عمر تفکر انسانی چقدر است؟

عمر تفکر انسانی چقدر است؟

کد خبر:۶۰۳۰۸۱

عمر تفکر انسانی چقدر است؟

باستان‌شناس عصب، دکتر پات از دانشگاه ایندیانا نشان داد راه‌های تفکر انسان‌گونه حدود ۱.۸ میلیون سال پیش ظاهر شدند. این یافته‌ها با استفاده از تصویربرداری پیشرفته از مغز انسان امروزی در حالی که دارد وسایل و ابزارآلات باستانی را می‌سازد، به دست آمده است.نتایج این پژوهش امسال در مجله Nature human behavior به چاپ رسید. طبق این یافته‌ها ظهور شناخت و تفکر انسان‌گونه در هومو ارکتوس (homo erectus)، قدیمی‌ترین میمون‌گونه انسانی صورت گرفته است. فسیل این‌ گونه در آفریقا پیدا شده است. این گونه ۶۰۰.۰۰۰ سال قبل‌تر از نئاندرتال‌ها وجود داشته است.

دکتر پات، فوق دکترا از موسسه عصر سنگ دانشگاه ایندیانا، نویسنده اول مقاله می‌گوید: این یافته‌ها بسیار مهم و جالب توجه‌اند، زیرا تاکنون تصور بر این بوده است که عمر تفکر انسانی در مقیاس تکاملی امری جدید بوده است. این شواهد نشان می‌دهد تغییر حالت از راه‌های تفکر میمون‌گونه به راه‌های تفکر انسان‌گونه خیلی قبل‌تر از آنچه تاکنون تصور می‌شده، به وجود آمده است.
نتایج این پژوهش بر پایه اطلاعات حاصل از مغز در ساخت دو گونه از ابزارآلات باستانی توسط انسان امروزی به دست آمده است. ابزار نوع اول تیشه‌مانند، ساده و متعلق به دوران اُلداُوان (Oldowan)، کمی کوچک‌تر از سنگ با لبه‌های دندانه‌دار است. ابزار نوع دوم محورهای دستی پیچیده متعلق به دوران آکیولیین (Acheulian) شبیه به نوک پیکان است. هر دوی این ابزارها به‌وسیله خردشدگی صخره‌ها تحت فرایندی موسوم به فرش‌بافی با سنگ به وجود آمده است.

ابزارهای دوران اُلداُوان که ابتدا در۲.۶ میلیون سال پیش ظاهر شدند از زمره اولین ابزارآلاتی هستند که به‌وسیله اجداد بشر استفاده می‌شدند. قدمت ابزارآلات دوران آکیولیین به ۱.۸ میلیون تا ۱۰۰.۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد.
به گفته دکتر پات، باستان‌شناسان عصب با مطالعه اعمال انسان امروزی نحوه تکامل فعالیت‌های شناختی و فکری را در گونه پیش‌انسانی بررسی می‌کنند. برخلاف استخوان‌های فسیل شده و مصنوعات باستانی، نحوه تکامل شناخت و فکر هیچ رد فیزیکی و رکورد باستانی از خود به جای نمی‌گذارد.
قبل از ظهور تکنولوژی عکاسی از مغز، مطالعات باستان‌شناسی عصب محدود بود. مطالعات پیشین در این حوزه وابسته به داده‌های محدود ام‌آر‌آی بوده است. در این حالت داوطلب فیلم نحوه ساخت ابزار را مشاهده می‌کرد و داده‌های ام‌آرآی ثبت می‌شد. اما پژوهش پات با استفاده از اسپکتروسکوپی پیشرفته عملکردی نور نزدیک به مادون قرمز صورت گرفت.

در این مطالعه به ۱۵ داوطلب گفته شد در حالی که دارند فیلم دستورالعمل ساخت ابزارآلات باستانی را می‌بینند و می‌شنوند، هر دو نوع ابزار را بسازند. به ۱۶ داوطلب هم گفته شده بود فقط با دیدن همان فیلم بدون اینکه دستورالعمل ساخت را بشنوند هر دو نوع ابزار را بسازند.
نتایج نشان داد که توجه بصری و کنترل حرکتی برای ساخت ابزار نوع اول که ساده بودند مورد نیاز است و قسمت اعظم مغز درگیر ساخت ابزار نوع دوم پیچیده بود. این قسمت بزرگ‌تر شامل نواحی است که در ارتباط با ادغام بصری، شنوایی و حافظه تصویری عمل می‌کنند. حقیقت این است که شناخت و تفکر پیشرفته برای ساخت ابزارآلات نوع دوم پیشرفته متعلق به دوران آکیولیین مورد نیاز است. این بدان معنی است که قدمت شناخت و تفکر انسان‌گونه به ۱.۸ میلیون سال پیش برمی‌گردد. این نواحی، نواحی درگیر در فعالیت‌های مدرن انسان مانند نواختن پیانو است.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170508184905.htm

Tags from the story
More from نگار نصراللهی

زندگی نامه پی‌یر امیدیار راه‌اندازی سایت eBay (قسمت دوم)

کد خبر:Z_60707 از کلکسیون ظرف شکلات Pez  تا راه‌اندازی سایت eBay (قسمت...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *