قدمی بزرگ به سمت توسعه داروهایی بر پایه نانو

کد خبر: ۵۱۲۲۱۱

فناوری نانو در سال‌های اخیر در حال توسعه حوزه پزشکی است که محققان بسیاری را با این هدف که آیا این ذرات کوچک می‌تواند انقلابی در دنیای رهایش دارو ایجاد کند، به سمت خود جذب کرده است، اما سوالات بسیاری در مورد انتقال موثر این ذرات دارویی به داخل سلول‌ها بی‌پاسخ باقی مانده است.

در مقاله‌ای که در تاریخ هشتم مارس در مجله «ساینتیفیک ریپورتز» (Scientific Reports) به چاپ رسید، استاد علوم زیستی، استیون لنهرت (Steven Lanhert) قدمی به سمت درک نانوذرات و استفاده بهینه آنها در رهایش دارو برداشته است. بعد از تحقیقات فراوان لنهرت و همکارانش دریافتند که این امکان وجود دارد که ورود دارو به سلول هدف از طریق نان ذرات افزایش یابد.

لنهرت گفت: «ما اکنون می‌توانیم داروی بیشتری وارد سلول کنیم. در ابتدا لنهرت و همکارانش در دانشگاه تورنتو درصدد قرار دادن نانوذرات سیلیکونی در لیپوزوم‌ها یا کیسه‌های کوچک مولکولی، به‌منظور رهایش آنها داخل سلول‌های هلا (Hela)، مدل سلولی استاندارد سرطان، بودند تا به درک بهتر سمیت نانوذرات بر پایه سیلیکون و فعالیت بیولوژیک آنها منجر شود.

سیلیکون ماده‌ای غیرسمی است که خاصیت نوری شناخته‌شده‌ای دارد که به نانوساختارهای آن اجازه تابش فلورسانس را در بافت شفاف تحت دوربین مادون قرمز می‌دهد. محققان بر این باورند که این خاصیت در رهایش داروها و تصویر برداری پزشکی مزایای زیادی دارد.

ولی هنوز سوالاتی در مورد چگونگی رفتار سیلیکون در اندازه‌های کوچک وجود دارد. لنهرت افزود: در مقیاس نانو، ذرات دچار تغییراتی می‌شوند که دانشمندان به‌دنبال درک فعالیت‌های بیولوژیکی آنها هستند. (به‌عنوان مثال اینکه اندازه و شکل چگونه روی سمیت تاثیرگذار است؟) دانشمندان دریافتند که ۱۰ نوع از ۱۸ نوع مختلف از ذرات در گستره یک و نیم تا شش نانومتر سمی‌تر  از ترکیب‌های مختلف از مواد هستند.

در ابتدا محققان گمان کردند که اشتباهی روی داده است، اما در نهایت دلیل میزان سمیت این‌گونه مواد کشف شد. علاوه بر این، دریافتند که سمیت بیشتر میزان جذب سلولی را افزایش می‌دهد. این داده‌ها در طولانی‌مدت ارزشمند خواهند بود؛ زیرا بدین معنی است که آنها به‌طور بالقوه قادر به تغییر نانوذرات به‌منظور افزایش توانایی درمانی آنها هستند. این مطالعه همچنین راه را برای ردیابی نانوذرات هنگام واکنش با سلول‌ها هموار می‌سازد.

لنهرت اعلام کرد این مطالعه یک گام اساسی برای کشف نانوفناوری بر پایه درمانی است. یک توانایی بالقوه در اینجا قرار دارد، اما در ابتدا لازم است همه چیز سنجیده شود.

منبع:

Enhanced cellular uptake of size-separated lipophilic silicon nanoparticles, Aubrey E. Kusi-Appiah, Melanie L. Mastronardi, Chenxi Qian, Kenneth K. Chen, Lida Ghazanfari, Plengchart Prommapan, Christian Kübel, Geoffrey A. Ozin, Steven Lenhert, Scientific Reports 7, 43731 (2017) doi:10.1038/srep43731

More from فرانک بنی‌احمد

مطالعه‌ای جدید در دانشگاه ییل آمریکا علت بیماری‌های قلبی ـ عروقی را کشف کرد

محققان در دانشگاه ییل جزئیات جدیدی را در زمینه علت بیماری‌های قلبی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *