ساخت محصولات زیست تخریب‌پذیرتر با استفاده از نشاسته

کد خبر: ۶۰۲۰۲۲

پوشش یا فیلم جدیدی بر پایه نشاسته توسط دانشمندان سازمان تحقیقات کشاورزی ساخت شده است که با استفاده از این فیلم‌ها می‌توان کاغذ یا دیگر مواد با خاصیت ضد آبی بیشتر و زیست تخریب‌پذیری بیشتر تولید کرد. همچنین این فیلم پتانسیل قابل‌ توجهی برای به‌کارگیری در صنعت بسته‌بندی، کیسه‌های پلاستیکی و دیگر محصولات دارد و استفاده از فیلم‌های جدید باعث می‌شود میزان محصولات سنتزی محل‌های دفن زباله کاهش یابد.

اعضای گروه جورج فانتا (شیمیدان)، فردریک فلکر (فیزیولوژیست گیاه)، گوردون سلینگ (شیمیدان) و ویلیام های (دستیار تحقیقاتی) هستند.

ساخت محصولات زیست تخریب‌پذیرتر با استفاده از نشاسته

 

نشاسته صددرصد زیست تخریب‌پذیر است و به‌دلیل ارزانی و زیست تخریب‌پذیری سریع در برخی از پلاستیک‌ها و فیلم‌ها استفاده می‌شود. با این حال موادی که نشاسته در آنها وجود دارد، استحکام و انعطاف‌پذیری کافی ندارند و برای استفاده در کاربردهای بیشتر به فرآیندپذیری ساده‌تری نیاز است.

پلی وینیل الکل، یک پلیمر سنتزی بر پایه نفت است که به‌طور گسترده‌ای در صنایع استفاده می‌شود، اما زیست تخریب‌پذیری محدودی دارد. به‌تازگی، دانشمندان در سازمان تحقیقات کشاورزی شهر پیوریا در ایالت ایلی‌نویز آمریکا کمپلکسی از نشاسته را توسعه داده‌اند که قادر به ترکیب شدن با پلی وینیل الکل است. کمپلکس‌هایی که توسط این گروه تحقیقاتی ایجاد شده است ویژگی‌های نادر و باارزشی دارند. این ترکیب شدن باعث بهبود ویژگی و زیست تخریب‌پذیری بیشتر فیلم‌ها می‌شود. کمپلکس‌ها می‌توانند در مقادیر زیاد با پلی وینیل الکل ترکیب شوند.

فانتا در رابطه با این پروژه می‌گوید: «محصولاتی را که توسعه داده‌ایم قابل جایگزینی با محصولات سنتزی مانند کیسه‌های پلاستیکی پلی‌اتیلن و مواد بسته‌بندی پلی‌استایرن است.»

ویژگی دیگر این کمپلکس‌ها ضدآب بودن آن است. یک قطره آب روی یک ورقه معمولی به‌سرعت جذب می‌شود، اما در ورقه‌های پوشانده‌شده توسط کمپلکس‌های ایجادشده، آب برای دقایقی روی سطح ورقه باقی می‌ماند و قبل از اینکه به داخل ورقه نفوذ کند، بخار می‌شود. این کمپلکس‌ها صددرصد زیستی و غیرسمی هستند و فرآیند تولید آنها با هزینه کم قابل انجام است.

اخیرا یکی از دیدگاه‌های مورد بررسی در این پژوهش در سال ۲۰۱۶ در ژورنال Journal of Applied Polymer Science به چاپ رسید.

لینک خبر:

https://phys.org/news/2017-04-products-biodegradable-starch.html

More from ناهید عزیزی

رشد سریع‌تر میکروجلبک­‌ها

کد خبر: ۵۱۱۲۷۱ میکروجلبک‌­ها از ارزشمندترین منابع بالقوه برای تولید سوخت­‌های زیستی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *