شیمیدانان نانوذرات را عمل جراحی می‌کنند

 کد خبر:۶۰۳۲۴۲

 

تیمی از شیمیدانان به سرپرستی رونگچاو جین (Rongchao Jin) در دانشگاه ملون برای اولین بار روی سطح فعال نانوذرات عمل جراحی انجام دادند. این روش اجازه خیاطی با دقت بالا را برای نانوذرات فراهم می‌کند و موجب پیشرفت بسزایی در رشته نانوشیمی خواهد شد.

این فناوری عمل جراحی توسط کی لی (Qi Li) دانشجوی سال سوم گروه جین توسعه یافت و اجازه دستیابی به خواص عملکردی نانوذرات را در فعالیت کاتالیزوری، فوتولومینسنس و گسترده شدن کاربرد آنها در حوزه سلامت الکترونیک و ساخت مواد خواهد داد. این یافته در مجله Science Advances منتشر شد.

 

شیمیدانان نانوذرات را عمل جراحی می‌کنند
روشی دومرحله‌ای برای خارج کردن S_Au_S از سطح نانوذره

 

نانوشیمی رشته‌ای نسبتا جدید است که حدود ۲۰ سال قدمت دارد. دکتر جین در دانشگاه ملون گفت ما باید با رشته‌هایی چون شیمی آلی که ۱۰۰ سال از قدمت‌شان می‌گذرد رقابت کنیم. شیمیدانان آلی قادر به خیاطی گروه‌های عاملی مولکول‌ها هستند؛ مانند تغییر ساختاری پنی‌سیلین برای عملکرد بهتر پزشکی. ما تصور می‌کنیم که می‌توانیم چنین کاری را در علم نانو انجام دهیم. ساخت نانوذرات بسیار دقیق دلیلی برای تحقق این رویاست.

برای تحقق نانوجراحی، محققان نیاز به ساخت نانوذراتی با دقت اتمی بسیار بالا دارند. آزمایشگاه جین پیشگام در این تحقیق است. کار با نانوذرات طلا موجب شده این تیم بتواند کنترل دقیقی بر تعداد اتم‌های هر نانوذره داشته باشد که به یکپارچگی در کل نانوذره تولیدی منجر خواهد شد. این یافته به شناسایی ساختار هر ذره منجر می‌شود که شروعی است بر شناسایی تاثیر ساختار بر خواص و عملکرد هر ذره.

با در دست داشتن چنین نانوذراتی، تیم جین توانست روشی را برای جراحی نانوذرات به‌منظور افزایش عملکرد آنها ابداع کند.

در مطالعه اخیر آنها، ۲۳ اتم طلای احاطه شده توسط لایه محافظی از لیگاندها تحت عمل جراحی قرار گرفت. با استفاده از روش دومرحله‌ای تعویض فلز آنها دو جزء اصلی گوگرد-طلا-گوگرد را از سطح طلا خارج کردند. با انجام این کار این تیم به فاکتورهای ساختاری که تعیین‌کننده خواص نوری هر ذره خواهد بود و نقش مهمی که سطح در فوتولومینوسنس ایفا می‌کنند، پی بردند که در این عمل این خاصیت تا ده برابر افزایش یافت. فوتولومینوسنس نقش مهمی در تصویربرداری بیولوژیکی، تشخیص سرطان و فناوری ال‌ای‌دی دارد.

در حال حاضر تیم جین در تلاش برای تعمیم این جراحی به سایر نانوذرات هستند.

 

 

منبع:

Qi Li et al, Molecular ‘surgery’ on a 23-gold-atom nanoparticle, Science Advances (2017). DOI: 10.1126/sciadv.1603193

More from فرانک بنی‌احمد

قدمی بزرگ به سمت توسعه داروهایی بر پایه نانو

کد خبر: ۵۱۲۲۱۱ فناوری نانو در سال‌های اخیر در حال توسعه حوزه...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *