اینتل پردازنده‌ای را برای شبکه‌های عصبی عرضه می‌کند.

اینتل پردازنده‌ای را برای شبکه‌های عصبی عرضه می‌کند.

کد خبر:۶۰۸۰۲۳

تاریخ انتشار: ۱۹ اکتبر ۲۰۱۷

اینتل پردازنده‌ای را برای شبکه‌های عصبی عرضه می‌کند.

اینتل یک ریزپردازنده جدید را قبل از پایان سال عرضه می‌کند که برای اجرای شبکه‌های عصبی مصنوعی بهتر از تراشه‌های رایانه‌ای امروزه طراحی شده است. نِروانا (Nervana) ، همان‌طور که اینتل آن را می‌خواند، قصد دارد در محاسبات هوش مصنوعی به ویژه برای کسب و کارها تغییرات اساسی ایجاد نماید. اینتل قصد دارد این فناوری را برای مراقبت‌های بهداشتی، بخش خودرو، خدمات آب و هوا و رسانه‌های اجتماعی اعمال کند.

هیچ انکاری نیست در اینکه هوش مصنوعی این مسئولیت را که چگونه شرکت‌ها با قدرت یادگیری بیشتر و بیشتر ماشین‌ها و سیستم‌ها از تلفن‌های همراه گرفته تا خدمات آنلاین کسب و کار انجام دهند، به عهده می‌گیرد. غول تکنولوژی آمریکایی اینتل می‌خواهد جلوتر از این تغییر باشد، بنابراین آن‌ها تعدادی از فناوری‌های طراحی شده برای ارتقاء قابلیت‌های هوش مصنوعی را توسعه داده‌اند، از جمله این که یک ریزپردازنده ویژه برای اجرای شبکه‌های عصبی مصنوعی طراحی کرده‌اند.

Lake Crest سابق، پردازنده سیلیکون نسل اول اینتل برای شبکه‌های عصبی پردازنده شبکه عصبی نِروانا (NNP) نامیده می‌شود، که به اندازه کافی برای رسیدگی به نیازمندی‌های محاسباتی فشرده در حال اجرای شبکه‌های عصبی عمیق قدرتمند است. در یک اعلامیه جدا، مدیرعامل سابق نروانا و یکی از بنیان‌گذاران سابق ناوین، رائو افزود که فناوری جدید NNP بیش از سه سال است که در حال توسعه است و ویژگی‌های یک طراحی با هدف پشتیبانی از مهارت‌های عمیق یادگیری و آموزش ماشین پیشرفته‌تر را دارد.

مدیر عامل کنونی بریان کرزنیچ در یک اطلاعیه مطبوعاتی نوشت: ” ما چندین نسل از محصولات اینتل نروانا NNP را در خط لوله داریم که کارایی بالاتری را ارائه می‌دهند و سطوح جدید مقیاس‌پذیری برای مدل‌های هوش مصنوعی را فراهم می‌کنند.” کرزنیچ اولین بار نروانا را در جریان رویداد ژورنال وال استریت D.Live در روز سه شنبه ۱۷ اکتبر اعلام کرد. او در این اعلامیه افزود: ” این رویداد ما را برای رسیدن به هدفی که ما سال گذشته برای دستیابی به عملکردی ۱۰۰ برابر بیشتر از عملکرد کنونی هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۰ تعیین کردیم، در مسیر قرار می‌دهد.”

اینتل قصد دارد تا قبل از پایان سال این سخت افزار را به تعدادی از شرکای خود ارسال کند، اما این نیز به راحتی از طریق سیستم ابری نروانای شرکت (Nervana Cloud Service) قابل دسترسی است. کرزنیچ اضافه کرد:” با استفاده از این پردازنده، اینتل قول داده است که محاسبات هوش مصنوعی در صنایع بی‌شماری انقلاب بر پا خواهد کرد. این شرکت قصد دارد این فناوری را برای مراقبت‌های بهداشتی، بخش خودرو، خدمات آب و هوا و رسانه‌های اجتماعی اعمال کند. اینتل علاوه بر نروانا نیز پیشرفت‌هایی در محاسبات کوانتوم و نروورفیک داشته است. کرزنیچ اشاره کرد که اینتل انتظار دارد تا پایان سال یک تراشه ۴۹ گیگابایتی وحتی پیشرفته‌تر از آن را به بازار عرضه کند. او گفت:” رایانه‌های کوانتومی توانایی بالقوه‌ای برای مقابله با مشکلاتی که رایانه‌های معمولی قادر به حل آن‌ها نیستند، دارند. ما در مسیر شکوفایی پتانسیل هوش مصنوعی و یافتن اشکال جدیدی از محاسبات هستیم.”

 

منبع:

https://futurism.com/intel-is-releasing-a-processor-thats-built-for-neural-networks

More from فاطمه رهنما

یک رهبر جهانی در AI یک کمیته اخلاقی برای هوش مصنوعی ایجاد کرد

  کد خبر:۶۰۷۱۷۳ تاریخ انتشار: ۴ اکتبر ۲۰۱۷  یک رهبر جهانی در...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *