معرفی فیلم Divergent

معرفی فیلم  divergent

 

 کد خبر:M960906

نام فیلم: Divergent

سال تولید: ۲۰۱۴

کارگردان: Neil Burger

فیلم Divergent، جهانی را در آینده ای نزدیک به تصویر می کشد. هنگامی که زمین پس از اختلافات زیاد بین افراد، دچار جنگ های مخرب بسیاری شده و پس از آن تمدنی واحد در آمریکای شمالی شکل گرفته است که مرزهایی برای در امان ماندن از دنیای بیرونی و نظام بندی دقیقی برای جلوگیری از تضادهای درونی خود ترتیب داده است. نظامی مبتنی بر پنج گروه بشری شکل گرفته است؛ “دانش”، “دوستی”، “صداقت”، “شجاعت” و “وفاداری” –که یادآور خانه های چهارگانه مجموعه داستان های هری پاتر است.

با آزمونی که توسط اجداد این تمدن خُرد باقی مانده بر زمین ترتیب داده شده است، افراد متوجه خصوصیت بارز خود می شوند. در طی مراسمی عمومی به دسته ای که به آن تعلق دارند می پیوندند که می تواند به جدایی آن ها از خانواده شان نیز منجر شود. نکته ای که در ظاهر این نوع نظام بندی را انعطاف پذیر معرفی می کند، حق انتخابی است که به افراد داده می شود. آنها می توانند بر خلاف نتیجه آزمون، با شناختی که از خود دارند گروه دیگری را برگزینند. نقطه درخشانی که دانشِ راستین همواره بر آن تاکید دارد؛ کامل نبودن علم در مواجه با تمامی قوانین حاکم بر عالم.

 

کارکتر Beatrice Prior با بازی Shailene Woodly، که در خانواده ای در گروه فداکاری بزرگ شده است. او علاقه شدیدی به وارد شدن در فرقه “شجاعت” را در خود احساس می کند و از این جهت فکر جدایی از خانواده برای او ناراحت کننده است. اما آن چه در روز آزمون برایش آشکار می شود بسیار جدی تر از ترک خانواده خواهد بود. Beatrice دارای ویژگی ای است که گردانندگان جامعه آن را خطری بزرگ برای برقراری توازن در بین افراد به حساب می آورند. چند بُعدی بودن، که آن را divergent می نامند.  Beatrice در گذار از مراحل پذیرش در فرقه جدید خود، راز دایورجنت بودن خویش را به دوش خواهد کشید و در طی کردن مسیرهای برای ماندن در گروه شجاعت به ناچار باید راهی پیدا کند که در آزمون های مهارتی و روانشناختی، ناخوداگاه چند بُعدی خود را پنهان کند…

نظامهای مدنی

فلسفه تاکیدی فیلم بر نقص های حاکم بر نظام بندی بسیار تراش خورده ای است که به منظور برقراری صلح در یک تمدن تعریف می شود، مفهومی که در فیلم The Giver نیز به نوعی به آن پرداخته شده است. نظمی به شدت عمومی که جایی برای استثناهای جامعه در نظر نمی گیرد و گویی ذهنیتی فرای قوانین ساده و طبقه بندی شده خود را نه تنها اشتباه، بلکه خطری برای حفظ حیات خود می داند. باوری سفت و سخت که در فیلم های بعدی این مجموعه به لایه پنهانی آن دست خواهیم یافت.

 

از آن جا که در این قسمت از مجموعه فیلم های Divergent، در گروه “شجاعت” به سر خواهیم برد دیالوگ های کوتاه گاه و بی گاه قدرتمند، طرز تفکر این دسته را به خوبی برایمان مجسم می کند و همراه شدن با آن چهBeatrice  در این مرحله از سر می گذراند، نقش باور به خود را پررنگ کرده و به این مفهوم چنگ می اندازد که ویژگی ای را که دنیای بیرونی برای فرد مخرب می پندارند می توان به محصولی متعالی تبدیل کرد، اگر و تنها اگر فرد به خود اعتماد داشته باشد.

جزئیات چشم نواز در تصویرسازی فضاهای تخیلی، خبر از ساخته ای قدرتمند را می دهد که از نظر دیداری بسیار لذت بخش خواهد بود و همچنین محیطی ماجراجویانه و در عین حال الهام بخش را فراهم می کند.

Divergent با بازی بازیگرانی چون Kate Winslet, Miles Teller, Ansel Elgort و … مقدمه ای مناسب را برای سری فیلم های این مجموعه فراهم ساخته است که در پست های آینده به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

 

تریلر فیلم:

https://www.aparat.com/v/jDEAn

More from زهره انصاری

معرفی فیلم Infinity Chamber

کد خبر:M_960804 نام فیلم Infinity Chamber سال تولید ۲۰۱۶ کارگردان Travis Milloy...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *