ساخت حسگر رنگ‌سنجی عرق توسط محققان دانشگاه سنت لوئیس

فناوری پوشیدنی یک روش معمول و پیشرو برای بسیاری از مردم است که تمایل دارند بر سلامت عمومی و تناسب اندام خود، ردیابی ضربان قلب، کالری و میزان حرکت نظارت داشته باشند.

تا به حال از عبارت «خیس عرق شدن» بعد از یک تمرین سخت استفاده کرده‌اید؟ این عبارت معنای تحت‌اللفظی یا لغوی خاصی ندارد، اما اگر شما همیشه به‌دنبال راهی برای تعیین میزان عرق‌ریزی خود بوده‌اید، این تکنولوژی جدید ممکن است باعث علاقه‌مندی و ترغیب شما شود. محققان دانشگاه سنت لوئیس یک پچ چسب‌دار نرم ساخته‌اند که می‌تواند ترکیب عرق شما را اندازه‌گیری کند. آنها این ساخته را در ژورنال علوم پزشکی گزارش کردند. شما می‌توانید پچ را با گوشی‌های هوشمند خود اسکن کنید تا به‌دنبال آن به شما اطلاعاتی در مورد تعادل الکترولیت، سطوح کم‌آبی بدن و کل میزان آب ازدست‌رفته را نشان دهد. هر حسگر دارای رنگ متناظر، آبی، زرد، نارنجی، قرمز و… است و هر رنگ پارامتری متفاوت را اندازه می‌گیرد؛ قند، اوره، PH یا لاکتات و دیگر پارامترها. رنگ بر اساس غلظت آنچه نمایش داده می‌شود، پررنگ‌تر می‌شود. اندازه‌گیری الکترولیت از‌دست‌رفته می‌تواند با خستگی مبارزه کند یا ردیابی یون‌های کلرید می‌تواند میزان حساسیت برای بیماری‌هایی مانند فیبر کیستی را نمایان کند.

اشرفی 1

به بیانی دیگر این دستگاه میکروسیالی انعطاف‌پذیر که منطبق با پوست انسان است و به‌تازگی توسعه و تست شده است، میزان عرق را طی تمرین کردن، جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل می‌کند. با استفاده از روش‌های بیوشیمیایی رنگ‌سنجی و یکپارچه‌سازی تجزیه‌وتحلیل ضبط تصویر گوشی‌های هوشمند، دستگاه، میزان لاکتات، گلوکز و غلظت یون کلرید در عرق و همچنین pH عرق (در حالی که روی پوست افراد به‌صورت لایه‌ای  وجود دارد) را در طول یک آزمایش دوچرخه‌سواری کنترل‌شده شناسایی می‌کند. خروجی رنگ‌سنجی نتایج قابل مقایسه با تجزیه‌وتحلیل متعارف را نشان داد و پچ‌های دیگر پوستی عرق، در طول یک مسابقه دوچرخه‌سواری استقامتی در فضای باز، در صورت استفاده و نداشتن هیچ علامتی در فرد، به‌صورت سالم و دست‌نخورده باقی ماند.

دستگاه‌های میکروسیالی می‌توانند در طول آموزش‌های ورزشی و نظامی نیز استفاده شده و قابلیت سازگاری با تست دیگر مایعات بدن مانند اشک یا بزاق را دارند و حتی با کمی افزایش سرعت، این پچ پوستی می‌تواند در آزمایش‌های تست دوپینگ در زمان برگزاری رویدادهای ورزشی مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع:

http://www.sciencemag.org/news

http://stm.sciencemag.org/

 

More from الهام اشرفی

نوع جدیدی از نانوحسگر در شناسایی و تشخیص بلوک‌های ساختمانی دی‌ان‌ای کشف شد

کد خبر: ۵۱۲۰۹۲ یک بنای عظیم را تصور کنید که فقط از...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *