ساخت باتری‌های جدید سازگار با محیط زیست و سوخت آب دریا

کد خبر: ۵۱۱۳۰۱

محققان در موسسه ملی علوم و فناوری اولسان کره جنوبی (UNIST) به‌منظور توسعه یک باتری جدید سازگار با محیط زیست، پروژه‌ای جهت به‌کارگیری آب فراوان و قابل دسترس دریا در این باتری‌ها راه‌اندازی کردند.

این موسسه با بخش‌های انرژی سازمان‌های دولتی برای توسعه این باتری‌ها که قابلیت ذخیره و تولید برق را دارند همکاری خواهد داشت. با توجه به موفقیت تامین سرمایه گسترده در طول سه سال توسط این پروژه، انتظار می‌رود روند تجاری‌سازی این باتری‌های سازگار با محیط زیست، مقرون‌به‌صرفه و پایدار سرعت چشمگیری داشته باشد.

این باتری‌ها، ششمین عنصر فراوان روی زمین را برای تولید برق به کار می‌گیرند. این امر باعث می‌شود این سیستم فناوری مکمل جذابی نسبت به فناوری باتری‌های موجود باشد. همچنین این باتری‌ها بسیار ارزان‌تر و با محیط زیست نسبت به باتری‌های لیتیوم سازگارترند. بنابراین، قابلیت ارائه یک مسیر کم‌هزینه برای ذخیره‌سازی انرژی در مقیاس بزرگ را دارند. علاوه بر این، استفاده از آب دریا می‌تواند به‌طور قابل توجهی خطرات آتش‌سوزی را کاهش دهد و  دمای سیال را در شرایط خوب نگه دارد.

باتری­‌های با سوخت آب دریا بدون نیروی کمکی و یا یک منبع تغذیه خارجی عمل می‌کنند. بنابراین، آنها می‌توانند به‌عنوان سیستم‌های ذخیره انرژی (ESS) برای خانه‌ها و صنایع یا به‌عنوان منابع توان اضطراری برای کشتی‌های بزرگ و نیروگاه‌های هسته‌ای به‌کار گرفته شوند.

این باتری‌ها به همان شیوه باتری‌های لیتیومی انرژی را ذخیره می‌کنند. باتری، وقتی با انرژی الکتریکی شارژ می‌شود یون‌های سدیم را از آب دریا استخراج کرده و آنها را در محفظه کاتد ذخیره می‌کند. پس از تخلیه الکتروشیمیایی، سدیم از آند آزادشده و با آب و اکسیژن از کاتد آب دریا به شکل هیدروکسید سدیم واکنش نشان می‌دهد. این فرآیند انرژی را به توان تبدیل می‌کند.

با وجود اینکه این باتری‌ها مقرون‌به‌صرفه‌تر از باتری‌های لیتیوم هستند، برای ورود به بازار کاملا آماده نیستند، زیرا این باتری‌ها دارای قدرت الکتریکی نسبتا کمی هستند. برای غلبه بر این مشکل، موسسه ملی علوم و فناوری اولسان کره جنوبی به طراحی یک هندسه سلول بهینه‌شده و فرآیندهای استانداردسازی برای باتری‌ها کمک خواهد کرد. همچنین این موسسه در نظر دارد سلول‌هایی با اندازه و شکل‌های مختلف را توسعه دهد.

با سرمایه‌گذاری خارجی یک شرکت دیگر، موسسه ملی علوم و فناوری اولسان کره جنوبی یک مرکز آزمایش برای تولید انبوه این باتری‌ها توسعه خواهد داد. همچنین، یک بسته باتری با اتصال سلول‌ها جهت افزایش نرخ شارژ باتری‌ها را توسعه خواهد داد. در سال ۲۰۱۸، این تیم تحقیقاتی مشترک، یک بسته باتری ۱۰ وات را در نیروگاه حرارتی اولسان خواهد ساخت. باتری ۱۰ وات به‌طور متوسط مقدار انرژی مورد نیاز در روز برای یک خانواده چهارنفره را تامین می‌کند.

 

منبع:

https://phys.org/news/2017-02-eco-battery-seawater.html#nRlv

More from مرجان هدایتی

تولیدکننده دستگاه‌های تست تشخیص آنی ـ قسمت پنجم

کد خبر: P512015 (شرکت Quantum) معرفی شرکت و محصولات شرکت کوانتوم دی‌ایکس...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *