محافظت در برابر بیماری‌های تنفسی با قرص‌های ویتامین D

کد خبر: ۶۰۱۰۸۱

تحقیقات جدید تاییدی بر مکمل ویتامین D در پیشگیری از بیماری‌های تنفسی است. ثابت شده ‌است که مکمل روزانه یا هفتگی بیشترین بهره برای افراد با کمبود قابل توجه ویتامین D را دارد.

یک مطالعه مشترک جهانی جدید تایید‌ کرده ‌است که مکمل‌های ویتامین D می‌تواند به محافظت در برابر عفونت‌های حاد تنفسی کمک کند. در این مطالعه، یک آنالیز داده از ۲۵ شرکت‌کننده تصادفی از میان بیش از ۱۱۰۰۰ شرکت‌کننده، به‌صورت آنلاین در BMJ منتشر شده است.

کارلوس کامارگو از گروه پزشکی اورژانس در بیمارستان ماساچوست (MGH) و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «اکثر مردم می‌دانند که ویتامین D برای سلامت استخوان‌ها و عضلات حیاتی است. تجزیه‌و‌تحلیل ما نیز نشان داده است که این ویتامین به بدن برای مبارزه با عفونت‌های حاد تنفسی که دلیلی بر میلیون‌ها مرگ‌و‌میر سالانه  در سطح جهان است، کمک می‌کند.»

چندین مطالعه مشاهده‌ای که شرکت‌کنندگان را در طول زمان بدون اختصاص دادن یک درمان خاص مورد مطالعه قرار می‌دهند، گزارش کرده‌اند که سطوح پایین ویتامین D با حساسیت بیشتر به عفونت‌های حاد تنفسی در ارتباط‌اند. تعدادی از آزمایش‌های بالینی برای بررسی توانایی محافظت مکمل‌های ویتامین D انجام شده است، اما در ‌حالی ‌که برخی اثر محافظتی دربر‌ داشت، برخی این‌گونه نبودند. متاآنالیز از این آزمایشات که داده‌ها را از مطالعات متعددی جمع‌آوری می‌کند و ممکن است طراحی یا شرکت‌کنندگان متفاوتی داشته باشد چنین نتایج متناقضی داشته است.

برای حل این اختلاف، تیم تحقیقاتی که توسط آدرین مارتینو از دانشگاه کوئین ماری لندن هدایت شده ‌است، از شرکت‌کنندگان متاآنالیز فردی  در بیش از یک دو جین از کشورها، از جمله ایالات متحده، کانادا و انگلستان انجام دادند، در حالی که تجزیه‌وتحلیل سنتی از داده‌های شرکت‌کنندگان میانگین‌گیری انجام می‌دهد.

کامارگو که استاد بخش اورژانس در مدرسه پزشکی هاروارد در ایالات متحده است، گفت: «عفونت‌های حاد تنفسی مشکل میلیون‌ها مراجعه‌کننده است. این نتایج می‌تواند تاثیر عمده‌ای بر نظام سلامت ما و همچنین تلاش برای تقویت مواد غذایی با ویتامین D، به‌ویژه در جوامع با سطح بالایی از کمبود ویتامین D را پشتیبانی کند.»

حمایت مالی این مطالعه توسط موسسه ملی تحقیقات بهداشت (بریتانیایی) صورت گرفته ‌است.

 

منبع:

New Research Confirms Vitamin D Protects Against Respiratory Diseases

More from مرجان هدایتی

چیپ تنفسی جایگزین بسترهای کشت سلولی

کد خبر:۶۰۳۲۲۱ چیپ تنفسی جایگزین بسترهای کشت سلولی توسعه بهتر و ارزان‌تر...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *