ویروس‌ها الهام‌بخش روشی جدید برای رهایش داروهای سرطانی

کد خبر: ۵۱۲۰۹۳

داروهای موجود در ویروس‌ها سلاح‌های جدیدی برای مبارزه با سرطان با دقت بالاتر و عوارض جانبی کمتر در شیمی‌درمانی هستند. محققان دانشکده مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی دانشگاه کوئینزلند استرالیا نانوذراتی شبیه به ویروس (VNP) طراحی کرده‌اند که داروها را به‌طور مستقیم به محل مورد نیاز در داخل سلول منتقل می‌کند.

دکتر فرانک سینزبری (Frank Sainsbury) سرپرست نویسندگان مقاله اعلام کرد که این نانوذرات شبه‌ویروس از پروتئین‌های ساختاری ساخته شده‌اند که پوسته محافظ ویروس‌ها را تشکیل می‌دهند. وی افزود: ویروس‌ها برای نگهداری و محافظت از مولکول‌های زیست فعال تکامل یافته‌اند و این تکامل به‌صورتی است که از روش‌های هوشمندانه‌ای برای ورود به سلول‌ها و رهایش این زیست مولکول‌ها استفاده می‌کنند.

این نانوذرات شبه‌ویروس پوسته‌های خالی هستند که تنها شبیه به ویروس هستند، اما فاقد هر گونه عفونت‌اند که آنها را برای استفاده در رهایش داروی هدف‌دار ایمن می‌سازد. با حذف ژن‌های ویروسی، پوسته خالی آنها می‌تواند برای بارگذاری مولکول‌ها و پروتئین‌های کوچک آماده شده و بسته درمانی پایدار و به‌خوبی محافظت‌شده‌ای را فراهم کند. قسمت بیرونی پوسته تعیین می‌کند که این بسته درمانی به کجا منتقل می‌شود.

در حال حاضر بسیاری از داروها از جمله داروهای شیمی‌درمانی باید در دوز بالا تجویز شوند تا حاوی اثرات درمانی باشند. این موضوع می‌تواند اثرات جانبی جبران‌ناپذیری داشته باشد، زیرا این داروها علاوه بر آسیب رساندن به سلول‌های درگیر، سلول‌های سالم را هم از بین می‌برند. تیم دکتر سنزبری نانوذره شبه‌ویروسی را طراحی کرده‌اند که از ویروس بلو تانگ استخراج شده است. این ویروس به‌طور معمول گاو، گوسفند و سایر نوشخوارکنندگان را عفونی می‌کند. دلیل انتخاب این تیم، پوسته پایدار این ویروس است که از صدها پروتئین تشکیل شده که به مولکول‌های شناخته‌شده بسیاری از سلول‌های سرطانی می‌چسبند.

این تیم توانسته‌اند نشان دهند که نانوذره شبه‌ویروسی متخلخل می‌تواند با مولکول‌های کوچک مناسب برای رهایش دارو پر شود و حتی می‌توان نانوذرات بزرگ‌تری طراحی کرد تا زیست‌مولکول‌های بزرگ‌تری چون پروتئین‌های درمانی را داخل آنها جای داد.  محققان نشان دادند که این نانوذرات قادر به اتصال با سلول‌های سرطانی پستان هستند و بعد از اتصال آنها را جذب می‌کنند.

اگرچه این نانوذرات از نظر سنتز پیچیده هستند، اما طبق گفته دکتر سینزبری این نانوذرات می‌توانند به‌راحتی در برگ درخت نیکوتیا بنتامیانا (Nicotiana benthamiana) یا گونه وحشی نیکوتین پرورش یابند. او اضافه کرد: این مطالعه روزی می‌تواند به ایجاد کاربردهای متنوع برای استفاده‌های گوناگون از این نانوذرات منجر شود.

منبع:

Engineering Recombinant Virus-like Nanoparticles from Plants for Cellular Delivery, ACS Nano, Article ASAP, DOI: 10.1021/acsnano.6b07747

More from فرانک بنی‌احمد

مهندسین پوششی پلاستیکی را تولید کرده‌اند که منجر به خنکی پوست می‌شود

مهندسین دانشگاه استنفورد موفق به تولید بافت پلاستیکی کم‌هزینه‌ای شده‌اند که در...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *