بهبود علائم شناختی بیماران اسکلروزیس چندگانه (MS) با ادغام دستگاه تحریک جریان مستقیم مغز و بازی‌های رایانه‌ای شناختی

کد خبر: ۵۱۲۱۰۱

مطالعه جدیدی که در ۲۲ فوریه سال ۲۰۱۷ در مجله Neuromodulation منتشر شده، نشان می‌دهد که مبتلایان به اسکلروزیس چندگانه (MS) حین بازی‌های آموزشی ـ شناختی کامپیوتری که برای بهبود توانایی‌های پردازش اطلاعات طراحی شده از دستگاه تحریک جریان مستقیم مغز (TDCS) استفاده می‌کنند، دستاوردهای قابل توجه بیشتری در اقدامات شناختی نسبت به بیمارانی که بدون دستگاه TDCS بازی‌های رایانه‌ای را انجام داده‌اند، نشان داده است.

ام‌اس شایع‌ترین اختلال عصبی پیش‌رونده در بزرگسالان در سن کار است. نزدیک به ۷۰ درصد بیماران دارای اختلال شناختی با علائمی از جمله پردازش اطلاعات کندتر و مشکلات حافظه و حل مساله مواجهند. دیگر علائم شایع این بیماری شامل خستگی و مشکلات حسی و حرکتی است. بسیاری از داروهای ام‌اس در جلوگیری از عود بیماری با هدف مدیریت علائم روزانه، باعث ایجاد مشکلات ویژه شناختی می‌شود که امید است این روش در کمک به بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به این بیماری موثر باشد.

در طول تحریک از طریق TDCS جریان مستقیم از طریق الکترود قرار داده‌شده روی پوست سر سبب تحریک‌پذیری قشر مغز و کمک به بهبود ارتباطات و سرعت بخشیدن به یادگیری می‌شود. در این مطالعه، قشر جلو مغز (منطقه‌ای که مربوط به خستگی، افسردگی و عملکرد شناختی است) با استفاده از TDCS هدف قرار گرفته است.

دکتر لی چاروت (Leigh E. Charvet) استادیار مغز و اعصاب و مدیر تحقیقات مرکز مراقبت ام‌اس جامع دانشگاه نیویورک لانگون می‌گوید: «تحقیقات ما شواهدی را مبنی بر بهبود قابلیت‌های شناختی بیماران مبتلا به ام‌اس با استفاده از دستگاه TDCS نشان می‌دهد.»

بیست‌و‌پنج شرکت‌کننده با یک سیستم هدست TDCS تحریک شدند و مجموعه‌ای از بازی‌های آموزشی ـ شناختی کامپیوتری با زمینه‌های پردازش اطلاعات، توجه و سیستم‌های حافظه کاری را به چالش کشیدند.

محققان دریافتند شرکت‌کنندگان در گروه تحت درمان با TDCS بهبود قابل توجهی در مسائل پیچیده و افزایش زمان پاسخ خود در سراسر آزمایش نسبت به گروهی که بازی آموزشی ـ شناختی را به‌تنهایی و بدون دستگاه TDCS انجام دادند، نشان دادند.

تحقیقات جدید در دانشگاه نیویورک لانگون برای تست TDCS روی دیگر وضعیت‌های عصبی، از جمله بیماری پارکینسون آغاز شده است.

 

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/02/170222082245.htm

 

More from لیلا بختیاری

الیاف بسیار کوچک برای ورود به مغز!

کد خبر: ۵۱۲۱۵۶ برای اولین بار، یک فیبر انعطاف‌پذیر در حد یک...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *