فناوری‌های نوین به اکتشاف تاریخ کمک می‌کنند

استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه‌‌هایی همچون باستان‌شناسی و مرمت آثار تاریخی بیش از گذشته احساس می‌شود. فناوری این امکان‌ را به باستان‌شناسان و مرمت‌گران می‌دهد تا با ایمن‌ترین روش‌ها به‌ اکتشافات تاریخی بپردازند و آثار مربوط به گذشتگان را حفظ و حراست کنند. به همین منظور به سراغ دکتر بهشاد حسینی، دانش آموخته رشته مرمت از دانشگاه هنر اصفهان رفتیم و در گفتگو با او نگاهی فن‌آورانه به مقوله باستان‌شناسی پرداختیم.

اکتشافات تاریخی؛ از نگاه تفریحی تا دیدگاه علمی
در دوران باستان یک سری از آثار ارزشمند بر حسب اتفاق به دست مردم عامه کشف می‌شد. انسان‌ها همواره علاقمند بوده و هستند، تا از گذشته‌ خود اطلاعاتی به دست بیاورند. به همین دلیل آثار تاریخی و باستانی ارزش مادی و معنوی قابل توجهی پیدا می‌کنند. می‌توان گفت این مقوله از دوره رنسانس قابل ردیابی است. به طور مثال در مزارع کشاورزی بعضا سر ستون یا مجسمه‌ای پیدا می‌شد و از دوران روم و خصوصا یونان باستان آن‌ها را در مکان‌هایی به شکل باغ‌موزه نگهداری کرده و از آنها لذت می‌بردند. اما از اواسط قرن۱۸ همگام با عصر روشنگری در اروپا، به مرور نگاهی علمی به این اشیاء حاکم شد و نگهداری از آنها شکل جدید‌تری پیدا کرد. در حقیقت آنچه در حال حاضر در بحث تاریخ، باستان‌شناسی، مرمت و موزه‌داری وجود دارد، از آن دوران نشئات می‌گیرد.

فناوری به ما می‌گوید چه زمانی برای اکتشاف مناسب است
در گذشته دستگاه‌های فلزیاب و دستگاه‌های مشابه به راحتی و با قیمتی مناسب در اختیار عموم قرار می‌گرفت و افراد با حضور در تپه‌های تاریخی (که تعداد آنها در کشور ما نیز کم نیستند)، به اکتشافاتی دست می‌زدند که متاسفانه یا بسیاری از آثار خارج می‌شد و یا آثاری که امکان خارج شدن پیدا نمی‌کردند، به دلیل حفاری‌های غیراصولی و غیرمجاز به وسیله افراد ناوارد ارزش چندانی برای مستندسازی نداشت و افراد نمی‌توانستند به درستی تشخیص دهند که آثار یافت شده از کدام لایه استقراری به دست آمده است. به همین جهت انجام کار علمی روی این چنین آثاری با مشکلاتی همراه است. خوشبختانه امروزه دولت جلوی خرید و فروش وسایل این چنینی را گرفته و آثار باستانی ما از این دسته گزند‌ها تا حدودی در امان مانده‌است.
اما امروزه با وجود ظهور فناوری‌های بسیار پیشرفته در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی، این مساله همچنان مطرح است که آیا اکتشاف‌های باستانی‌شناسی در زمان مناسبی انجام شده یا نه؟ چرا‌که یک سری از اشیاء و آثار تاریخی و باستانی به دلیل عدم آگاهی و پیش‌بینی‌های نامناسب و به واسطه تغییرات آب‌وهوایی و عدم وجود شرایط مناسب نگهداری دستخوش تغییرات می‌شوند. به این صورت که در حین اکتشاف شاهد اتفاقاتی همچون بارندگی یا سیل می‌شویم که در این شرایط احتمال آسیب‌رسیدن به آثار بالا می‌رود. از طرفی دیگر به علت عدم تخمین و پیش‌بینی‌های درست ابزار‌ها و مکان کشف، گروه کاوشگر مجبور به تعطیلی موقت سایت می‌شوند که در این بهبوهه آثار در معرض خطر دستبرد و سرقت قرار می‌گیرند.
خوشبختانه امروزه باستان‌شناسان به کمک ارسال امواج مافوق‌صوت و سنجش چگالی موادی که در زیر سطح زمین هستند (در مقیاس‌هایی بسیار وسیع‌تر از فلزیاب و وسایل ابتدایی)، مکان آثار را کشف کنند و برنامه‌ریزی مناسب مالی، زمانی و آب‌وهوایی و غیره را انجام می‌دهند تا آثار سریع‌تر و در صحت کامل استخراج شوند. همچنین با استفاده از ماهواره‌های سنجش از دور می‌توان مکان بسیاری از آثار تاریخی را کشف کرد. در حال حاضر مکان بسیاری از این سایت‌ها چه در کشور ما و چه در بسیاری از کشورهای پیشرفته،کشف شده‌است. به طور مثال می‌دانیم در کشورمان در محدوده‌های بسیار وسیعی از اطراف پاسارگاد، تخت جمشید و پارسه آثار باستانی بسیاری وجود دارد، اما هم‌اکنون به دلایلی همچون مشکلات فنی، کمبود بودجه و نبود امکانات برای جمع‌آوری آثار و ساخت سایت موزه، شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی منطقه و نیز جلوگیری از دسترسی  قاچاق‌چیان به آثار، آنها را استخراج نمی‌کنیم.

در مبحث مرمت و نگهداری آثار همواره باید یک رویکرد بسیار مهم را در نظر گرفت؛ پیش از اینکه بخواهیم فناوری موردنظر را در حفظ و نگهداری آثار باستانی، شی تاریخی و یا بنای تاریخی به کار ببریم، باید مطمئن شویم که بهترین روش با به حداقل رساندن مداخله موجود در نظر گرفته شده است. برای درک بهتر این موضوع یک مثال می‌زنم؛
یک سری از رزین‌ها به اسم «پارالویید» وجود دارند که از دسته رزین‌های اکرولیک محسوب می‌شوند. شیوه کار با این مواد به این صورت است که رزین را درون اَسِتون یا حلال‌های مناسب حل‌کرده و آثاری مانند نقاشی‌های دیواری و سفالینه‌های باستانی را با آن پوشش می‌دهند. این روش نه تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا مرسوم است و چه‌بسا هنوز هم به کار می‌رود. اما پس از گذشت نیم‌قرن این موارد مرمت‌گران را با معضل‌هایی روبه‌رو کرده است. هم اکنون مرمت‌گران درگیر این مساله هستند که چگونه این مواد را از روی آثار پاک کنند. زیرا این مواد به مرور زمان رنگ اصلی آثار را تغییر می‌دهند و عوارض محیطی در طولانی‌مدت روی آنها شدت پیدا می‌کند! از طرفی دیگر پس ازآغشته‌شدن آثار و اشیا باستانی به این مواد، امکان استفاده از دستگاه‌های پردازش برای سنجش قدمت اثر غیرممکن شده و این مواد خود به نوعی یک عامل مزاحم و مداخله کننده به شمار می‌روند.
بنابراین همواره باید با درنظرداشتن این رویکرد نظری، در استفاده از روش‌های حفظ و مرمت آثار، دیدی محافظه‌کارانه و آینده‌نگرانه به ریزترین مشکلات احتمالی استفاده از روش‌ها و مواد نگهدارنده آثار معماری باستانی و اشیا و بقایای تاریخی داشته باشیم.

برگزاری تورهای مجازی در موزه‌ها و آثار تاریخی
فناوری استفاده از مدل‌های مجازی موزه‌ها و آثار باستانی در کشور ما و اقصی نقاط جهان پیشرفت چشمگیری داشته‌است. به گونه‌ای که شما می‌توانید از پشت رایانه خود و در هر مکانی که هستید، در یک فضای سه‌بعدی گردش کرده و در مقابل آثار قرار گرفته و اطلاعات بسیار مفیدی از آنها به دست بیاورید.
این روش مزایا و معایب خاص خود را دارد؛ از جمله مزایای آن برای بازدیدکننده می‌توان به کاهش هزینه‌های سفر اشاره کرد و فرد به راحتی و بدون خستگی راه و در هر زمانی که اراده کند می‌تواند آثار مورد علاقه خود را از طریق برنامه‌های مجازی ببیند و اطلاعات مربوط به آثار همواره در دسترس وی خواهد بود. به طور مثال افرادی که علاقمند هستند به موزه «لور» یا موزه «اسمیت سونین» بروند، بدون خروج از ایران می‌توانند از تمامی مزایای آن بهره‌مند شوند. منتها خوب از انصاف نباید دور شویم که لذت حضور مستقیم در آن محل تاریخی چیز دیگری است!
اما از طرفی دیگر این کار باعث جلوگیری از تخریب آثار می‌شود و از این نکته نباید غافل شد که  درآمد حاصل از فروش بلیط و گردشگری کاهش پیدا می‌کند.

بازسازی آثار تاریخی به کمک شبیه‌سازی‌های سه‌بعدی
یکی از تکنیک‌هایی که به تازگی از آن در بحث باستان‌شناسی استفاده می‌شود، استفاده از اسکنرهای سه‌بعدی برای شبیه‌سازی فضای معماری و چاپ آنها به کمک چاپگرهای سه‌بعدی و ابزارهای مشابه است. از امواج مافوق‌صوت نیز برای ایجاد ابر نقطه‌ای استفاده می‌کنند که می‌تواند مرجع خوبی بری مستند‌کردن اثر و مدل‌سازی‌های باستانی باشد. ضمن اینکه دست‌رنج و هنر هنرمندان سازنده این آثار و ظرافت‌های هنری و آشنایی آنان با آثار باستانی در این‌گونه اقدامات تاثیر به سزایی داشته است.
غار «لاسکو» در ایتالیا یکی از نمونه‌های جالب این مدل‌‌سازی‌‌هاست. از آنجایی که رطوبت تنفس بازدیدکنندگان موجب ایجاد یک لایه آهکی روی دیواره‌ها و اشیای این غار و محو شدن نقوش آنها می‌شود، درب اصلی آن را بسته‌اند و نزدیک آن مکان مولاژ آن را به صورت دقیق شبیه‌سازی کرده‌اند تا بازدیدکنندگان به جای اثر اصلی، مدل مشابه را به راحتی دیدن کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

More from سحر احمدوند

اینفوگرافیک: مهارت‌های رباتیک

ربات‌ها همه جا حضور دارند. امروزه شاهد یکی از دوره‌هایی هستیم که...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *