چگونه استرس احتمال سکته مغزی و قلبی را افزایش می‌دهد

کد خبر: ۵۱۰۲۵۲

طبق مطالعه چاپ‌شده در مجله  The lancetکه دریچه تازه‌ای در ارتباط میان استرس و بیماری‌های قلبی ـ  عروقی در انسان باز می‌کند، افزایش فعالیت بخش آمیگدال مغز (ناحیه مرتبط با استرس) احتمال بروز سکته مغزی و قلبی را افزایش می‌دهد. در حالی که مطالعه جامعی برای اثبات این مکانیسم مورد نیاز است، محققان امیدوارند که این یافته‌ها در نهایت راهی به سمت دلیل و درمان بیماری‌های قلبی ـ عروقی مرتبط با استرس هموار کند.

تحقیقات پزشکی برای اولین بار فعالیت ساختاری مرتبط با استرس در مغز و بیماری های قلبی عروقی متعاقب با آن را اثبات کرد.

سیگار، فشار خون بالا و دیابت از جمله عوامل شناخته‌شده بیماری‌های قلبی ـ عروقی هستند. همچنین استرس فیزیولوژیکی مزمن هم می‌تواند عاملی جدی در بروز این بیماری باشد. در گذشته مطالعات حیوانی ارتباط میان استرس و تشدید فعالیت در مغز استخوان و شریان‌ها را نشان داد، اما نشانه این عوامل در انسان ناشناخته باقی ماند. مطالعات دیگر حاکی از فعالیت بالای آمیگدال مغز در افراد با اختلال استرس پس از سانحه[۱]، مضطرب و نگران بود. اما تا قبل از آن هیچ پژوهشی ناحیه مرتبط با استرس در مغز و ارتباط آن با حمله قلبی را مشخص نکرده بود.

در این مطالعه ۲۹۳ بیمار تحت اسکن ترکیبی CT و PETبرای ثبت فعالیت‌های مغزی، مغز استخوان، طحال و التهاب شریانی قرار گرفتند. پس از آن این بیماران به‌مدت ۳.۷ سال برای ردیابی هرگونه بیماری قلبی ـ عروقی تحت نظر قرار گرفتند. در طول این مدت در ۲۲ بیمار نشانه‌های این بیماری از جمله؛ آنژین صدری، نارسایی قلبی، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی یافت شد. در افرادی با فعالیت بالاتر آمیگدال مغز خطر متعاقب بیماری‌های قلبی محتمل‌تر شد و این عوامل زودتر از افرادی با فعالیت کمتر آمیگدال بروز یافت. محققان به این نتیجه رسیدند که تشدید فعالیت آمیگدال با عملکرد بالای مغز استخوان و التهاب در شریان‌ها و در نهایت بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی ارتباط مستقیم دارد. نویسندگان این مقاله اظهار داشتند که ساختار زیستی ممکنی که باعث انتقال سیگنال‌های آمیگدال به مغز استخوان می‌شود، موجب تولید بیشتر گلبول‌های سفید شده که به جای فعالیت در شریان‌ها موجب تشکیل پلاک بیشتر و تورم شده و در نهایت موجب سکته مغزی یا قلبی می‌شود. در مورد التهاب شریانی هم مطالعه دیگری ارتباط فعالیت بالای آمیگدال را با افزایش سطح پروتئین C نشان داد که نشان‌دهنده بروز التهاب در بدن بود.

دکتر احمد توکل، استاد دانشگاه هاروارد و پزشک بیمارستان عمومی ماساچوست افزود: این مطالعه دریچه تازه‌ای را به ارتباط میان استرس و حمله قلبی گشود و این احتمال را که کاهش استرس می‌تواند مزایایی فراتر از سلامت روان داشته باشد را بیشتر کرد. در نهایت استرس مزمن می‌تواند به‌عنوان عاملی مهم در بروز  بیماری‌های قلبی ـ عروقی به‌شمار بیاید که باید به‌طور مرتب تحت نظارت قرار گیرد.

محققان بر این باورند که ارتباط بخش آمیگدال با بیماری‌های قلبی فراتر از تولید بیشتر گلبول‌های سفید و التهاب شریانی است و مطالعه بیشتری برای روشن شدن این ارتباط زنجیره‌ای مورد نیاز است.

دکتر Ilze Bot استاد دپارتمان توسعه دارویی دانشگاه لیدن هلند بیان کرد: در دهه گذشته افراد بیشتری استرس را به‌طور روزمره تجربه کرده‌اند. مشغله زیاد، ناامنی شغلی و فقر از جمله عوامل استرس‌زاست که می‌تواند به بیماری‌های فیزیولوژیکی چون افسردگی منجر شود. اما اکنون این مطالعه اثبات کرد که استرس می‌تواند عامل بالقوه‌ای برای سندروم‌های قلبی ـ عروقی شدید باشد که اثباتی برای افزایش بالینی این‌گونه بیماری‌هاست.

 

منبع:

Ahmed Tawakol et al,. “Relation between resting amygdalar activity and cardiovascular events: a longitudinal and cohort study” The Lancet, ۲۰۱۷; DOI: ۱۰.۱۰۱۶/S0140-6736(16)31714-7

[۱] Post-traumatic stress disorder (PTSD)

More from فرانک بنی‌احمد

«سلول خواهر» با هدف توقف متاستاز سرطان

کد خبر:۶۰۲۳۱۱ «سلول خواهر» با هدف توقف متاستاز سرطان برای اولین بار...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *