ما در زمستان عاشق کاکائو هستیم، اما آیا کاکائو هم ما را دوست دارد؟

کد خبر: ۶۰۱۰۸۲

محققان در دانشکده پزشکی هاروارد در حال انجام یک مطالعه به‌منظور بررسی خواص قلبی و عروقی، شناختی و ضد سرطان فلاوانول، ترکیب موجود در کاکائو هستند که خواص درمانی امیدوارکننده‌ای دارد.

در حالی ‌که شما می‌خواهید از نوشیدن یک لیوان شکلات داغ لذت ببرید، از سوی دیگر، شاید نیاز به تست برای چربی اشباع‌شده و قند داشته باشید. محققان در دانشگاه هاروارد و بیمارستان بریگهام و بیمارستان زنان در حال راه‌اندازی، یک آزمون چهارساله ۱۸۰۰۰ نفری عظیم برای کشف برخی از حقایق و مزایای بالقوه سلامت کاکائو هستند.

مطالعات مشاهده‌ای و مطالعات بالینی کوچک اشاره کرده‌اند که ترکیب موجود در کاکائو به نام فلاوانول حامل فواید سلامتی است که انسان را در برابر انواع بیماری‌ها از بیماری‌های قلبی و سکته مغزی گرفته تا زوال عقل محافظت می‌کند. بنابراین محققان به مطالعات بیشتر تشویق شدند.

جوان مانسون محقق اصلی این پروژه می‌گوید: « به نظر می‌رسد فلاوانول کاکائو برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی ـ عروقی و از دست دادن حافظه و زوال شناختی بسیار امیدوارکننده است، در صورتی ‌که شواهد تا به امروز بی‌‌نتیجه بوده است. بسیاری از کارآزمایی‌های تصادفی انجام‌شده در اندازه کوچک، نشان می‌دهد ممکن است مصرف گلوکز، اثرات مطلوبی بر عوامل خطر بیماری‌های قلبی ـ عروقی، از جمله کاهش فشار خون، بهبود جریان خون و اتساع عروق خونی، کاهش التهاب و شاید بهبود حساسیت داشته باشد.»

مانسون گفت: «خبر بد برای معتادین به شکلات،  این است که هرچند کاکائو یک ماده کلیدی است، اما تغییرات در روش پردازش شکلات یک منبع قابل اعتماد از فلاوانول است.»  مانسون اضافه کرد: «نتایج آزمایش COSMOS نمی‌خواهد به یک توصیه بالینی خوردن شکلات بیشتر منجر شود، هرچند ممکن است انگیزه‌ای برای لذت بیشتر از خوردن شکلات به‌عنوان یک درمان ایجاد کند.»

این تحقیقات، برای مکمل کاکائو و نتیجه مولتی ویتامین COSMOS انجام شد، همچنین مزایای بالقوه مصرف مولتی ویتامین روزانه را برای مقابله با سرطان مورد بررسی قرار داد.

اگرچه این پروژه، در حال ارزیابی شرایط سلامت و بیماری با افزایش سن، مانند بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، جنون و سرطان است، اما مطالعات روی مردان بالای ۶۰ سال و زنان بالای ۶۵ سالی صورت گرفته ‌است که هیچ سابقه بیماری قلبی ـ عروقی نداشته‌اند و در طول دو سال گذشته تشخیص سرطان روی آنها داده نشده ‌است. هر شرکت‌کننده سه قرص در یک روز مصرف می‌کند، اما نمی‌داند کدام حاوی فلاوانول کاکائو، مولتی ویتامین، ترکیب آنها و یا دارونما است.  این تست به محققان این امکان را می‌دهد تا چهار گروه مختلف تست شامل: گرفتن یک مولتی ویتامین روزانه، گرفتن پودر کاکائو، گرفتن هر دو و آخرین گروه گرفتن تنها دارونما را انجام دهند. بسیاری از داوطلبان مطالعه موافقت خود را برای گرفتن نمونه خون، معاینه فیزیکی و آزمون‌های شناختی دوره‌ای را اعلام کرده‌اند.

محققان می‌گویند: «یکی از مشکلات در پیشنهاد رژیم‌های غذایی، این است که محصولات مصرفی به‌طور گسترده‌ای متفاوت و متنوع هستند. حتی شرکت‌هایی که ادعا می‌کنند یک کاکائو حاوی مقدار بالا و یا شکلات تیره است، ممکن است به‌طور گسترده‌ای در مقدار فلاوانول موجود در آنها با توجه به تفاوت در پردازش و محتوای دانه‌های کاکائو محصولات‌شان متفاوت باشد.»

منبع:

https://scitechdaily.com/harvard-medical-school-studies-cocoa-for-health-and-pleasure/

 

More from مرجان هدایتی

چیپ تنفسی جایگزین بسترهای کشت سلولی

کد خبر:۶۰۳۲۲۱ چیپ تنفسی جایگزین بسترهای کشت سلولی توسعه بهتر و ارزان‌تر...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *