سلول‌های خورشیدی جدید که تقریبا تمام انرژی خورشید را ذخیره می‌کنند

سلول‌های خورشیدی جدید که تقریبا تمام انرژی خورشید را ذخیره می‌کنند

تاریخ انتشار: ۱۱ جولای ۲۰۱۷

 

کد خبر:۶۰۵۱۵۳

 

سلول‌های خورشیدی جدید که تقریبا تمام انرژی خورشید را ذخیره می‌کنند

سلول خورشیدی جدید

به‌تازگی نمونه اولیه‌ای از یک سلول خورشیدی طراحی کرده‌اند که تقریبا قادر است تمام انرژی خورشید را به دام بیاندازد. این طراحی جدید انرژی خورشید را با کارآیی ۴۵ درصد، مستقیما به الکتریسیته تبدیل می‌کند  و این پتانسیل را دارد که به کارآمدترین سلول خورشیدی جهان تبدیل شود. سلول‌های خورشیدی که امروزه به طور متداول استفاده می‌شوند تنها حدود یک‌چهارم انرژی موجود را به برق تبدیل می‌کنند.

رویکرد این سلول خورشیدی جدید نسبت به پنل‌های خورشیدی رایجی که در پشت بام‌ها یا در کاربردهای مشابه دیده می‌شوند متفاوت است. این ابزار جدید از پنل‌های فوتو ولتاییک متمرکز که از عدسی برای متمرکز کردن نور خورشید بر روی سلول‌های خورشیدی در اندازه نانو بهره می‌برد، استفاده می‌کند. در ساخت این سلول‌ها، به دلیل اندازه بسیار کوچکشان که کوچک‌تر از  یک میلی‌متر مربع است، از موادهای پیچیده‌تری استفاده می‌شود و با این حال به دلیل اندازه بسیار کوچک قیمت نهایی به طور موثری کاهش می‌یابد.

ساخت و نحوه عملکرد

به گفته دکتر متیو لامب نویسنده سرپرست مقاله: “این سلول‌های خورشیدی ساخته شده از مواد ویژه، مانند یک صافی برای نور خورشید عمل می‌کنند و در هر لایه طول موج‌های خاصی جذب می‌شود.”

دکتر لامب در ادامه افزود: “حدود ۹۹ درصد از انرژی خورشید که به زمین می‌رسد طول موجی بین ۲۵۰ و ۲۵۰۰ نانومتر دارد، اما مواد معمولی به کار گرفته شده در این سلول‌های خورشیدی نمی‌توانند تمام گستره‌ها را به دام بیاندازند و ابزار جدیدی که ما ارائه کرده‌ایم قادر به این کار می‌باشد.”

دانشمندان سال‌های زیادی است که برای بهبود کارآیی سلول‌های خورشیدی تلاش کرده‌اند و در ساخت این سلول خورشیدی از موادی بر پایه گالیوم آنتیمونید استفاده کردند که معمولا در کاربردهای لیزرهای فروسرخ نیز دیده می‌شود. در نگاه اول ساخت این سلول‌های خورشیدی بسیار پرهزینه به‌نظر می‌رسد، اما پژوهشگران معتقدند نشان دادن بالاترین سطح کارآیی این سلول‌ها ضروری است.

این پروژه بخشی از یک پروژه عظیم بیست و چهار میلیون دلاری است که توسط آژانس-انرژی تامین می‌شود و هم اکنون یازده تیم به طور جداگانه در سراسر ایالات متحده به دنبال توسعه تکنولوژی و مفاهیم برای تحقق عملکرد فوتو ولتاییک ها و کاهش هزینه‌ها می‌باشند. به گفته محققان تامین مالی این نوع تحقیقات در آینده برای توسعه تکنولوژی ها بسیار ضروری می‌باشد.

نتایج این کار پژوهشی در ژورنال Advanced Energy Materials منتشر شد.

 

 

منبع:

 https://www.sciencedaily.com/releases/2017/07/170711220514.htm

More from رضا اسلامی

اتم‌های مصنوعی و خاصیت خود ترمیم شوندگی

کد خبر: ۶۰۵۱۵۱   اتم‌های مصنوعی و خاصیت خود ترمیم شوندگی برخی...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *