مواد جایگزین آزماتراشه

محققان موسسه فناوری سلطنتی (KTH) پلیمر جدیدی ساخته‌اند که برای ساخت تصویری ـ روشی برای ایجاد شکل‌های ابعاد میکرو ـ مناسب است.‌ این کشف امکان‌های جدیدی را برای تشخیص پزشکی، بیوفوتونیک و چاپ سه‌بعدی فراهم می‌سازد.

 

پلمیر‌ OSTE به‌طور مشخص در KTH برای برطرف کردن نیاز‌ به مواد مناسب برای نمونه‌سازی آزمایشگاهی و تولید انبوه آزماتراشه یا آزمایشگاه‌های تحلیل زیستی کوچک‌سازی‌شده، توسعه داده شده است. تامی هارالدسون، یکی از سازندگان و مدرس بخش میکرو و سیستم‌های نانو در KTH‌ می‌گوید: «این ماده می‌تواند در کاربردهای مختلف از جمله ابزارهای تشخیص در مجاورت بیمار قابل استفاده باشد.»

یکی از خصیصه‌های یکتای پلیمر OSTE‌ این است که این پلیمر بدون اضافه کردن چیزی یا آماده‌سازی سطح به شیوه مخصوص، از نظر شیمیایی غیرفعال است. اکنون فایده دیگری نیز آشکار شده‌ است. هنگامی که مولکول‌های پلیمر در معرض نور فرابنفش قرار می‌گیرند، خودشان را در الگویی مرتب می‌کنند که ساخت تصویری را به شدت افزایش می‌دهد.

ساخت تصویری، روشی است که در آن نور فرابنفش برای جامد کردن شکل‌های سه‌بعدی ابعاد میکرو در پلیمر مایع به‌کار می‌رود. گاسپارد پاردون محقق پست دکتری در میکرو و نانوسیستم KTH‌ می‌گوید: «این میکروساختارها می‌توانند مانند موج‌برها نور را هدایت کنند یا مانند میکروکانال‌ها برای کنترل جریان سیال استفاده شوند.»

 

پلمیر‌ OSTE

تا کنون ثابت شده است که پلیمر‌های سازنده مواد KTH، مانند کوپلیمرهای تیول ـ ان برای ساخت تصویری نامناسب هستند. پاردون اضافه کرد: «با این دانش جدید از مکانیزم‌های اساسی و ویژگی‌های مواد در دسترس‌، می‌توانیم کاربردهای هیجان‌انگیز آینده را نیز پیش‌بینی کنیم.» پاردون همچنین می‌گوید: «بیوفوتونیک از این قبیل زمینه‌های کاربردی است.» بیوفوتونیک نور و انواع دیگر انرژی تشعشعی را برای درک کار داخلی سلول‌ها و بافت‌ها تحت کنترل درمی‌آورد. این رویکرد این توانایی را به محققان می‌دهد که مواد زیستی را به شیوه‌ای که قبلا ناممکن بود، ببینند، اندازه بگیرند و تحلیل کنند.

او می‌گوید: «ما همچنین چاپ سه‌بعدی مواد جدید خود را تست کردیم. با تولید ساختارهای سه‌بعدی که خصوصیات شیمیایی سطحی خاصی دارند، پلیمر می‌تواند در گستره عظیمی از کاربردهای نوین استفاده شود.»

پلیمر OSTE‌ در طول ۵ سال گذشته برای پر کردن فاصله آزمایشگاه تا ساخت، توسعه داده شده است و جایگزینی برای مواد نامطلوبی که امروزه برای توسعه دستگاه آزماتراشه استفاده می‌شود، ایجاد کرده است. اغلب موادی که امروزه شناخته شده‌اند، خواص مکانیکی یا شیمیایی نامرغوبی دارند. ضمناً با مواد KTH‌ امکان اضافه کردن لایه‌های متفاوت مواد برای بهبود ویژگی‌های سطح جهت کنترل جریان میکروسکوپی سیال، بدون استفاده از چسب یا دستکاری سطح ماده به آسانی وجود دارد. همچنین می‌توان تغییرات خیس‌شوندگی سطح و شیمی را تغییر داد.

در خاتمه پاردون گفت: «ما همچنین می‌توانیم مواد زیستی حساس و معرف‌های زیستی را یکپارچه کرده تا هزینه‌ ساخت به‌طور بالقوه کاهش ‌یابد، زیرا کار با این ماده بسیار آسان است.»

More from اسما حسینی

آزماتراشه: چالش‌های مبهم تجاری‌سازی

پیش‌بینی شده است فناوری آزماتراشه‌ها ‌از دو جهت پتانسیل اقتصادی عظیمی داشته...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *