتر شد که به کاهش ضخامت قابل توجه در شریان‌ها منجر شد.»

وی همچنین پیشنهاد کرد که درمان با این پلیمر می‌تواند برای بیماران دیابتی، مبتلایان به فشار خون و افراد مسن هم مفید باشد. بنابراین این روش برای میلیون‌ها انسان در سراسر جهان کاربردی خواهد بود.

علاوه بر این پروفسور لئور گفت: «ما به یافته‌ای مشابه آنتی‌بادی‌ها دست یافتیم که می‌تواند بیان‌کننده این مزیت قابل توجه باشد.»

دکتر هورو ویتز (Ora Horovitz) معاون اول توسعه کسب‌وکار در دانشگاه بی‌جی‌یو بیان داشت: «ما اکنون به‌دنبال شرکت دارویی هستیم که این پلیمردرمانی را وارد مراحل بعدی توسعه دارو و در نهایت وارد بازار کند. ما باور داریم که این روش فایده بالقوه‌ای برای بسیاری از افراد خواهد داشت.»

 

منبع:

https://phys.org/partners/american-associates–ben-gurion-university-of-the-negev/

کلمات کلیدی
More from فرانک بنی‌احمد

نانوذرات سیلیکونی روشی جدید در مبارزه با سرطان

کد خبر:۶۰۳۱۶۲   فیزیکدانان دانشگاه ITMO روسیه دریافتند که نانوذرات کروی سیلیکون...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *