گیاه شاهدانه به برگشت حافظه و معکوس کردن فرایند پیری کمک می‌کند

گیاه شاهدانه به برگشت حافظه و معکوس کردن فرایند پیری کمک می‌کند

کد خبر:۶۰۲۳۰۳

گیاه شاهدانه به برگشت حافظه و معکوس کردن فرایند پیری کمک می‌کند

 

پیر شدن و مغز

یکی از آشکارترین نشانه‌های پیری کاهش در عملکرد درک و توانایی در یادگیری است. معمولا این مشکلات خود را به شکل اختلال در حافظه نشان می‌دهند. در حالی که این کاهش در به‌یادآوری طبیعی است، اغلب با اختلالات جدی‌تری مانند زوال عقل یا آلزایمر روبه‌رو می شویم. در حال حاضر گروهی از دانشمندان روش موثری را برای معکوس کردن فرایند پیری مغز کشف کرده‌اند.

در تحقیق آنها که در ژورنال Nature Medicine منتشر شد، نشان داده شد که درمانی بر مبنای شاهدانه وضعیت بیولوژیکی مغز موش‌های ۱۲ و ۱۸ ماهه را معکوس می‌کند.

گروه تحقیقاتی از موش دوماهه به‌عنوان حالت کنترل استفاده کردند. به موش‌های پیرتر ماده فعالی در شاهدانه به نام تتراهیدروکانابینول به‌مدت ۴ هفته در دوزهای غیرمسموم‌کننده داده شد. آزمایش‌ها نشان داد که موش‌هایی که این ماده را دریافت کرده‌اند، توانایی‌های ادراکی خوبی را مانند موش کنترلی دارا هستند. در واقع این درمان، از دست رفتن عملکرد را در حیوانات پیرتر به‌طور کامل معکوس کرد.

تنظیم دوباره زمان

تاثیرات معکوس کردن پیری توسط تتراهیدروکانابینول شاهدانه، مشابه اثر کانابینوییدهای بدن است که به‌طور طبیعی تولید می‌شوند و برای برخی از توابع مهم مغز ضروری است. با افزایش سن مقدار کانابینوییدهایی که به‌طور طبیعی در مغز تولید می‌شود، کاهش می‌یابد. هنگامی که فعالیت سیستم کانابینویید کاهش می‌یابد، پیر شدن زودتر مغز مشاهده می‌شود.

همچنین، محققان دریافتند که شاهدانه با جوان‌تر کردن سلول‌های مغز در موش‌ها، فرایند پیر شدن را معکوس می‌کند و مشاهده کردند ارتباط بین سلول‌های اعصاب افزایش می‌یابد و اثر مولکولی ایجادشده توسط آنها مشابه حیوانات جوان‌تر است.

این درمان برای موثر بودن در حیوانات آزمایش شد و ثابت شد می‌تواند به بهبود شرایط افرادی که از زوال عقل رنج می‌برند کمک کند. این بیماری که ۴۷ میلیون نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است، اغلب به ناتوانی در درک و فهم، از دست رفتن حافظه و اختلالات رفتاری منجر می‌شود و مانع از انجام وظایف روزانه بیمار می‌شود.

با وجود موفقیت این تیم تحقیقاتی، مسیر طولانی برای درمان از موش‌ها تا انسان‌ها باقی مانده است و در حال حاضر تیم مشغول آزمایش‌های بالینی است.

لینک:

https://futurism.com/5-story-research-shows-that-cannabis-can-restore-memory-and-could-reverse-the-ageing-process/

کلمات کلیدی
More from ناهید عزیزی

استفاده از ضایعات مواد غذایی در ساخت تایر

کد خبر: ۵۱۲۱۸۳ یک تایر معمولی اتومبیل از حدود ۳۰ درصد دوده...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *