بهبود عملکرد بازیکنان شطرنج با داروهای شناختی

کد خبر: ۵۱۲۱۹۱

برای اولین بار مطالعه روی عملکرد داروهای شناختی مانند مودافینیل، متیل فنیدات (تحت نام تجاری ریتالین شناخته می شود) و کافئین اثر مثبت بر عملکرد بازیکنان بازی شطرنج را نشان داد. این مطالعه نشان می‌دهد که چگونه برخی داروها می‌توانند سبب بهبود پردازش اطلاعات پیچیده در مغز شوند. همان‌طور که در شطرنج استفاده از این داروها در یک بازیکن یک مزیت رقابتی به حساب می‌آید، فدراسیون شطرنج جهانی، فیده، در سال ۲۰۱۴ استفاده از این داروها را به‌عنوان یک ضد دوپینگ معرفی کرد.

تحقیقات جدید دانشمندان آلمانی و سوئدی نشان داده است که داروهای بهبوددهنده شناختی مثل مودافینیل، متیل فنیدیت و کافئین می‌تواند سبب بهبود بازی شطرنج شود. تحقیقات قبلی نشان داده بود که این داروها می‌توانند عملکرد شناختی را بهبود بخشند، اما این تحقیق برای اولین بار نشان می‌دهد که بهبود عملکرد شناختی حتی در سطح بسیار بالا هم میسر است.

پروفسور کلاوس لیب از دانشگاه ماینز آلمان رهبری این تیم را بر عهده داشته است. در این تحقیق ۳۹ مرد شطرنج‌باز با دوزهای مشخص مودافینیل، متیل فنیدیت و کافئین تحت بررسی قرار گرفتند. سپس آنها در یکسری بازی‌های سریع، در مدت‌زمان محدود (۱۵ دقیقه) و در برابر یک شطرنج‌باز حرفه‌ای که از نظر قدرتی با هر بازیکن همسان شده است، به رقابت پرداختند. مطالعه در ۴ روز  و به‌صورت متقاطع انجام شد. به این معنی که بازیکنی که مودافینیل گرفته در روزهای بعد داروی متفاوتی را دریافت کرده است. در مجموع محققان اطلاعات بیش از ۳۰۰۰ بازیکن شطرنج را در انتهای این تحقیق جمع‌آوری کردند.

استاد لیب (LIEB) می‌گوید: «از نقاط قوت این مطالعه این است که یک نقطه مرجع برای اندازه‌گیری اثر شناختی بازی شطرنج فراهم می‌کند.» آنها دریافتند که هر سه داروی بررسی‌شده باعث افزایش زمان مورد نیاز برای تصمیم‌گیری در یک حرکت بازیکنان شده است، به این معنی که بازیکن بازی‌های بیشتری را از دست داده است. با این حال، زمانی که تجزیه‌و‌تحلیل بازی‌های از دست رفته در زمان اصلاح شد، این تیم دریافتند که هر دو داروی مودافینیل و متیل فنیدیت به‌طور قابل توجهی سبب افزایش نمرات بازیکنان شدند، در حالی که کافئین بهبود آماری معنی‌دارتر و معمولی‌تری را نشان نداد.

پروفسور لیب می‌افزاید: «ما بسیار متعجب شدیم که چرا داروها سبب تصمیم‌گیری کند بازیکنان شده است. به عبارت دیگر آنها تصمیمات عمیق‌تری را می‌گرفتند که زمانبر بود.» او ادامه داد: «کلید این کار در درک این نکته بود که بازیکنان اگر تحت فشار زمان کمتری باشند، عملکرد و تصمیم‌گیری‌هایشان بهبود می‌یابد. هر دو داروی مودافینیل و متیل فنیدیت ضریب بهبود حدود ۰.۰۵ را نشان دادند. این تفاوت‌ها می‌تواند در یک ورزش رقابتی یا بازی بسیار قابل توجه باشد. استفاده از این داروها می‌تواند در طیف وسیعی از فعالیت‌های فکری روزمره، مانند مطالعه برای یک امتحان تاثیرگذار باشد.»

ترور رابینز (استاد علوم اعصاب‌شناختی در دانشگاه کمبریج) که رتبه یک را در بین ۲۰ بازیکنان شطرنج در انگلستان داراست، گفت: «شطرنج شامل بسیاری از فرآیندهای مغز از جمله حافظه کاری، برنامه‌ریزی، انعطاف‌پذیری شناختی و کنترل شناختی است. داروهایی مانند مودافینیل که قبلا به‌منظور افزایش عملکردهای شناختی در مطالعات آزمایشگاهی از داوطلبان غیرمحروم از خواب اثر مثبت نشان داده است، در مواردی سبب طولانی کردن زمان پاسخ نیز می‌شود.»

پروفسور دیوید نات (Nutt، امپریال کالج)، متخصص نوروسایکوفارماکولوژی گفت: «برای چندین دهه است که محرک بهبود عملکرد از طریق کاهش اثرات خستگی در توجه و هوشیاری پایدار شناخته شده است. بنابراین داده‌های فعلی ارائه اطلاعات جدید و کنترل در شطرنج ـ آزمون عملکرد شناختی پیچیده ـ این احتمال را ایجاد می‌کند که محرک‌های دیگر می‌توانند همین کار را انجام دهند؛ به‌طوری که این موضوعات و مباحث جالب برای تنظیم این فعالیت‌ها واضح است، ولی همچنان تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.»

منبع:

 

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170306091726.htm

 

More from لیلا بختیاری

بهبود عملکرد بازیکنان شطرنج با داروهای شناختی

کد خبر: ۵۱۲۱۹۱ برای اولین بار مطالعه روی عملکرد داروهای شناختی مانند...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *