سرعت بخشیدن به تشخیص نوعی سرطان و پیش‌بینی گسترش آن با به‌کارگیری نمونه‌برداری خون و دستگاه

کد خبر: ۵۱۲۱۴۵

محققان با استفاده از یک تکنیک جدید تجزیه و تحلیل‌خون و ترکیب آن با دستگاه کوچک تجربی برای کمک به پزشکان در پیش‌بینی سرطان شتافتند.

یک تیم از محققان از مرکز پزشکی سروهای ـ سینا و دانشگاه لس‌آنجلس با استفاده از روش تجزیه‌و‌تحلیل خون و دستگاه کوچک تجربی برای کمک به پزشکان در تشخیص نوع سرطان، اقدام کردند. این تیم با شناسایی و توصیف سلول‌های تومور موجود در خون در گردش، به این تشخیص سرعت می‌بخشند.

محققان در حال انجام «نمونه‌برداری یا بیوپسی مایع» توسط خون از طریق یک تراشه در اندازه تمبر پستی با نانوسیم‌های ۱۰۰۰ برابر نازک‌تر از موی انسان و پوشش‌داده‌شده با آنتی‌بادی‌ها، یا پروتئین‌ها، برای تشخیص سلول‌های تومور هستند. تراشه NanoVelcro با «گرفتن‌» گردش سلول‌های تومور کار می‌کند که از تومور جدا شده و از طریق جریان خون در بدن به گردش درمی‌آیند و گسترش می‌یابند.

استفاده از این تراشه در بیوپسی مایع به پزشکان این امکان را می‌دهد تا به‌طور منظم و به‌راحتی بر تغییرات ناشی از سرطان در بیماران نظارت داشته ‌باشند، مانند چگونگی پاسخ آنها به بیماری.

ادوین پسدس، مدیر پزشکی برنامه انکولوژی اورولوژیک در موسسه سرطان ساموئل گفت: «قدرت این تکنولوژی به ظرفیت آن به ارائه اطلاعات برابر یا حتی بهتر از نمونه‌برداری تومور توسط روش‌های تهاجمی است.»

اگرچه برخی از انواع سرطان پروستات به کندی رشد می‌کنند و ریسک کمتری را برای بیماران دارند، اما دیگر اشکال این بیماری مرگبار هستند. شناسایی اینکه بیماران به چه نوع از بیماری مبتلا هستند، مطالعه سرطان پروستات را در یکی از حوزه‌های مهم قرار داده است. از علل اصلی مرگ‌ومیر سرطان در میان مردان در ایالات متحده سرطان پروستات است و پیش‌بینی‌ها حاکی از  نزدیک به ۲۷،۰۰۰ مرگ ناشی از این بیماری در سال ۲۰۱۷، با توجه به انجمن سرطان آمریکاست.

تسنگ گفت: «ما در یک ماموریت هستیم که به طرز چشمگیری زندگی روزمره بیماران و عوارض طولانی‌مدت بیماری را تغییر دهیم. ما در حال حاضر ابزار های قدرتمند جدیدی برای به انجام رساندن آن داریم.»

در پنج سال گذشته، پسدس و تسنگ از بیماران مبتلا به سرطان نمونه خون جمع‌آوری کرده‌اند تا به مشخصات و تجزیه‌و‌تحلیل گردش سلول‌های تومور و سایر اجزای آن بپردازند. این روند کمک کرده ‌است تا آنها چگونگی تکامل سرطان پروستات و دیگر سرطان‌ها را درک کنند. این دو محقق و تیم آنها امیدوارند بتوانند یافته‌های خود را به نحوی منتشر کنند تا به توسعه موثر و درمان هدفمند برای بسیاری از انواع سرطان کمک کند.

رابرت فیگلین، مدیر بخش هماتولوژی انکولوژی و معاون مدیر موسسه جامع سرطان ساموئل گفت: «روش‌های با حداقل تهاجم برای تشخیص و دنبال‌ کردن سرطان، از طریق آزمایش خون ساده، یک روش منحصربه‌فرد و نوین ارائه‌ می‌دهد که به تشخیص و درمان زودتر منجر می‌شود.»

منبع:

https://phys.org/news/2017-02-eco-battery-seawater.html#nRlv

More from مرجان هدایتی

حسگر پلاسمونیک جدید با قابلیت بهبود تشخیص اولیه سرطان

کد خبر:۶۰۳۱۷۱ حسگر پلاسمونیک جدید با قابلیت بهبود تشخیص اولیه سرطان حسگر...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *