مشتی پر از قرص یا مشتی پر از کامپیوتر؟

تا به حال بسیار مشاهده شده است که بیماران بعد از مراجعه به پزشک، به‌جای اطاعت از دستورات تجویزشده، آنها را پیشنهاد‌هایی تلقی می‌کنند که اجرای آنها ضروری نیست. در این شرایط نیاز است دکترهای متعهد به کار، بیمار را پیوسته مورد چکاپ قرار دهند تا از سرپیچی‌های احتمالی پیشگیری کنند.

این در شرایطی است که حتی در کشورهای متمدن مانند ایالات متحده آمریکا، شرایط بیماری‌های مزمن مانند موج آهسته‌ای در حال حرکت، به بالاترین حد خود رسیده است. در سال ۲۰۱۲ حدود نیمی از بزرگسالان در ایالات ‌متحده حداقل دچار یک بیماری مزمن و همچنین یک نفر از هر چهار نفر، حداقل دچار دو بیماری مزمن بودند. این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد از داروهای تجویزشده مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

اندرو تامسون مدیرعامل Proteus Digital Health دراین ‌باره بیان می‌کند: «هنگامی‌ که برای بیماران دارو تجویز می‌شود، بیشتر آنها یا داروها را استفاده نمی‌کنند یا اینکه به‌درستی استفاده نمی‌کنند. در نتیجه ما پول زیادی صرف دارو می‌کنیم و ارزش‌ افزوده‌ای از آن حاصل نمی‌شود و هزینه‌های نظام سلامت افزایش می‌یابد.»

دلایلی که افراد رژیم‌های پزشکی خود را پیگیری نمی‌کنند، گستره‌ای از محدودیت‌های مالی تا ندانستن چگونگی کارکرد داروها را در بر می‌گیرد. راه‌حل پیشنهادی تامسون در مورد مساله‌ ذکرشده این است که مصرف یا عدم مصرف داروها توسط بیماران را پیگیری کنند. او و چندین تن از رقبا روی راه‌حل‌های با تکنولوژی بالا کار می‌کنند.

001

کمپانی تامسون  قرص دیجیتالی ساخته است که هنگامی‌که بیمار داروی خود را مصرف می‌کند و قرص و اسید معده به هم برخورد می‌کنند، قرص یک سیگنال الکتریکی کوچک منتشر می‌کند. این سیگنال  مستقیما به سمت یک سنسور پچ‌مانند که روی پوست نصب شده است، هدایت می‌شود. این پچ توانایی این را دارد تا  اطلاعات را به دکتر، اعضای خانواده یا هر کسی که اجازه‌ پیگیری مصرف داروها را داشته باشند، ارسال کند.

به گفته تامسون، این سیستم همچنین می‌تواند برای پیگیری پایبندی پزشکی بیمارانی مانند بیماران هپاتیت C که به‌آسانی با رژیم‌های دقیق دارویی درمان می‌شوند، مفید باشد. با این‌ حال داروهای دیجیتالی هنوز در ابتدای راه خود هستند.

تاکنون اداره کل خوراک و دارو (FDA)، درخواست Proteus Digital Health را به‌منظور قرار دادن سنسورها در Abilify  که دارویی برای درمان اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی است رد کرده است.

شاید دلیل این ممانعت این است که از بعضی جهات ایده‌ بلعیدن یک کامپیوتر کوچک کمی دور از ذهن باشد، اما با وجود این اوصاف بحث و پژوهش روی این نوع از داروها در حال انجام است.

منبع:

http://blogs.wgbh.org/innovation-hub/2016/9/9/thompson-drug-delivery

More from ناهید عزیزی

دو استارت‌آپ بیوتکنولوژی در مقابله با از دست دادن شنوایی

کد خبر: ۵۱۱۱۰۲ زندگی مدرن برای شنوایی بسیار آزاردهنده است. صنعت، ترافیک،...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *