بهترین نقطه تلاقی همکاری سلامت دیجیتالی با مطالعات بالینی دارویی چیست؟

کد خبر: ۵۱۱۳۰۴ 

شرکت هلدینگ تِکِدا دارو قراردادی با کونکسا هلث امضا کرده است. کونکسا هلث استارت‌آپی در حوزه سلامت دیجیتالی است که تجهیزات پوشیدنی و ارتباطی را برای جمع‌آوری داده‌های بیماران استفاده می‌کند. کونکسا هلث این نکته را ‌‌‌که شرکت‌های دارویی جایگاهی برای ابزار سلامت دیجیتالی در بهبود دارو پیدا کرده‌اند، تایید می‌کند. کریس بِنکو، مدیرعامل سلامت کونکسا، در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری مدسیتی می‌گوید که یک جایگاه واقعی برای کاربرد این تکنولوژی‌ها در مطالعات بالینی در فاز اولیه یا اکتشافات بیشتر در فازهای بعدی را در نظر گرفته است.

کونکسا تنها با تجهیزات پزشکی کلاس ۱ مانند: پیرونتینگ سلوشن (Preventive Solution)، کوهِرو هلث (Cohere Health) و فیلیپس رسپیرونیکس (Philips Respironics) کار می‌کند. بنکو خاطرنشان کرد دلیل این نوع انتخاب «چالش  بزرگی است که با ابزارهای رده مشتری دیده‌ شده است؛ زیرا آنها می‌توانند بحث‌های زیادی در مطالعه‌های بالینی ایجاد کنند».

ارزیابی سلامت بیماران در زندگی روزمره بر خلاف آنچه آموزش‌های کلینیکی ارائه می‌کند، فواید مشهودی دارد. با این وجود آزمایش‌های بسیاری برای مشخص کردن موانع نیز هست که از برقراری تعادل بین به‌کارگیری ابزار سلامت دیجیتالی و تایید داده‌هایی که آنها تولید می‌کنند، نشات می‌گیرد. یک مثال دستگاه تنفس‌سنج است. افرادی که دچار آسم و دیگر عارضه‌های تنفسی هستند، با تواتر مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های مکرر برای اندازه‌گیری عملکرد ریه‌هایشان آشنا هستند. اما با توجه به زیرساخت‌های بالینی، زمان انجام آزمایش روی نتایج به‌دست آمده از تست تاثیر می‌گذارد. توانایی ابزارهای قابل حمل در انجام این نوع آزمایش‌ها برای کمک به بیماران در زندگی روزمره می‌تواند بسیار ایده‌آل باشد، اما بنکو خاطرنشان کرد که قطع و تنوع در روال اندازه‌گیری می‌تواند روند جمع‌آوری و صحه‌گذاری این داده‌ها را پیچیده و مغشوش کند.

ساختار استارت‌آپ کونکسا این گونه است که برای جمع‌آوری و ثبت آنچه بیمار می‌گوید یا انجام ‌می‌دهد یا احساس می‌کند، از متن‌های یادآوری استفاده می‌کند. مدیرعامل این استارت‌آپ می‌گوید: «ما می‌خواهیم بین چیزی که بیمار ثبت می‌کند و آنچه توسط این تکنولوژی مشاهده می‌کنیم، ارتباط برقرار کنیم.» یکی از عوامل متمایزکننده کونکسا از بقیه شرکت‌های مشابه، این است که این شرکت برای جمع‌آوری و ارزیابی تکنولوژی‌‌ای که فکر می‌کند مناسب است و ایجاد مشارکت‌های معنی‌دار با شرکت‌های تولید ابزار، با دقت بالا و شرایط سختگیرانه‌ای عمل خواهد کرد. صندوق نوآوری سلامت جهانی مرک اولین سرمایه‌گذار در این استارت‌آپ سه ساله است.

در این میان شرکت‌های دیگری مانند ئی‌آرتی (ERT) و مِدی‌دیتا (Medidata) فعالان جاافتاده‌ای هستند که قصد گسترش کاربری سلامت دیجیتالی برای حمایت از مطالعات بالینی را دارند. در مقیاس کوچک‌تر اِویدِیشن هلث (Evidation Health) و لیتموس هلث (Litmus Health) نیز در این زمینه فعالیت می‌کنند. ماه گذشته شرکت لیتموس هلث نسخه بتای محصول خود را برای جمع‌آوری داده از پوشیدنی‌ها (مانند فیت‌بیتس و تلفن‌های هوشمند و ابزارهای ارتباطی) به‌منظور پشتیبانی از فازهای اول و دوم آزمایش‌های بالینی راه‌‌اندازی کرده است.

 

منبع:

http://medcitynews.com/2016/11/early-stage-clinical-trials-become-sweet-spot-digital-health-startups/

More from سرور یوسفی

پیشرفت‌های سریع تشخیصی پنل نانومیکس برای کمک به ارزیابی اورژانس سپسیس

کد خبر: ۵۱۰۱۲۳ شرکت نانومیکس در روز ۱۳ دسامبر ۲۰۱۶ از اولین...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *