میکروسکوپ پوشیدنی

محققان دانشگاه UCLA و تیم Verily به‌همراه بخش علوم زیستی شرکت آلفابت، میکروسکوپ پوشیدنی را توسعه داده‌اند که در آینده‌ای نزدیک به کمک پزشکان خواهد آمد.

 

دستگاه مورد بحث برای پیگیری نشانگرهای زیستی ماده‌ فلورسنت در داخل پوست طراحی شده ‌است. این ابزار حیاتی برای شناسایی سرطان‌های خاص و نحوه‌ تحویل دارو در بدن بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. نشانگرهای زیستی اساسا به‌صورت رنگ‌های روشن و تیره هستند که پزشک متخصص می‌تواند حرکت آن‌ها را در رگ‌ها دنبال کند.

امکان پیگیری نشانگرهای زیستی در حال حاضر وجود دارد؛ اما این فناوری برای مراقبت‌های روزانه مناسب نیست، زیرا قابل حمل نیست یا در مواردی برای بیمار مقرون‌به‌صرفه نیست. با ساخت دستگاهی که همان کار را انجام می‌دهد، در حالی که وزن آن تنها یک‌دهم پوند است، می‌توان به بیمارانی که از سرطان رنج می‌برند، این امکان را بدهیم که با توجه به نوع بیماری خود، دارو‌رسانی در بدن خود را در لحظه دنبال کنند. نحوه کار به این گونه است که لیزر به‌صورت زاویه‌دار به پوست تابانده شده و سپس با با میکروسکوپ عکس روشنی گرفته می‌شود. سپس اطلاعات به یک کامپیوتر فرستاده می‌شود؛ در آنجا با توجه به الگوریتم طراحی‌شده، نویز تصویر گرفته می‌شود. نتیجه‌ آن تصویری است که پزشکان می‌توانند به کمک آن مواد شیمیایی را ردیابی کنند. اگر بتوان این تکنولوژی را در آینده توسعه داد، ممکن است چندین کاربرد دیگر نیز برای آن متصور بود. بخش علوم زیستی شرکت آلفابت در تلاش است که ما را به آینده‌ای نزدیک‌تر سازد که پیش‌تر آن‌ را فقط در کتاب‌ها و فیلم‌های علمی ـ تخیلی دیده بودیم‌.

More from سیدمحمدرضا رزم آرا

کنترل دیوایس مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا با مغز

محققان دانشگاه براون با همکاری شرکت «بلک راک میکروسیستم»، پروژه‌ای را با...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *