معرفی فیلم Arrival-2016

معرفی  فیلم Arrival-2016

معرفی  فیلم Arrival-2016

 

کد خبر: M960601

فیلم Arrival، زاویه دید تازه‌ای بر حضور موجودات فضایی در زمین ارائه می‌دهد. در این فیلم خبری از  تعقیب و گریزهای فیلم‌های سطح پایین با موضوعاتی بر محور موجودات فضایی نیست. در Arrival فرود آمدن موجودات فضایی بر زمین دارای هدفی عالی است که پیچیدگی‌های آن، در باورپذیرتر شدن داستان در ذهن مخاطب بسیار موفق بوده. چالش اصلی این فیلم، تنها حضور موجودات فضایی در سیاره ما نیست، بلکه “علت” حضور آن‌ها، و گره خوردن این علت به گامی مهم در اوج‌گیری تکامل بشر، یعنی “ارتباط” است.

انتخاب قهرمان داستان در قالب استاد دانشگاهی در رشته زبان‌شناسی، Louis Banks (با بازی Amy Adams)، دیدگاه سازندگان فیلم را به بلندی فریاد می‌زند. کلیدی‌ترین عنصر دستیابی به طیف گسترده‌‎ای از اهداف، از ابتدایی‌ترین آن‌ها گرفته(احساس امنیت) تا والاترین آن ها(دانش) نیازمند “ارتباط” است. اما Banks به منظور برطرف کردن این نیازها نیست که در مواجهه با ناشناخته‌ترین موجودات زندگی‌اش، ریسک‌پذیری بالایی از خود نشان می‌دهد. رویکرد وی بسیار پیچیده‌تر است، او به دنبال دستیابی به ارتباط برای خود “ارتباط” است. چنان که در صحنه‌های متعددی از فیلم نیز شاهد آن خواهیم بود که رویکرد Banks شاید اصل جدایی ناپذیری از یک “ارتباط” درست و کامل است.

Banks حالا با موجوداتی مواجه است که به ظاهر دورترین موجوداتی هستند که تا به حال تلاش به برقراری ارتباط با آن‌‌ها را داشته. موجوداتی فضایی که در این فیلم به علت عضوی که دارای هفت شاخه یا انگشت هستند آنها را هپتاپاد می‌خوانند. هپتاپادها که گویی کمالی از اصل مطرح شده در دیدگاه Banks را به نمایش می‌گذارند، شاید حتی از هر موجود زمینی دیگری بیشتر، در Banks  احساس نزدیکی ایجاد می‌کنند. این گونه‌های پیشرفته‌تر نسبت به انسان زمینی، دارای اعضای نوشتاری پیچیده‌تری نیز هستند، گویی با نگاه به نظریه تکاملی داروین می‌توان چنین انگاشت که  شاید هپتاپادها سطح تکاملی بالاترشان نسبت به انسان  را مدیون ارتقا این مهارت (ارتباط) هستند.

Banks که در جریان این ملاقات‌ها، و تحت فشار تمام بار گشودن قفل زبان هپتاپادها و فهم ابزاری که آنها در صدد انتقال آن به زمینیان هستند، دچار سردرگمی‌ها و الهاماتی فراوانی می‌شود، که گاهی آن را به تلاش وی برای فهم زبان “بیگانگان” نسبت می‌دهند، باید راه خود را میان این کشمکش ها بیابد و در راه نجات افراد زیادی کل این معما را از ابتدا تا به انتها (ویا از انتها تا به ابتدا!) رمزگشایی کند…

فیلم Arrival، به کارگردانی Denis Villeneuve، دیدگاه جدید و عمیقاً فلسفی‌ای در تعریف “ماشین زمان” به کار می‌برد، و آن را به بُعد دیگری، که همان نوع تفکر و آگاهی است گره می‌زند. موسیقی متن  این فیلم پرداخته‌ی Johann Johannsson، که ساخت موسیقی متن فیلم The Theory Of Everything را نیز برعهده داشت، فضایی بسیار دلپذیر فراهم می‌کند که در کنار تصاویر سحرانگیز دیداری این فیلم، تجربه لذت بخشی را برایتان رقم خواهد زد.

تریلر فیلم:

http://www.aparat.com/v/GgcyN/%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%84%D8%B1_%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85_Arrival

More from زهره انصاری

معرفی فیلم I Origins

کد خبر:M_960728 نام فیلم  I Origins سال تولید  ۲۰۱۴ کارگردان    Mike Cahill...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *