مشاهده عکس‌ها در ابعاد میکرو

مشاهده عکس‌ها در ابعاد میکرو

کد خبر:۶۰۳۲۴۳

 

مشاهده عکس‌ها در ابعاد میکرو

امروزه حوزه میکروفلوئیدیک با پیشرفت‌ها و نوآوری‌های جدیدی که هر روز در آن ایجاد می‌شود، محققان بسیاری را مجذوب خود کرده است. لذا عده زیادی نسبت به آینده این حوزه هیجان‌زده هستند. نسترن هاشمی، دانشیار دانشگاه ایالتی آیووا در دانشکده مهندسی مکانیک، در بین این علاقه‌مندان قرار دارد. او این‌چنین اظهار می‌کند که گروهش مشاهده کرده‌‌اند که چگونه میکروفیبرها می‌توانند برای رشد سلول‌ها و تقویت بافت‌های آسیب‌دیده ساخته شوند و این مشاهده کاربردهای متعددی در آینده خواهد داشت.

اهمیت الیاف

هاشمی این‌گونه توضیح می‌دهد: «من در حال کار با میکروفلوئیدیک بودم؛ به نحوی که بتوان از آنها برای ساخت بیوسنسور استفاده کرد و علاقه‌مند بودم تا از آنها برای ساخت مواد پیشرفته خاصی استفاده کنم، به‌ویژه برای مراقبت‌های بهداشتی؛ چراکه فکر می‌کنم این ماده می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. فرصت‌های بالقوه فراوانی در این بخش وجود دارد. من با این ایده که میکروفلوئیدیک برای ساخت میکروالیاف مورد استفاده قرار بگیرد، پیش رفتم و ما شروع به استفاده از این الیاف به‌عنوان داربستی برای رشد سلول‌های عصبی (نورون‌ها) روی آنها کردیم. در پایان آنچه به دست آمد، مشاهده بهبود در خواص بود و این بسیار هیجان‌انگیز بود.»

چالش کلیدی ساخت الیاف به روشی است که برش مقطعی خاصی ایجاد شود. او گفت: «بازی با آنها در کانال‌های میکروفلوئیدیک می‌تواند نواحی مقطعی که می‌خواهیم را ایجاد کند. خواسته ما ایجاد الگوی ویژه؛ معماری خاص برای داشتن کاربردهای مهندسی بافت متفاوت بود. ما در حال استفاده از الیافی صاف هستیم، اما من در نهایت امیدوارم تا گسترش یابد و ما می‌توانیم به‌طور هدایت‌شده نورون‌ها را رشد دهیم. من علاقه‌مندم به رشد هدایت‌شده هستم و می‌خواهیم ببینیم چگونه الیاف یا اندازه یا الگوی سلول‌ها می‌تواند بر تمایز سلول‌ها اثر بگذارد.»

او تخمین زد الیاف موجود در تحقیقات آنها تقریبا بین ۵ تا ۲۰ میکرون هستند. درمیکروکانال‌ها برای الگودهی از ویفرهای سیلیکونی استفاده می‌شود.

هاشمی می‌گوید امیدوار است که با استفاده از داربست‌ها، نورون‌ها بتوانند ارتباطات‌شان را با یکدیگر و حتی با سیگنال‌های انتقالی ایجاد کنند. او در مورد کارش گفت: «ما مشاهده کردیم وقتی از این الیاف استفاده کردیم، نورون‌ها اساسا به‌صورت موازی با یکدیگر در راستای محور الیاف قرار گرفتند.»

از دیگر مزایای میکروالیاف زمانی که به‌عنوان داربست مورد استفاده قرار می‌گیرد، این است که آنها به‌صورت بالقوه اختلاف سطح ایجاد نمی‌کنند.

اهداف

هاشمی در نظر دارد که در بلندمدت بتواند سلول‌ها را در داخل الیاف قرار دهد. او می‌گوید: «چالش بزرگ در مرحله قبل این بود که  سلول‌ها را بتوان روی سطح الیاف قرار داد، در حالی که سلول‌ها بتوانند زنده بمانند.» کشف پاسخ برای این چالش آنقدر عجیب بود که نتایج دیگری هم حاصل شد؛ اینکه اشکال الیاف بر تمایز سلول‌ها اثر می‌گذارد.

او می‌نویسد هدف نهایی این است که کار آنها در فهم بهتر صدمات مغزی با تمرکز روی میکروحفرات (microcavities) کمک خواهد کرد.

هاشمی حتی اعتقاد دارد کارهای آنها می‌تواند به سایر مناطق همچون بافت ماهیچه و رگ‌ها نیز گسترش یابد. او می‌گوید: «تغییر از این نوع تنظیمات می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز باشد. من فکر می‌کنم اندام‌های بالقوه زیادی که این تاثیر را دارند وجود دارد.»

 

منبع:

https://www.asme.org/engineering-topics/articles/bioengineering/seeing-the-micro-picture

More from مرضیه احمدی خامسی

ساخت ترانزیستورهایی بر پایه نانولوله‌های کربنی

کد خبر: ۵۱۱۰۴۳ محققان ترانزیستورهایی بر پایه نانولوله‌های کربنی ساختند که بسیار...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *