سیستمی برای نگه داشن سطح دارو در منطقه مناسب

سیستمی برای نگه داشن سطح دارو در منطقه مناسب

 

کد خبر:۶۰۳۱۳۴

سیستمی برای نگه داشن سطح دارو در منطقه مناسب

برای برخی داروهای حیاتی مانند مواردی که در شیمی‌درمانی استفاده می‌شوند، تجویز دوز درست برای هر بیمار چالش‌برانگیز است. فیزیولوژی هر شخص متفاوت است و میزان زیاد یا کم دارو می‌تواند خطرناک و مرگ‌آور باشد. ابزار جدیدی در استنفورد توسعه یافته است که می‌تواند به کمک زیست حسگر و نظارت بر سطح فعال دارو در جریان خون بیمار در زمان واقعی حدسیات را قطع کند و دارو را در دوز مناسب نگه دارد و بر مقدار اضافی دارو در صورت نیاز نظارت کند.

مقدار داروی مورد نیاز یک فرد ممکن است برای فرد دیگر کشنده باشد و برای فرد دیگری برای اثربخش بودن کافی نباشد. گستره بزرگی از تفاوت‌های ژنتیکی و متابولیکی در اشخاص در این باره نقش دارند، بنابراین رویکردی شخصی برای نظارت بر داروها امن‌تر و موثرتر است.

سیستم استنفورد برای تنظیم مداوم سطح مواد شیمیایی در جریان خون و تزریق بیشتر آن در صورت نیاز طراحی شده است. این ابزار از سه بخش ساخته شده است. یک حسگر زیستی، یک سیستم کنترلی و یک پمپ قابل برنامه‌ریزی. پس از اینکه یک دارو برای بیمار فراهم می‌شود، زیست حسگر، سطح دارو در جریان خون را به کمک مولکول‌هایی به نام آپتامرها دنبال می‌کند. هنگامی که این مولکول‌ها در تماس با یک دارو قرار می‌گیرند، تغییر شکل می‌یابند و هرچه مقدار دارو بیشتر باشد، مولکول‌ها غیرطبیعی‌تر می‌شوند.

یک حسگر الکتریکی هرچند ثانیه یک‌ بار سیگنال‌ها را دریافت می‌کند و داده‌ها را به‌وسیله سیستم کنترلی اجرا می‌کند. پمپ مقدار درست دارو را برای تنظیم مقدار دارو در سطح مورد نیاز تزریق خواهد کرد.

رهبر این مطالعه می‌گوید: «این اولین باری است که فردی موفق به کنترل پیوسته سطح دارو در زمان واقعی در بدن انسان شده است. ما اعتقاد داریم می‌توانیم این تکنولوژی را برای کنترل سطح گسترده‌ای از داروها سازگار کنیم. برای مثال، اگر ما بتوانیم نه تنها گلوکز، بلکه انسولین را تشخیص دهیم و سطح آن را کنترل کنیم، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ این آینده جذابی است.»

تیم استنفورد، سیستم را با استفاده از داروی شیمی‌درمانی دوکسوروبیسین در مدل‌های زنده حیوانی آزمایش کرده است و به این دست یافته است که آنها قادرند نیازهای مختلف حیوانات را با تنظیم دوز مورد نظر دارو حفظ کنند. سپس محققان داروی دیگری را معرفی کردند که با سطوح دوکسوروبیسین تداخل دارد و مجددا سیستم موفق به تثبیت دارو در سطح مورد نظر شد.

هرچند این پژوهش گام امیدوارکننده‌ای برای شخصی‌سازی دارو است، اما مدل‌های حیوانی همیشه قابل انتقال به انسان‌ها نیستند. نتایج این پژوهش در ژورنال Nature Biomedical Engineering به چاپ رسید.

لینک:

http://newatlas.com/drug-delivery-system-monitors-maintains-levels/49520/

Tags from the story
More from ناهید عزیزی

حسگری که زمان آبیاری گیاهان را به کشاورزان اعلام می‌کند!

کد خبر: ۶۰۷۰۷۳ تاریخ انتشار: ۳۱ آگوست ۲۰۱۷ نظارت مداوم بر “تنش‌های آبی”...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *