ساختار پروتئین اصلی آلزایمر آشکار شد

ساختار پروتئین اصلی آلزایمر آشکار شد

کد خبر: ۶۰۴۱۵۲

 

ساختار پروتئین اصلی آلزایمر آشکار شد

امکان کشف نشانگر بیماری آلزایمر

برای اولین بار دانشمندان ساختار شیمیایی را آشکار کردند که یکی از نشانگرهای اصلی بیماری آلزایمر می‌باشد. آن‌ها تصویری با رزولوشن بالا از رسوبات غیرطبیعی پروتئین تاو ثبت کردند که مشکوک به ایجاد بیماری آلزایمر و دیگر بیماری‌های عصبی است.

نتایج به دست آمده به دانشمندان اجازه می‌دهد چگونگی عملکرد این رسوبات مضر را در سطح مولکولی مشاهده کنند و این منجر به درمان‌های جدید برای جلوگیری از تشکیل و پیشروی این رسوبات خواهد شد و به مبارزه با آلزایمر و زوال عقل کمک خواهد کرد.

به گفته یکی از اعضای تیم: “این کشف گام بزرگ و رو به پیشرفتی است و این واضح است که تاو عامل به شدت مهمی در پیشرفت بیماری آلزایمر و انواع دیگر بیماری‌های عصبی است. به عبارت دیگر در حال حاضر در طراحی عوامل درمان، با توجه به کشف این ساختار امکان بیشتری به وجود خواهد آمد.”

در پژوهش جدید دیگری رشته‌های پروتئین تاو از مغز بیماران فوت شده با بیماری آلزایمر استخراج شد و از آن‌ها تصویر برداری شد.

بیماری آلزایمر با ایجاد دو نوع از رسوبات غیرطبیعی پروتئینی با نام رشته‌های تاو و آمیلویید بتا که به ترتیب درون و بیرون سلول‌های عصبی را تشکیل می‌دهد مرتبط است.

نگاه نزدیک‌تر

دانشمندان برای دهه‌های زیادی، پروتئین‌های تاو که در بیماری آلزایمر دخیل هستند را مطالعه کردند اما تا به امروز موفق نشده بودند رشته‌های تاو را از نزدیک مشاهده کنند.

رهبر این گروه تحقیقاتی توضیح می‌دهد: “داروهایی که می‌توانند توده‌های پروتئین را در مغز پاک کنند برای دانشمندان یک هدف کلیدی است. اما برای تاثیر مستقیم بر این پروتئین‌ها، مولکول‌هایی که یک دارو را می‌سازند باید به سطح آن پروتئین متصل شوند.  دانستن شکل دقیق ساختار پیچیده پروتئین‌ها در توسعه و هدایت داروهای هدفمند بسیار ارزشمند است.”

هم‌اکنون دانشمندان با کمک ساختار تاو به دست آمده از بیماران فوت شده قادرند چگونگی عملکرد رشته‌های غیرطبیعی را در مغز انسان بررسی کنند و این برای تحقیقاتی که در زمینه آلزایمر انجام می‌شود با ارزش است.

یافته‌های به دست آمده از این پژوهش در ژورنال Nature به چاپ رسید.

 

لینک:

https://futurism.com/the-atomic-structure-of-a-key-alzheimers-protein-has-been-revealed/

 

 

 

کلمات کلیدی
More from ناهید عزیزی

استفاده از ضایعات مواد غذایی در ساخت تایر

کد خبر: ۵۱۲۱۸۳ یک تایر معمولی اتومبیل از حدود ۳۰ درصد دوده...
مشاهده مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *