مطالعه‌ای جدید در دانشگاه ییل آمریکا علت بیماری‌های قلبی ـ عروقی را کشف کرد

محققان در دانشگاه ییل جزئیات جدیدی را در زمینه علت بیماری‌های قلبی ـ عروقی شرح دادند.

مارتین شوآرتز، متخصص قلب و عروق از دو مطالعه‌ای که اخیرا منتشر شد و گویای پیشرفت در چگونگی شایع‌ترین بیماری مزمن و کشنده در سراسر جهان است، سخن گفت.

در اولین مطالعه که در مجله Nature Cell Biology به چاپ رسید، روند تشکیل پلاک‌هایی که موجب سختی عروق و در نهایت بیماری‌های قلبی و وقوع سکته می‌شود مشخص شد. متخصصان تصلب شرائین تمرکز خود را روی لیپیدها و عوامل ملتهب‌کننده در این بیماری قرار می‌دهند، در حالی که شوآرتز و همکارانش این سوال را مطرح می‌کنند که شاید علت این بیماری در سلول‌هایی باشد که ساختار بافت را بازسازی می‌کنند. در این مطالعه گروه محققان تمرکز خود را روی ارتباط بالقوه میان بازسازی ماتریس خارج‌سلولی (بافت فیبری اطراف سلول) و التهاب قرار داده‌اند. آنها متوجه تغییر سیگنال‌های گرفته‌شده از گیرنده‌های ماتریس سلولی، کاهش التهاب و در نهایت بیماری تصلب شرائین در بدن موش شدند.

مطالعه بعدی نتیجه همکاری با آزمایشگاه آن ایچمن متخصص قلب و عروق است. محققان در این آزمایشگاه روی بیماری تلانژکتازیای ارثی (HHT) مطالعه کردند؛ بیماری که عروق خونی تغییر شکل داده و به خونریزی در زیر پوست، بینی و یا سایر ارگان‌ها منجر می‌شود. این بیماری به‌علت جهش در دو گیرنده پروتئینی موجود در خون به نام BMPها است. این تیم تحقیقاتی به ارتباط میان جریان خون و سیگنال‌های گرفته‌شده از BMPها پی برده‌اند. عروق خونی این بیماران به‌علت عدم واکنش به جریان خون به‌سختی تغییر می‌کند. این نتایج درک ما را از تنظیم ساختار عروق خونی و روش‌های درمان بیماری HHT و سایر بیماری‌های مرتبط عمیق‌تر می‌کند.

منابع:

  • Sanguk Yun, et al., “Interaction between integrin α۵ and PDE4D regulates endothelial inflammatory signalling,” Nature Cell Biology, 2016; doi:10.1038/ncb3405

 

  • Nicolas Baeyens, et al., “Defective fluid shear stress mechanotransduction mediates hereditary hemorrhagic telangiectasia,” Cell Biology, 2016; doi:10.1083/jcb.201603106

 

More from فرانک بنی‌احمد

استفاده از نانو ذرات در تشخیص ویروس‌های کشنده

کد مطلب:۶۰۱۲۱۴ سیستمی متشکل از دو نوع نانو ذره که می‌تواند به‌درستی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *