آنتن‌های جدید به اندازه‌ی یک صدم دستگاه‌های امروزی می‌باشند.

آنتن‌های جدید به اندازه‌ی یک صدم دستگاه‌های امروزی می‌باشند.

کد خبر: ۶۰۶۰۴۱

 

آنتن‌های جدید به اندازه‌ی یک صدم دستگاه‌های امروزی می‌باشند.

تراشه‌های کوچک که از طریق امواج رادیویی ارتباط برقرار می‌کنند، یک دهم تا یک صدم امواج حاصل از آنتن‌های جمع‌و‌جور فعلی هستند. محققان در ۲۲ ماه اوت در یک ارتباط طبی اعلام کردند که این آنتن‌های نسل بعدی می‌توانند سیگنال‌های مشابهی را همانند آنچه که توسط تلویزیون‌ها، تلفن‌های همراه و رادیوها مورد استفاده قرار می‌گیرند ارسال کنند آن هم با عرض چند صد میکرومتر که قابل مقایسه با ضخامت یک قطعه کاغذ است. نیان سان مهندس برق و کامپیوتر در دانشگاه شمال شرقی بوستون می‌گوید: پیشرفت تکنولوژی می‌تواند راه را برای ایجاد وسایل الکترونیکی پوشیدنی و یا حتی وسایل الکترونی تزریقی  هموار سازد.

جان دومان (John Domann) می‌گوید: در این کار دخیل نبوده است. کوچک‌سازی آنتن چندین دهه است که کنار گذاشه شده است. بنابراین این دستگاه‌های کوچک یا مضر یک” معامله ی بزرگ ” است.

یک آنتن سنتی سیگنال‌هایی را می‌گیرد که امواج الکترومغناطیسی از طریق هوا آن‌ها را شست‌وشو می‌کنند و باعث می‌شوند الکترون‌ها، آنتن را در یک جریان الکنریکی جریان دهند. این جریان یک ولتاژ الکتریکی ایجاد می‌کند و اساسا بازخوانی هر پیامی است که توسط امواج الکترو مغناطیسی حمل می‌شود.

اما دومان ، مهندس زیست پزشکی در ویرجینیا تگزاس در بلکسبرگ توضیح می‌دهد که هرچه طول موج بیشتر باشد، آنتنی که برای ایجاد یک ولتاژ بزرگ لازم داریم نیز باید بزرگ‌تر باشد تا پیام را  با وضوح بیشتری منتقل کند. یک آنتن معمولی به طور معمول باید حداقل به اندازه‌ی یک دهم طول امواج الکترو مغناطیسی که برداشت می‌شود، باشد. به عنوان مثال تلفن‌های همراه که به امواج رادیویی ۱۱ تا ۱۵ سانتی‌متر وقف داده شده‌اند، برای این که دریافت خوبی داشته باشند باید حداقل چند سانتی‌متر طول داشته باشند.

محققان به مشکل قدیمی سایز، با ساخت آنتن‌هایی که از یک روش متفاوت برای تفسیر سیگنال‌ها بهره می‌برند، غلبه پیدا کردند. وقتی امواج الکترو مغناطیس از روی تراشه‌های این آنتن‌ها عبور می‌کند، امواج اتم‌ها را در یک لایه از مواد مغناطیسی فعال می‌کند. همانند تماشاگران ورزشی که با ایستادن و نشستن در سرتاسر یک ورزشگاه موج ایجاد می‌کنند، اتم‌ها برای ایجاد جریان مغنلطیسی که توسط تراشه انجام می‌شود خطوط مغناطیسی خود را به جلو و عقب می‌برند.

این جریان مغناطیسی یک لایه‌ی زیرین از مواد پیزوالکتریک را به ارتعاش درمی‌آورد –مواد پیزو الکتریک به موادی گفته می‌شود که هنگام خم شدن و یا فشرده شدن ولتاژ تولید می‌کنند.-.از آن جایی که این ارتعاشات امواج بسیار کوتاه‌تری نسبت سیگنال‌های الکترومغناطیسی هوا ایجاد می‌کنند، به همین دلیل آنتن می‌تواند بسیار کوچک باشد اما همچنان کار کند.

محققان آنتن‌های کوچکی را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند در محدوده‌ی فرکانس رادیویی توسط GPS, Wi-Fi, رادیو FM و تلویزیون استفده و پخش شود. سان (Sun) می‌گوید: این آنتن‌های جدید دارای پتانسیل بسیار بالایی هستند. او تصور می‌کند که می‌توان آن‌ها را به دستگاه‌هایی متصل کرد که می‌تواند درون لباس مردم و یا حتی درون بدنشان جاسازی شود. او همچنین افزود: شما می‌توانید گیرنده‌های GPS کاملا جمع و جوری را طراحی کنید که می‌تواند همه چیز را از وسایل راحتی گرفته تا تجهیزات نظامی پیگیری کند.

دومان می‌گوید که او بیشتر در مورد استفاده‌ی بالقوه‌ی زیست پزشکی از این آنتن‌ها هیجان زده است. او اظهار دارد که شما می‌توانید نوعی از دستگاه‌ها را تصور کنید که در آن‌ها یک آزمایشگاه ایمپلنت روی هر تراشه داشته باشید، در مواقعی که شما چیزی در داخل بدن یک بیمار دارید می‌توانید به طور فعال آن‌ها را مشاهده کنید و سپس این وسایل اطلاعات را به پزشک خود انتقال دهید.

 

 

لینک:

https://www.sciencenews.org/article/new-antennas-are-hundredth-size-todays-devices

کلمات کلیدی
More from علی محمدی

مهارت جدید الکسا به جدا کردن زباله‌های غذا

  کد خبر: ۶۰۶۰۱۱ مهارت جدید الکسا به جدا کردن زباله‌های غذا...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *