ماشین‌های شست‌وشوی بدون بتن و سبک

ماشین‌های شست‌وشوی بدون بتن و سبک

کد خبر: ۶۰۵۱۴۲

 

ماشین‌های شست‌وشوی بدون بتن و سبک

هرکسی که تلاش کرده باشد ماشین لباسشویی را جابه‌جا کند می‌داند که ماشین‌های لباس‌شویی بسیار سنگین هستند. بخشی از وزن آن مربوط به قطعه‌های بتنی است که در داخل ماشین‌ها برای کمک به ثبات آن در حین چرخش، نصب می‌شود. اخباری که به‌تازگی منتشرشده است برای حمل‌ونقل کنندگان این کالا و صاحبان منازل خوشایند است. پژوهشگران  پلاستیک هم سنگی برای جایگزینی با این قطعات بتنی ساخته‌اند که توخالی و سبک است و پس از حمل‌ونقل و نصب آن در منازل با آب پر می‌شود.

یک ماشین لباسشویی به‌طور متداول وزنی در حدود ۶۵ تا ۷۵ کیلوگرم دارد که حدود ۲۵ کیلوگرم آن مربوط به قطعه‌های بتنی است که برای مقابله با نیروی چرخش در حین فرآیند شست‌وشو استفاده می‌شود. محققان پلاستیکی را برای جایگزینی با این بتن‌ها ساخته‌اند که وزن کلی دستگاه را تا حدود ۳۰ درصد کاهش می‌دهد و همچنین باعث می‌شود حمل‌ونقل آن آسان‌تر شود و به‌آسانی در خانه‌ها نصب شود.

بتن‌ها به دلیل اینکه در فرآیند ساخت آن‌ها کربن دی‌اکسید تولید می‌شود برای محیط‌زیست مضر می‌باشند.  همچنین دلیل سنگین بودن ماشین‌های لباسشویی و سختی جابه‌جایی نیز درنتیجه استفاده از بتن‌ها است که برای مصرف‌کننده‌ها ناخوشایند است.

پلاستیک هم سنگ ساخته‌شده توسط این گروه تحقیقاتی در حین حمل‌ونقل سبک و توخالی است و وزن آن کمتر از ۳ کیلوگرم است. هنگامی‌که ماشین لباسشویی به مقصد می‌رسد، تانک با آب پر می‌شود و بسته می‌شود. کار آیی آن به‌خوبی سیستم‌هایی است که از بتن استفاده می‌کنند و از لرزش ماشین لباسشویی به هنگام چرخش جلوگیری می‌کند.

بتن دانسیته بیشتری نسبت به آب دارد و به همین دلیل محفظه جدید از پلاستیکی که دانسیته بالاتری نسبت به بتن دارد ساخته‌شده است تا اختلاف دانسیته بین محفظه جدید پس از پر شدن با آب با بتن از بین برود. تیم پژوهشی در حال حاضر با شریک صنعتی برای بهبود طراحی مشغول به کار هستند تا کیفیت آن برای عرضه به تولیدکنندگان لوازم‌خانگی افزایش یابد.

هرساله حدود سه و نیم میلیون ماشین لباسشویی در انگلستان فروخته می‌شود و تخمین زده می‌شود با تعویض این قطعه‌های بتنی هرساله از انتشار چهل‌وپنج هزار تن کربن دی‌اکسید به محیط جلوگیری شود.

 

لینک:

http://newatlas.com/plastic-counterweight-washing-machine-concrete/50769/

 

 

کلمات کلیدی
More from ناهید عزیزی

اسفنجی برای پاک کردن نفت از سطح آب‌­ها

کد خبر: ۵۱۲۱۸۲ پژوهشگران  موفق به ساخت ماده­ اسفنجی جدیدی شدند که...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *