قابلیت تشخیص مشکلات قلبی در ساعت هوشمند اپل

قابلیت تشخیص مشکلات قلبی در ساعت هوشمند اپل

تاریخ انتشار: سپتامبر ۲۰۱۷

کد خبر:۶۰۷۰۲۱

قابلیت تشخیص مشکلات قلبی در ساعت هوشمند اپل

 

شرکت اپل با همکاری دانشگاه استنفورد و امریکن وِل در تلاش برای اضافه کردن قابلیت تشخیص مشکلات قلبی در ساعت‌های هوشمند اپل هستند.

اپل با همکاری شرکایش در حال آزمایش برروی ساعت‌های هوشمندی است که می‌تواند شرایط قلب را رصد کند. این محصول در آینده می‌تواند به وسیله‌ای ضروری برای میلیون‌ها انسان در سراسر کره زمین تبدیل شود. اپل با همکاری گروهی از پزشکان در استنفورد و شرکت تله مدیسین امریکن ول (Telemedicine American Well)  در حال بررسی قابلیت  تشخیص آریتمی‌های غیرطبیعی قلب در ساعت‌های هوشمند اپل هستند. آریتمی یا ریتم نامنظم قلب همیشه دردسرآفرین نیست. اما این مشکل در شرایطی تحت عنوان فیبریلاسیون دهلیزی هیچ نشانه خاصی ندارد و می‌تواند منجر به لخته شدن خون و سکته شود. اگر دقت و صحت این قابلیت تایید شود ساعت هوشمند اپل می‌تواند به عنوان ابزار غربالی مناسبی توسط بیماران با ریسک بالا مشکلات قلبی به کار رود.

باب راچر)  ( Bob Wachter صاحب کرسی پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو در این‌باره می‌گوید: “فیبریلاسیون دهلیزی یک نقص ریتمی مرسوم است و دانستن اینکه فردی به آن مبتلا است، بسیار سودمند است. زیرا ممکن است این افراد به نظارت خاصی احتیاج داشته باشند. ”

شرکت امریکن ول مشارکت خود را با اپل در این حوزه رد کرده است، اما مدیرعامل شرکت اذعان داشته که شرکت‌های فعال در حوزه تله مدیسین به طور فعالانه در پروژه‌های مربوط به مارکرهای پوشیدنی کار می‌کنند و در صورت بروز مشکل به خبرگان حوزه سلامت اجازه همکاری می‌دهند.

شرکت‌هایی مانند امریکن ول در حال حاضر در تلاش برای تهیه اپلیکیشنی برای آیفون هستند که هرکسی بتوانند با اتصال به اینترنت در کمترین زمان به پزشک دسترسی پیدا کند.

ساعت هوشمند اپل در مطالعه ناهنجاری‌های ریتم قلب مشارکت دارد و نتایج استارت آپی در این حوزه با نام کاردیوگرام به تازگی منتشر شده است. الکتروفیزیولوژیست ارشد این استارت آپ گفته است: “موضوع قدرتمند در رابطه با اپل این است که اپل از دسترسی درلحظه استفاده می‌کند. این امکان مزیتی عمده نسبت به استفاده از سیگنال‌هایی دارد که در آن، توسعه دهنده شخص ثالث می‌تواند از طریق ساعت اپل به اطلاعات دسترسی پیدا کند.”  این مطالعه در اواخر سال جاری آغاز خواهد‌شد و شرکت اپل تمایلش را نسبت به کار در حوزه سلامت قلب ابراز کرده‌است.

هدف این پروژه اندازه‌گیری شاخص‌های سلامتی است که مردم به طور منظم و پیوسته مانند ضربان قلب آن‎‌‌ها را کنترل نمی‌کنند. به نظر می‌رسد اقبال اقتصادی قابل توجه‌ای در این حوزه وجود خواهد داشت.

منبع:

https://www.cnbc.com/2017/09/11/apple-watch-caridac-arrhythmia-tests-stanford-american-well.html

More from نگار نصراللهی

۱۶ مارکر ژنتیکی که می‌تواند داستان زندگی انسان را کوتاه کند.

کد خبر: ۶۰۶۰۷۶ ۱۶ مارکر ژنتیکی که می‌تواند داستان زندگی انسان را...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *